Bez zařazení

Článků v rubrice: 396

CD slaví pětatřicetiny, co dál?

Kompaktní disk neboli CD letos slaví teprve 35 let od svého vzniku. Je tedy v nejlepším věku, jeho praktické využití však v současnosti rapidně klesá. Projevuje se to jak v hudebním průmyslu, tak i v oblasti informačních technologií. Z disků se stává nepotřebný odpad končící na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich neveselý osud může přitom negativně ovlivňovat životní prostředí i přímo lidské zdraví – nevhodným nakládáním z nich mohou do země i ovzduší unikat toxické látky.

Fotogalerie (2)
Sběrný kontejner na elektrozařízení včetně CD (zdroj: REMA Systém)

Kompaktní disk vyvinuly v roce 1979 firmy Sony a Philips. Díky klesajícím cenám přehrávačů i disků nahradilo CD gramofonové desky a přineslo nový způsob uchování a reprodukce hudby. Kromě toho se začalo využívat ve světě počítačů jako obecné datové médium původně s kapacitou 656 MB. Vzhledem ke stále nižším cenám DVD a příslušných rekordérů začal být i CD-formát postupně vytlačován. Jeho přímým pokračovatelem se stal DVD disk, který lidem oproti klasickému CD poskytl pro ukládání dat zhruba šestinásobnou kapacitu.

Vyhrává digitalizace a flešky

Vlivem digitalizace hudby a využívání flash disků se v současnosti CD a DVD používají stále méně. Dlouhodobý trend poklesu prodeje fyzických nosičů je znatelný například v hudebním průmyslu, kde lze jejich množství odvodit na základě autorských odměn. „Výběr autorských odměn přesně kopíruje prodej nosičů, ze kterého jsou následně vybírány odměny pro autory,“ vysvětlila Kateřina Růžičková, PR manažerka z občanského sdružení OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním). V roce 2009 OSA vybral přes 53 milionů korun na autorských odměnách, o dva roky později zhruba o 10 milionů korun méně a v roce 2013 se tyto odměny dokonce snížily na 27 milionů korun.

O cédéčka stále menší zájem

Pokles prodeje CD nosičů zaregistrovaly rovněž obchody s počítači a elektronikou. Prodejní statistiky potvrzují dlouhodobý útlum poptávky po krabicových verzích produktů s instalačními médii. Aktuálně narůstá zájem o elektronické produkty, což je patrné z prodeje elektronických licencí, který oproti loňskému roku meziročně vzrostl o více než 200 %. Do budoucna lze dokonce podle zástupců společnosti Alza.cz očekávat zánik fyzických nosičů a licenční software, hudba, filmy nebo knihy se budou prodávat pouze elektronicky.

Zlato a titan na skládky

CD a DVD postupně nahrazují moderní technologie.. Podle odborníků se ročně vyřadí několik set tun starých disků, které končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Kompaktní disky jsou vyrobeny z polykarbonátu obsahujícího mikrofilm z hliníku, zlata a titanu. Na skládce hrozí, že obsah mikrofilmu kontaminuje půdu. „Při spalování zase dochází ke ztrátě cenných využitelných materiálů, které se s velkou energetickou náročností získávaly. Proto není vhodné vyhazovat CD do běžného odpadu,“ uvádí Petr Kubernát, zástupce společnosti REMA Systém,která se v rámci projektu Zelená firma zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, CD, tonerů i zářivek. Vyřazené disky je proto nejvhodnější spolu s elektroodpadem dávat do speciálních sběrných boxů například ve školách, obcích nebo firmách. „Protože se právě ve firmách nepotřebné CD likvidují nejčastěji, rozmisťujeme do nich kontejnery, kam je možné vysloužilé elektrospotřebiče a další komponenty odevzdat s vědomím, že se materiál z nich dále využije,“ dodává Kubernát.

O nakládání s nebezpečnými odpady jsme psali zde:

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/prakticke-informace/1150-kam-s-nimi-aneb-nebezpecne-odpady-v-domacnosti
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/248-vite-ze-mobily
http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/rozhovory/1275-poklady-z-elektroodpadu

Lenka Rudišová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Thóriový SMR reaktor na Borneu

Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.

Jsou evropské země kyber-bezpečné?

68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.

Tore Supra tokamak je mrtev, ať žije tokamak WEST!

V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail