Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Kompaktní disk neboli CD letos slaví teprve 35 let od svého vzniku. Je tedy v nejlepším věku, jeho praktické využití však v současnosti rapidně klesá. Projevuje se to jak v hudebním průmyslu, tak i v oblasti informačních technologií. Z disků se stává nepotřebný odpad končící na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich neveselý osud může přitom negativně ovlivňovat životní prostředí i přímo lidské zdraví – nevhodným nakládáním z nich mohou do země i ovzduší unikat toxické látky.
Kompaktní disk vyvinuly v roce 1979 firmy Sony a Philips. Díky klesajícím cenám přehrávačů i disků nahradilo CD gramofonové desky a přineslo nový způsob uchování a reprodukce hudby. Kromě toho se začalo využívat ve světě počítačů jako obecné datové médium původně s kapacitou 656 MB. Vzhledem ke stále nižším cenám DVD a příslušných rekordérů začal být i CD-formát postupně vytlačován. Jeho přímým pokračovatelem se stal DVD disk, který lidem oproti klasickému CD poskytl pro ukládání dat zhruba šestinásobnou kapacitu.
Kompaktní disky jsou vyrobeny z polykarbonátu obsahujícího mikrofilm z hliníku, zlata a titanu. Na skládce hrozí, že obsah mikrofilmu kontaminuje půdu. „Při spalování zase dochází ke ztrátě cenných využitelných materiálů, které se s velkou energetickou náročností získávaly. Proto není vhodné vyhazovat CD do běžného odpadu,“ uvádí Petr Kubernát, zástupce společnosti REMA Systém,která se v rámci projektu Zelená firma zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, CD, tonerů i zářivek. Vyřazené disky je proto nejvhodnější spolu s elektroodpadem dávat do speciálních sběrných boxů například ve školách, obcích nebo firmách. „Protože se právě ve firmách nepotřebné CD likvidují nejčastěji, rozmisťujeme do nich kontejnery, kam je možné vysloužilé elektrospotřebiče a další komponenty odevzdat s vědomím, že se materiál z nich dále využije,“ dodává Kubernát.
O nakládání s nebezpečnými odpady jsme psali zde:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/prakticke-informace/1150-kam-s-nimi-aneb-nebezpecne-odpady-v-domacnosti
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/248-vite-ze-mobily
http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/rozhovory/1275-poklady-z-elektroodpadu
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...