Astronomie

Článků v rubrice: 128

Družice INTEGRAL na stopě kosmických energií

Integrace České republiky do Evropy probíhá i ve vesmíru. Dohoda mezi Českou republikou a Evropskou agenturou pro kosmický výzkum ESA (European Space Agency), uzavřená v listopadu 1996, umožnila účast českých vědeckých týmů na projektech této organizace.

Fotogalerie (8)
Ilustrační foto

Mezi první takovéto projekty patří družice INTEGRAL. Její jméno je zkratka International Gamma Ray Laboratory (Mezinárodní laboratoř pro gama astronomii) a jde o klíčový evropský astrofyzikální projekt.

Proč zrovna gama?

Astronomie záření gama zkoumá vysokoenergetické procesy ve vesmíru a zabývá se tak řešením řady nejzákladnějších problémů nejen v astrofyzice, ale i ve fyzice obecně. Vesmírné objekty vysílající gama záření jsou velmi rozmanité, ať už se jedná o exploze nov a supernov, mezihvězdné prostředí, neutronové hvězdy, černé díry, záblesky záření gama nebo aktivní galaktická jádra. Gama záření nám umožňuje nahlédnout hlouběji do těchto objektů, z nichž některé dokonce v gama oboru vyzařují nejvíce energie.

čtyři tuny kosmické techniky

Družici INTEGRAL tvoří servisní modul obsahující veškeré subystémy družice a nákladový modul se čtyřmi přístroji pro výzkum záření vesmírných objektů v oblasti energií gama, rentgenového, a viditelného světla. Vesměs jde o velmi nákladná a unikátní zařízení vyvíjená řadu let a představující špičku současné přístrojové techniky. Celá družice bude vážit asi čtyři tuny. Po startu plánovaném na 17. října 2002 ji vynese ruská raketa PROTON na velmi vysokou a protáhlou oběžnou dráhu, kde nebude pozorování rušeno radiačními pásy Země.

Dalekohled OMC

Příspěvkem České republiky do projektu INTEGRAL je palubní experiment OMC (Optical Monitoring Camera). Jedná se o malý astronomický dalekohled pracující v oblasti viditelného světla. Hlavní část tvoří pasivně chlazená CCD kamera umístěná v ohnisku vysoce kvalitního mnohočočkového objektivu o průměru 50 mm. Úkolem OMC je snímat objekty, které družice právě zkoumá v oblasti gama záření, a rozšířit tak získaná data o viditelné spektrum. Jako celek bude INTEGRAL poskytovat několik různých druhů pozorování: cílená sledování konkrétních objektů v souladu se schválenými návrhy, pravidelné přehlídky galaktické roviny a výzkum tzv. příležitostných objektů, vyžadujících okamžité měření z důvodu nečekané a nepředvídané aktivity.

ISDC - přímo u zdroje

Druhou oblastí, kterou se na projektu INTEGRAL aktivně podílíme, je ISDC, tedy INTEGRAL Science Data Centre (Vědecké středisko projektu INTEGRAL) umístěné poblíž Ženevské observatoře ve Versoix ve Švýcarsku. ISDC je klíčovým místem, ve kterém se budou telemetrická data z družice zpracovávat. To představuje odstranění technických vlivů přístrojů a základní vědecké analýzy. ISDC také zajistí archivaci dat a jejich zpřístupnění vědcům. Středisko ISDC je provozováno konsorciem evropských vědeckých ústavů včetně Astronomického ústavu AV ČR. Zástupce ČR pracuje v mnohonárodnostním týmu střediska již čtvrtým rokem a po startu družice se do zpracovávání dat zapojí i další vědci, doktorandi a studenti na domácích pracovištích.

Evropský rozměr vesmíru

I když je INTEGRAL především družicí ESA, je chápán jako celoevropský kosmický projekt. V Ondřejově proto vzniká sekundární vědecké středisko, které umožní vyhodnocovat data z INTEGRALu vědcům nejen českým, ale i z okolních zemí a východní Evropy. Díky účasti v projektu INTEGRAL jsme přímo v centru dění a máme tak zcela unikátní šanci se do hloubky seznámit s nepřebernou řadou složek ESA, současnými hardwarovými i softwarovými technikami používanými v kosmickém družicovém výzkumu a především s celou řadou odborníků, specialistů i vědeckých pracovníků. Evropa se zase seznamuje s úrovní vědecké práce v České republice. A že je s ní nadmíru spokojena, to dokazuje pozvání k právě zahajovanému projektu obřího rentgenového teleskopu XEUS. Ale o tom až někdy příště.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail