Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit citlivá elektrická zařízení a digitální data před náhlým přerušením dodávek napájení ze sítě. Rozsah a závažnost těchto výpadků elektřiny byly neobvyklé. Ztráta zhruba 15 gigawattů během pouhých několika sekund způsobila řetězové poruchy v celé evropské síti. Následné dopady, které byly nejcitelněji vnímány ve Španělsku a Portugalsku, zahrnovaly dočasné odstavení železničního systému, stejně jako narušení chodu domácností a kanceláří, když počítače bez varování ztratily napájení. I když je obtížné předpovědět, kdy konkrétně k blackoutu dojde, majitelé domů i firem mohou kontinuálně chránit své vybavení pomocí nepřerušovaného zdroje napájení (UPS). Ať už jde o dočasný pokles napětí nebo rozsáhlý výpadek, UPS dokáže odvrátit ztrátu dat a poškození hardwaru.

Technologie Žraločí kůže v letectví

Technologie žraločí kůže, známá také jako AeroSHARK, je inovativní řešení inspirované přírodou, které snižuje spotřebu paliva, a tím emise v leteckém průmyslu. Tato technologie napodobuje jedinečnou strukturu žraločí kůže, aby optimalizovala proudění vzduchu kolem letadel, což vede k významným úsporám paliva a snížení uhlíkové stopy.

Elektrárny ČEZ odebírají na 1 MWh vyprodukované elektřiny nejméně vody ze srovnatelných energetik v Evropě

Chladicí věže elektráren sice nebodují v soutěžích krásy, jejich význam ale s ohledem na očekávané klimatické změny poroste. Díky provozům s uzavřeným chladicím cyklem, který právě s tímto prvkem aktivně pracuje, čerpá Skupina ČEZ výrazně méně vody na vyrobenou megawatthodinu než jiné evropské energetiky: čtyřikrát méně než třeba německá RWE, a dokonce 10× méně než francouzská EDF. Na rozdíl od elektráren s průtočným chlazením, hojně využívaných zejména ve státech s velkými řekami a mořským pobřežím, nemusejí provozy ČEZ v době vysokých letních teplot omezovat výrobu. Navíc neustále plánovitě snižují i celkovou spotřebu vody.

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují sluneční světlo a přeměňují ho na teplo. Barviva reagující na teplotu začleněná do vláken zároveň vratně mění barvu, což uživatelům umožňuje vizuálně sledovat kolísání teploty. Nově vyvinutý materiál byl popsán koncem loňského roku v časopise Advanced Composites and Hybrid Materials. Tkaninu je možné použít v oblečení určeném pro velmi nízké teploty. Tedy pokud na vás bude svítit slunce.

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10. měsíci, bude trvat 42 měsíců (od prosince 2023 do června 2027) a jeho cílem je revoluční návrh, implementace a identifikování výhod stejnosměrných (DC) řešení, která umožní inteligentnější, efektivnější a ekologičtější energetickou infrastrukturu.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší. Se získanými daty pracují přímo ve výuce a zároveň mají přehled o aktuální situaci ve svém okolí. Projekt vznikl díky podpoře městské části Praha 4 a spolupráci s českou firmou Agdata City, která vyrábí a provozuje kompletní technologii.

1 2 3 4 5 6 » 45 ...

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail