Jak se snažíme usnout
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Za „pramáti“ myčky nádobí pokládají historikové přístroj Američanky Josephine Cochranové z roku 1886. Špinavé nádobí se vkládalo do dřevěné vany s vodou ohřátou v kotli, kterou rozviřovaly rotující lopatky poháněné transmisí. Tato „myčka“ plnila svůj úkol jen v restauracích a nejbohatší americké domácnosti si na elektrickou myčku podobnou těm dnešním, které umějí nádobí i vysušit, musely počkat dalších padesát let. Roku 1923 si ji nechal patentovat Američan William Howard Livens a během dalších let ji přizpůsobil nábytku a vybavení nastupujících „elektrických“ domácností.
Po odklopení čelních dvířek se nádobí vkládalo do drátěného regálu, na kterém bylo rotující tryskou ostřikováno u dna ohřátou vodou s mýdlovým práškem. Nádobí poté usušil ohřátý vzduch proháněný ventilátorem.
Hlučný a těžkopádný stroj však nikoho nezaujal. Patnáct let po skončení první světové války se proto Miele vrátil k myčkám amerického vzoru s odklápěcími dvířky a s ostřikovacími rameny. Vylepšil je samočinným napouštěním vody a ohřevem odporovým tělesem. Zapínání a vypínání elektrického motoru a čerpadla řídil elektromechanický programátor.
Cenu vestavných i volně stojících myček většinou pro 12 kompletů nádobí snížila až jejich hromadná výroba, ve které dodnes dominují výrobci Miele, Electrolux, Bosch, Siemens, Gorenje, LG aj. Rozvoj myčkové detergentové „kosmetiky“ (kostky 3 v 1), zvýšená teplota vody (až 70°C), automatické přizpůsobení programů množství vloženého nádobí a jeho zašpinění, nejnověji i revoluční metoda sušení s rekuperací tepla pomocí zeolitové náplně, vedly rok od roku k až neuvěřitelnému snížení spotřeby vody a elektřiny. Z původních 70 litrů na tzv. normální mycí cyklus 12 souprav nádobí klesla spotřeba vody recyklací a filtrací na pouhých 10. Spotřeba elektřiny u přibližně hodinu trvajícího programu klesla u myček ve třídě A+++ pod jedinou kWh!
Podstatně levněji než ruční mytí nádobí vychází použití myčky přibližně od roku 2000. Přesto je podle posledních statistik automatickou myčkou u nás vybaveno stále jen okolo 40 % domácností, zatímco v Německu je to až 75 % a v USA dokonce 90 % domácností.
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...
Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.
Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...
Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.