Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Nízká spotřeba energie je jednou z hlavních předností vzducholodí, která je v opakujících se vlnách vynáší do zorného pole zájmu odborníků i laiků. A výhod je víc. Pentagon a NASA nyní oznámily, že se částkou 35 milionů dolarů připojují k podpoře vývoje nové vzducholodě, na níž pracuje společnost Worldwide Aeros Systems. Ta sídlí v městě Montebello v jižní části Los Angeles a zaměstnává asi 100 lidí.
Stříbrný doutníkový tvar nového neobvykle řešeného dopravního prostředku pro pohyb ve vzduchu tak trochu připomíná létající těleso vědeckofantastických filmů z 50. let minulého století. Prototyp stroje je zatím umístěn v obrovském hangáru firmy Worldwide Aeros Systems na bývalé vojenské základně v Tustinu v jižní části aglomerace Los Angeles, kde se zřejmě rodí nová řešení letadel budoucnosti.
Sedmdesát metrů dlouhá vzducholoď má při svém budoucím komerčním využití unést 66 tun nákladu. Projektanti postavili zatím její prototyp o hmotnosti 16 tun, který nazvali Pelican (Pelikán). Doufají, že se jejich vzdušné plavidlo bude i přes svou hmotnost pohybovat stejně dokonale, jako jeho jmenovec z ptačí říše.
Základem konstrukce, která některým novinářům připomíná velrybu, je lehká pevná hliníková kostra s uhlíkovými vlákny potažená známou plastickou fólií Mylar. Uvnitř jsou umístěny nádrže naplněné nosným nehořlavým heliem. Nové konstrukční řešení umožňuje pumpovat helium nejen z nádrží do tlakových zásobníků z kompozitních materiálů, ale i zpět – podle směru čerpání pak plavidlo klesá nebo stoupá.
Armáda si od Pelikána i od dalších vzducholodí slibuje, že jí umožní efektivně dopravovat náklady po celém světě. Nebude potřebovat startovací ani přistávací dráhy, popř. pozemní personál, což je výhodné zejména při transportu nákladů do těžko přístupných míst. Prestižní americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nyní podporuje vývoj vzducholodě pro přepravu nákladu o hmotnosti více než 500 tun na vzdálenost tisíce kilometrů. Spotřeba paliva by přitom měla být o dvě třetiny menší, než dnes u konvenčního letadla.
Společnost Worldwide Aeros Systems uvádí, že ji financují nejen armádní, ale i jiné, především privátní zdroje. Prodává například i upoutané balony vybavené vysoce kvalitními monitorovacími systémy, které pomáhají bezpečnostním agenturám v různých zemích plnit nejnáročnější zadání.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.