Bez zařazení

Článků v rubrice: 365

Trolejtrucky

Na pokusných úsecích dvou dálnic ve Švédsku a Kalifornii můžeme potkat nákladní automobily a kamiony s trolejbusovými sběrači nad kabinou. Společnost Siemens tam spolu se švédskou Scanií a Volvem ověřují revoluční způsob silniční dopravy, která by snížila zamoření ovzduší emisemi dieselových motorů a také pomohla vyřešit problém hrozícího vyčerpání fosilních paliv.

Fotogalerie (5)
Návěsový trolejtruck SCANIA (40 t) na testovacím úseku švédské dálnice E17 (foto Scania)

Navzdory zdražování motorového paliva a stále přísnějším podmínkám pro vypouštění výfukových exhalací se podle odhadů Světové rady pro udržitelný rozvoj WBCSD nákladní silniční doprava v první polovině 21. století ztrojnásobí. Přes všechna opatření se do roku 2050 jen emise CO2 oproti současnosti zdvojnásobí. S přechodem nákladních vozidel a kamionů na zemní plyn cestou CNG a LNG se teprve začíná.

Budoucí eHighway s nákladními trolejbusy?

Nejvyšší účinnosti (až 80 % proti maximálním 40 % při použití spalovacích motorů) dosahuje elektrický pohon. Je tichý a dokáže – jak to dokazují nastupující elektrické osobní automobily – při brzdění vracet do sítě či baterií tzv. rekuperační energii. Avšak i nejlepší současné Li-Ion akumulátory pro nákladní automobily a kamiony s nosností nad 40 tun umožňující na jedno nabití dojezd alespoň 500 km, by vážily nejméně 10 tun a jejich cena by převýšila cenu kamionu. Siemens, Volvo a Scania se proto rozhodly k futuristicky znějícímu plánu čistého elektrického provozu, tj. vrátit se principu trolejbusů odebírajících elektrický výkon tyčovými smykadly nebo pantografy z nadzemního trolejového vedení.

Výročí trolejbusu

Letos slavíme 125. výročí vynálezu trolejbusu, na kterém je osobně podepsán zakladatel firmy Werner von Siemens. Trolejbus ale zakotvil pouze v městské osobní dopravě. Jeho služby si pochvaluje přes 300 měst ve 43 zemích světa. Aby mohl v nejmodernějším provedení s pokročilými měniči, asynchronními elektromotory a nákladní korbou či s návěsem vyjet i na silnice a dálnice vybavené trolejí alespoň v krajních jízdních pruzích, a aby také mohl předjíždět pomalejší vozidla, vyhýbal se překážkám nebo odbočoval i na silnice bez elektrické troleje, musel by se od základu změnit jeho princip. Především doplnit nákladní trolejbus pomocným spalovacím motorem a automatickým naváděním sběračů či pantografů.

První takové vozy s označením „trolejtruck“ představila společnost Siemens AG na 26. zasedání mezinárodního Symposia Electric Vehicle v květnu 2012. Čtyři další trolejtrucky, včetně návěsu pro přepravu těžkých kontejnerů, začal Siemens s podporou Spolkového ministerstva pro ochranu přírody testovat a zdokonalovat na dvoukilometrové pokusné dálnici u města Gross Dölln nedaleko Berlína.

Inteligentní pantograf s optickým skenerem otevře trolejbusům silnice a dálnice

Dvouleté testy trolejtrucků prokázaly, že hybridní pohon vozidel (dieselmotor s generátorem zásobujícím trakční elektromotor proudem, když je potřeba předjíždět pomalá vozidla v pruhu pod trolejí se staženým pantografem) a automaticky ovládané „inteligentní“ pantografy, zaručují bezpečnou jízdu po elektrifikovaných silnicích a dálnicích rychlostí až 90 km/h. Rekuperace energie z brzdění návratem do sítě přes pantografy a trolej nebo do superkapacitoru vozidla uspoří tolik energie, že trolejtrucky v přepočtu ušetří oproti čistě dieselovému pohonu při stejném dopravním výkonu polovinu paliva. Hybridní pohon pak umožní přejíždění úseků bez troleje při haváriích napájení, nebo při odbočování do skladů a míst mimo elektrifikovanou linku.

Napájení

Trolejtrucky jsou napájené z dvoudrátové troleje stejnosměrným napětím 650 V. Troleje zásobuje stejnosměrný proud z kontejnerových napájecích stanic po straně silnice, které jsou připojeny na místní rozvodnou síť. Měděné vodiče s odstupem 1,35 m (s plus a minus polaritou) jsou zavěšeny obvyklým způsobem nosnými a závěsnými lany ke stožárům a jejich ramenům. Dvojitý pantograf s lištovými uhlíkovými smykadly a elektropneumatickým zdvihem a spouštěním umožňuje díky lasero-senzorovému řízení odchylovat vozidlo od osy troleje do stran až o 1,4 m. Jakmile optický skener zjistí přerušení kontaktu (například v místě, kde by trolej končila), automatika okamžitě nastartuje diesel, zajistí napájení trakčního elektromotoru a stáhne pantografy. O řízení tohoto systému se starají dva palubní počítače, které hlásí potřebné zásahy nejen řidiči přes palubní monitor, ale při testování je vysílají do kontrolního centra. Jeden z palubních monitorů neustále monitoruje pozici lišt obou pantografů na vodičích s plus a minus napětím i přítlak sběrné lišty. Čtenáře jistě potěší, že na vývoji programu, který udržuje kontakt sběrače s trolejovým vodičem, spolupracoval Čech Michal Ryčl z týmu Siemens Praha.

Cena

Elektrifikace provozu na dálnicích ovšem nebude zadarmo. Sám hybridní pohon s rekuperací zvýší cenu vozidla nejméně o 30 %. Potřebná trolejová infrastruktura počínaje rozvodnými a napájecími stanicemi, stožáry a závěsným systém trolejí přijde podle náročnosti úseku (křižovatky, mosty, tunely) na 1 až 3 miliony eur na kilometr. Avšak vzhledem ke snížení exhalací, které způsobují obrovské finanční ztráty a negativně ovlivňují zdraví obyvatel, by se podle dopravních expertů investice amortizovala za 5 až 7 let.

O dálnicích na elektřinu rozhodnou testy ve Švédsku a v Kalifornii

Švédsko se jako první rozhodlo zbavit silniční dopravu závislosti na fosilních palivech a tím se zbavit zdroje nejméně třetiny škodlivých exhalací už do roku 2030. Tamním automobilkám Volvo a Scania přinesla spolupráce se Siemensem na vývoji a zkouškách trolejtrucků potřebné zkušenosti.

Vloni 22. června zahájily „elektrický“ provoz čtyři 14tunové trolejtrucky Scania na dvoukilometrovém úseku dálnice E16 ve směru do důležitého přístavu Gävle severně od Stockholmu. Po dvouletém testu s finanční podporou státu a více než stovky průmyslových společností, které po této dálnici přepravují své produkty (zejména rudu nebo zboží v kontejnerech), se počítá s jejím následným prodloužením o 110 km směrem k průmyslovému centru Borlänge.

Ve stejnou dobu se rozběhl podobný pokus i v Kalifornii, která tak hodlá zbavit pobřeží mezi Los Angeles a Long Beach emisí z 35 tisíců kamionů denně projíždějících po výběžku dálnice Interstate 110. Pod patronací Jihokalifornského Úřadu pro kvalitu vzduchu se na tříkilometrovém zkušebním úseku pod trolejemi nad krajními pruhy denně prodírají v husté dopravě čtyři testované trolejtrucky, tentokrát od společnosti Volvo, vybavené hybridním pohonem a pantografy od Siemense. Pátý zkušební vůz ověřuje další možnost čisté elektrické silniční dopravy: obejde se totiž bez dieselu a při jízdě se spuštěnými pantografy jsou jeho elektromotory napájeny z palivových článků.

Trolejtruckem Siemens/Scania se mohou čtenáři virtuálně svézt a seznámit se s funkcí inteligentního pantografu na internetové adrese: https://www.youtube.com/watch?v=Z8l9ieoIazc (a další na Siemens ehighway youtube)

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail