Bez zařazení

Článků v rubrice: 357

Vánoční triumf nových alpských lanovek

Milovníci vysokých hor, sportovci, turisté a fotografové dostali v prosinci předvánoční dárek v podobě dvou úžasných moderních lanovek. Kromě toho, že nabízejí komfort a úchvatné pohledy na Alpy v Německu, Rakousku a Švýcarsku, pyšní se několika světovými "nej". A hlavně jsou příkladem technického umu, designérské invence a řemeslné dovednosti.

Fotogalerie (2)
První slavnostní jízda nové lanovky na Zugspitze 21.12.2017 (© Doppelmayr, Pressebilder Doppelmayr/Garaventa)

Nová visutá lanovka na Zugspitze

Jen 200 km od našich hranic, nebo po pěti hodinách jízdy po dálnici z Prahy přes Mnichov, se od začátku letošního roku otevřela českým turistům a lyžařům možnost během 10 minut vystoupat novou kabinovou superlanovkou na vrcholek nejvyšší hory Německa (2 962 m n. m., na hranicích s Rakouskem), která jim nabídne skvělý rozhled po Bavorských a Tyrolských Alpách i vysokohorské túry. K vrcholku Zugspitze sice jezdila visutá lanovka s kabinami pro 45 cestujících z údolní stanice Eibsee již od roku 1963, ale za příznivého počasí a o volných dnech tu čekávaly až tříhodinové fronty. Nezkrátila je ani stále ještě pod vrcholek jezdící historická zubačka, ani kabinová lanovka z Rakouského Ehrwaldu. Bavorsko proto objednalo za 50 mil. eur u švýcarské lanovkářské společnosti Garaventa AG projekt a stavbu visuté lanovky, která dokáže z nové údolní stanice k vyhlídkové plošině a restauraci na vrcholku v plně prosklených kabinách rychlostí 38 km/h přepravovat až 4 tisíce návštěvníků denně.

Tři světové rekordy

Trasa vedená v ose již demontované staré lanovky je dlouhá 4 467 m a kabiny musí vystoupat o 1 946 m přes jedinou příhradovou podpěru, která se zapsala svou výškou 127 m do Guinessovy knihy rekordů. Vzhledem k drsným podmínkám v zimě (až -40 °C), i celoročnímu sněžení, bouřím, vichřicím a lijákům trvala výstavba dva a půl roku. Pomocí ruských těžkotonážních vrtulníků KAMOV byly na vrcholku postaveny dva stavební věžové jeřáby, které spolu s nákladními lanovými výtahy KONE na horský hřeben postupně dopravily ocelovou konstrukci nové vrcholové třípatrové stanice se strojovnou, jejíž hnací kola pohánějí elektromotory o příkonu 1 700 kW. Ocelová konstrukce musí udržet tah 2 × 200 tun dvou dvojic nosných lan, po kterých pojíždějí závěsy obou kabin. Tato lana o Ø 72 mm na čtyřech cívkách vážících po 150 tunách byla dopravena od švýcarského výrobce CWA (divize Doppelmayr Garaventa Group) k údolní stanici kamiony a během měsíce vytažena navijáky a zakotvena několikanásobným ovinutím kolem betonových bubnů v dolní i vrcholové stanicí. 17. července mohli diváci sledovat přímo na TV slavnostní dokončení rekordní příhradové opěry smontované z 1 100 konstrukčních prvků 9 500 speciálními šrouby. K 1. září byly na místo přepraveny obě kabiny s kapacitou po 120 sedících cestujících ze švýcarského závodu CWA, s dominujícím rovnoběžníkovým tvarem a úplným prosklením včetně podlah. Poprvé na světě umožňují panoramatický výhled i osobám, sedícím v prostředních řadách sedadel. Kabiny jsou propojené dvojicí tažných lan o Ø 47 mm. Montéři společnosti FREY AG nainstalovali nejnovější řídicí a zabezpečovací digitální systém a po jeho otestování mohlo dojít 21. prosince 2017 za přítomnosti  zastupitelů Bavorské vlády k slavnostnímu uvedení nové lanové dráhy se třemi světovými rekordy (co do délky, výšky podpěry a nejdelšího rozpětí) do provozu.

Švýcaři postavili nejstrmější kolejovou lanovkou světa

O pouhých pět dnů (16. prosince 2017) předběhlo Němce Švýcarsko otevřením unikátní alpské pozemní kolejové lanovky z městečka Schwyz do turistického centra Stoos s ohromujícím výhledem na Vierwaldstädtterské jezero a Pilatus s dalším světovým rekordem, tentokrát stoupáním tratě o 110 %! A to v době, kdy se zdálo, že pozemní kolejové lanovky po stodvacetiletém vývoji na horách i ve městech pro svou zastaralost končí. Jejich princip, na kterém se nejvíce podepsali Švýcaři a Italové, a který důvěrně známe díky Petřínské lanovce, se prakticky dodnes nezměnil. Po jediné železniční koleji proti sobě z horní i dolní stanice současně vyjíždějí vozy propojené ocelovým lanem (viz pražská lanovka na Petřín), poháněným hnacími lanovými kotouči ve strojovně nahoře. Uprostřed trati se vzájemně vyhnou díky tzv. Abtově výhybce (patent z roku 1878). Od původního pohonu vodní zátěží nebo parním strojem přešly na elektrický pohon. V případě přetržení tažného lana je kromě provozní brzdy chrání automatická klešťová brzda (vynález Bucherr-Durrera z roku 1893). Většina z dnes na světě jezdících asi 500 modernizovaných kolejových lanovek s vozy o kapacitě od 40 do 200 cestujících zvládá po „měkkém" rozjezdu díky frekvenčně řízeným asynchronním elektromotorům stoupání až 100 %, tj. stoupání 100 m na vzdálenosti 100 m. Podle délky tratě jezdí obvykle rychlostí až do 10 m/s (36 km/h) a podle kapacity vozů dokáží přepravit až dva tisíce cestujících za hodinu. Spotřebou méně než 0,1 kWh při přepravě jedné osoby na vzdálenost jednoho kilometru se řadí mezi energeticky nejúspornější osobní dopravní prostředky!

Rekordní stoupání na vrchol

Nová pozemní lanovka, kterou si pořídilo švýcarské městečko Schwyz v kantonu Lucern k rozšíření turistického ruchu u nejzkušenější světové firmy Garaventa, zvládne rekordní stoupání v horním úseku až 110 % , tj. 110 metrů na vodorovných 100 m! Z údolní stanice Schlattli stoupá jednokolejová trať s rozchodem 1 200 mm po 90 m dlouhém mostu přes řeku Muotu do prudkého svahu. Postupně se protahuje údolími třemi kratšími tunely, mezi nimiž v polovině celkové délky 1 547 m je zdvojkolejeněna Abtovou výhybkou, na které se sjíždějící a nahoru mířící vůz automaticky vyhnou. Stavba postupovala z údolí tak, že na upravené vyštěrkované podloží speciální pokladač ukládal postupně šestimetrové betonové panely pro kolejovou trať s vodicími lanovými kotouči a služebním chodníkem. Trať byla dokončena v červnu 2017, a terén v okolí upraven a zabezpečen ze stran ploty proti lavinám. Stavba i vlastní konstrukce, vozy a řídicí technika přišly v přepočtu na 1,1 miliardy našich korun.

Vozy s natáčivými prosklenými kabinami

Vývojový tým musel rekordní stoupání v převýšení 743 m řešit unikátní konstrukcí kabin obou vozů (každý s kapacitou pro 136 osob), které musí měnící se náklon podlah vozů při jízdě automaticky vyrovnávat do vodorovné polohy, aby cestující mohli bezpečně stát či sedět. Rámy 22 m dlouhých vozů nesou čtyři samostatně otočné kabiny (každou pro 34 cestujících), s vlastními odsouvacími dveřmi. Mají tvar skleněných válců Ø 3,8 m, a otáčejí se kolem středové osy senzory řízenými elektropohony tak, aby bez ohledu na okamžitý sklon trati byla podlaha vždy vodorovná! Na čele vozu je ještě nákladní plošina pro přepravu nákladů do 1 t. Oba vozy jsou přes poháněcí lanový kotouč o Ø 4,5 m  ve strojovně  na horní stanici propojeny k sobě ocelovým tažným lanem o Ø 54 mm. Pro bezpečnost a rovnoměrnější vyvážení jsou pak zespodu propojeny tzv. přítažným lanem o Ø 30 mm.  Poháněcí systém s párem elektromotorů o výkonech po 1 000 kW dodala společnost ABB a na převodovku je přímo napojen i záložní elektropohon napájený dieselovým agregátem pro případ výpadku elektrické sítě.

Technický zázrak přitáhne do regionu turisty

Slavnostního otevření lanovky po 14 letech od zahájení prací se zúčastnila švýcarská presidentka Doris Leuthard, a ocenila její přínos pro rozvoj letního i zimního turistického ruchu v kantonu. Stoos se stal snadno dostupným místem s hotely a rozrůstajícím se freestyl-parkem, z něhož vychází 35 km značených turistických cest a sjezdovek, tři sedačkové a jedna kabinová lanovka. Hned v prvních týdnech dosáhla lanovka Schlattli - Stoss maximálního proponovaného výkonu 1 500 osob za hodinu!

Oběma novými superlanovkami se mohou naši čtenáři virtuálně a zdarma svést  v YouTube záběrech na internetu pod adresami: "Eroffnung neue Seilbahn Zugspitze-YouTube" (https://www.youtube.com/watch?v=wDdkeMvqnCw )

a "Schweiz: Die steilste Seilbahn der Welt-YouTube" (https://www.youtube.com/watch?v=uAz2bBskfeU)

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rusko staví další závod na zpracování ochuzeného uranu

Ochuzený uran je produktem z výroby jaderného paliva. Palivo pro většinu současných štěpných jaderných reaktorů se vyrábí z obohaceného uranu, kdy se např.

Češi jsou nakloněni technologickému vylepšení člověka

Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Zajímá Tě fyzika? Chtěl(a) by ses dozvědět víc o tom, jak probíhá skutečný výzkum nebo dokonce jak se do něj můžeš osobně zapojit při budoucím studiu?

Omlazení elektrárny Slapy

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová. Úspěšná komplexní zkouška završila dlouhodobou modernizaci soustrojí TG1, vůbec nejrozsáhlejší v dosavadní ...

Fyziklání online 2020

Zajímá vás fyzika nebo si myslíte, že jste lepší než Vaši vrstevníci z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail