Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Začátkem května 2013 dosáhl experimentální letoun X-51A waverider nad Tichým oceánem rychlosti větší než 6 116 km/h, tedy 5,1 Ma. Charlie Brink, manažer programu v Air Force Research Laboratory, řekl: „Byl to naprostý úspěch. Myslím, že všechno, co jsme se z vývoje X-51A waverider naučili, bude sloužit jako základ pro budoucí výzkum hypersonických letadel a v neposlední řadě pro praktické využívání nadzvukového letu.”
Letečtí konstruktéři uvádějí, že jen využíváním podobných technologií jako je náporový spalovací motor scramjet jsou schopni dosáhnout rychlostí, které jsou pro příští generace raket, kosmických lodí, vojenských a dokonce i osobních letadel zcela zásadní. Někteří odborníci se domnívají, že letadla s vodíkovým pohonem by mohla dosáhnout dokonce rychlosti 20 Ma.
Náklady na výzkumný projekt X-51 nebyly oficiálně zveřejněny, odhadují se na 140 až 300 miliard dolarů.
Analytici říkají, že armáda chce využít program Waverider k dalšímu vývoji raket s nejadernými hlavicemi, které by mohly zasáhnout kdekoli na světě do jedné hodiny. Loď s takovou střelou by mohla zničit nepřátelské plavidlo vzdálené 100 km do 30 sekund.
Výhodou scramjetu je, že nemusí nést nádrže s kyslíkem nebo jiným okysličovadlem, a nepotřebuje kompresor. Jeho problémem je, že nefunguje za nízkých rychlostí, takže počáteční nadzvukový impuls mu musí udělit vnější zdroj (např. raketa).
Princip, na kterém scramjet funguje, je jednoduchý, ale je velmi obtížné navrhnout vhodný tvar trubice motoru a škrtidla. Nelze totiž použít jednoduchou Bernoulliho rovnici, protože ta platí jen pro laminární proudění při podzvukových rychlostech. Rovnice používané pro popis chování letadla při nadzvukových rychlostech zpravidla nejdou řešit analyticky. Numerická řešení jsou velmi přesná pro rychlosti 1 Ma až 2 Ma. Při vyšších rychlostech jsou výpočty mnohem náročnější a méně přesné, navíc nelze výsledky experimentálně ověřit v aerodynamických tunelech, neboť v těch lze dosáhnout rychlosti vzduchu nejvýše 3 Ma.
http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-51
http://www.armadninoviny.cz/uspesny-let-hypersonickeho-letounu-x-51a-waverider.html
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.