Bez zařazení

Článků v rubrice: 443

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení pro odstraňování mořského uhlíku. Studie, podporovaná Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a nedávno publikovaná v časopise Nature: Climate Change, ukazuje, že farmy s mořskými řasami mají schopnost ukládat organický uhlík ve svých podložních sedimentech rychlostí podobnou té v přirozených stanovištích s modrým uhlíkem. Modrý uhlík je termín používaný pro uhlík zachycený a uložený v mořských ekosystémech, který má potenciál pomoci zmírnit změnu klimatu.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu. Infocentra elektráren Skupiny ČEZ nabízejí zážitky a rozšíření vědomostí ze zajímavého světa energetiky celoročně. Během letních prázdnin ale tradičně spouštějí ještě jednu aktivitu navíc – soutěž o originální dárek. Letošní podtitul soutěže „Ať Vám léto hraje do karet“ dává tušit, že výherci v letošním roce získají společenskou karetní hru – konkrétně kvarteto se zajímavými motivy z oblasti energetiky. Skupina ČEZ provozuje devět infocenter po celé republice, konkrétně v Jihočeském, Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob. Napsali ji odborníci z evropských národních akademií věd a prezentovali ji 8. dubna 2025. Největší nejistota pro Evropu pramení z její závislosti na dovážených fosilních palivech, zejména ropě a plynu. Tato závislost vystavuje kontinent geopolitickému vydírání a činí jej ekonomicky zranitelným. Pouze dobře řízený přechod k udržitelné domácí energii a inovativním technologiím vyrobeným v Evropě může nabídnout bezpečnou a prosperující budoucnost.

Od draků a holubů k leteckým snímkům. Jaká je historie focení světa shůry?

Ortofotomapy jsou nepostradatelným podkladem pro moderní územní plánování, stavitelství, environmentalistiku a řadu dalších oborů. Fotografování světa shůry za dobu své poměrně krátké existence prošlo dynamickým vývojem. Vůbec první snímky z ptačí perspektivy byly pořízeny z balónového koše teprve před necelými 170 lety. Kromě této metody fotili lidé svět i pomocí draků nebo holubů.

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku... Technologické vychytávky, které mají usnadnit provoz domácností, se zabydlují v českých domovech.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace. Asi znáte pobaltskou zemi Litvu, ale možná nevíte, že litevský sektor fotoniky dodává femtosekundové lasery do 96 ze 100 nejlepších světových univerzit, včetně Cambridge University a Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ve světě laserů není třeba Litvu představovat. Navzdory své skromné velikosti je země globálním hráčem ve vědeckých i průmyslových laserových technologiích, vyváží laserová řešení do více než 80 zemí a spolupracuje s NASA i CERN. Litevské lasery jsou také instalovány ve výzkumném centru ELI – Extreme Light Infrastructure v Česku. Se stále rostoucí globální poptávkou po laserových aplikacích bude působivé tempo růstu, které litevský laserový sektor předvádí, pokračovat.

1 2 3 4 5 6 » 74 ...

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail