Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Nízká spotřeba energie je jednou z hlavních předností vzducholodí, která je v opakujících se vlnách vynáší do zorného pole zájmu odborníků i laiků. A výhod je víc. Pentagon a NASA nyní oznámily, že se částkou 35 milionů dolarů připojují k podpoře vývoje nové vzducholodě, na níž pracuje společnost Worldwide Aeros Systems. Ta sídlí v městě Montebello v jižní části Los Angeles a zaměstnává asi 100 lidí.
Stříbrný doutníkový tvar nového neobvykle řešeného dopravního prostředku pro pohyb ve vzduchu tak trochu připomíná létající těleso vědeckofantastických filmů z 50. let minulého století. Prototyp stroje je zatím umístěn v obrovském hangáru firmy Worldwide Aeros Systems na bývalé vojenské základně v Tustinu v jižní části aglomerace Los Angeles, kde se zřejmě rodí nová řešení letadel budoucnosti.
Sedmdesát metrů dlouhá vzducholoď má při svém budoucím komerčním využití unést 66 tun nákladu. Projektanti postavili zatím její prototyp o hmotnosti 16 tun, který nazvali Pelican (Pelikán). Doufají, že se jejich vzdušné plavidlo bude i přes svou hmotnost pohybovat stejně dokonale, jako jeho jmenovec z ptačí říše.
Základem konstrukce, která některým novinářům připomíná velrybu, je lehká pevná hliníková kostra s uhlíkovými vlákny potažená známou plastickou fólií Mylar. Uvnitř jsou umístěny nádrže naplněné nosným nehořlavým heliem. Nové konstrukční řešení umožňuje pumpovat helium nejen z nádrží do tlakových zásobníků z kompozitních materiálů, ale i zpět – podle směru čerpání pak plavidlo klesá nebo stoupá.
Armáda si od Pelikána i od dalších vzducholodí slibuje, že jí umožní efektivně dopravovat náklady po celém světě. Nebude potřebovat startovací ani přistávací dráhy, popř. pozemní personál, což je výhodné zejména při transportu nákladů do těžko přístupných míst. Prestižní americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nyní podporuje vývoj vzducholodě pro přepravu nákladu o hmotnosti více než 500 tun na vzdálenost tisíce kilometrů. Spotřeba paliva by přitom měla být o dvě třetiny menší, než dnes u konvenčního letadla.
Společnost Worldwide Aeros Systems uvádí, že ji financují nejen armádní, ale i jiné, především privátní zdroje. Prodává například i upoutané balony vybavené vysoce kvalitními monitorovacími systémy, které pomáhají bezpečnostním agenturám v různých zemích plnit nejnáročnější zadání.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.