Bez zařazení

Článků v rubrice: 353

Autonomní ponorky pro vypouštění dronů

Populární drony je možné vypouštět ze země, ale například také z vody. Robotické ponorky mohou vypouštět do vzduchu tucty malých dronů. Jednotlivé drony nenadělají mnoho škody, ale jestliže jsou jich celé roje, je obtížné proti nim něco dělat. Mohou nést malé množství trhaviny nebo rušičky, které jsou schopné vyřadit z provozu radarové systémy nebo jiná elektronická zařízení. Takové jsou plány amerického námořnictva v rámci projektu LOCUST, což je nízkonákladová technologie vypouštění rojů dronů. Projekt byl odhalen v dokumentech Pentagonu.

Fotogalerie (1)
Drony dávno nejsou jen hračky. Stávají se z nich špehové a zbraně. (Foto Sebastian Gößl z Pixabay)

Používat se budou pravděpodobně drony typu Coyote, které vyrábí firma Raytheon. Dron se skládá z rozevírací ocasní části, pohonu a křídel, která se rozevřou poté, co je dron vystřelen z odpalovacího zařízení. Drony váží 6 kg, mají 1,5 m dlouhá křídla a mohou létat dvě hodiny na bateriový pohon stokilometrovou rychlostí za hodinu. Mohou nést různé zbraně v závislosti na plánované misi. Tyto drony jsou relativně nenákladné a celý jejich roj stojí méně než standardní střela. Jestliže se několik dronů ztratí, nevznikne žádný problém, protože ostatní svůj úkol splní. Při předvádění dronů na pevnině se podařilo za 40 sekund vystřelit 33 dronů. Celý roj letí autonomně ve formaci a operátor ho může ovládat jako jeden celek.

Drony - rušičky

Cílem poslední fáze projektu je zjistit, jak vyřadit obranné systémy a radar vypuštěním roje dronů z autonomního podvodního robota. Tato idea není nová. Testy s vypouštěním dronů z malých robotických ponorek již probíhaly. Ve vývoji jsou i větší ponorky, které budou moci vystřelovat větší počet dronů. Například ponorka Echo Voyager firmy Boeing je 16 m dlouhá a má nákladový prostor dlouhý 9 m. Teoreticky může nést až několik set dronů. US Navy již vystřeluje některé drony ze svých konvenčních ponorek. Používání robotických ponorek pro vystřelování rojů dronů je lacinější než používání lodí nebo letadel. Jejich výhodou je například i to, že nemají posádku a že jsou neviditelné, protože při vystřelování dronů nemusí ani vyplout na hladinu.

V současné etapě vývoje projektu LOCUST se budou drony vypouštět buď z letadel, nebo ze země ve Virginii a testovat k rušení komunikačních prostředků. V příštím roce se budou roje dronů určené pro vzdušnou ochranu vypouštět z podvodních plavidel na Floridě.

Zdroj: David Hambling: Autonomous submarines to launch drone swarms. New Scientist, 2019, č. 3217, s. 9

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Fotovoltaika za korunu

Společnost ČEZ ESCO přišla s návrhem, který nazvala „Fotovoltaika za korunu“. Přivedlo mne to na myšlenku, jak tento návrh využít a přeměnit ho v návod, jak vyrábět čistou energii pomocí systému agrovoltaiky s třetinovou investicí.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail