Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
K nejvýznačnějším z téměř třinácti set Edisonových vynálezů patří žárovka. Aby se však mohla rozšířit i do domácností a využít pro pouliční osvětlení, musel T. A. Edison (1847–1931) vymyslet a zajistit i výrobu elektřiny a všeho, co s tím souvisí: izolované kabely, pojistky, elektroměry a vypínače. První bohatí nedočkaví zájemci o elektrické světlo v New Yorku si museli pořídit do svých vil a domů dokonce malý parní stroj nebo lokomobilu s dynamem. Geniální vynálezce okamžitě pochopil, že touto cestou žárovky a elektřinu do bytů neprosadí, a že se elektrický proud musí podobně jako tehdejší plynárenská konkurence vyrábět centrálně a rozvádět ho podobně jako plyn potrubím. Dvaatřicetiletý Edison se proto před 130 lety rozhodl na výběžku Manhattanu postavit veřejnou parní elektrárnu, která by „jeho“ stejnosměrným elektrickým proudem zásobovala ulice, domy a kanceláře v nedalekém Wall Streetu. K místu stavby vybral rozestavěnou ulici Pearl Street poblíž Brooklynského mostu a blízko přístaviště, které umožnilo co nejlevnější přísun uhlí nákladními čluny po řece Hudsonu.
Začátkem roku 1882 bylo na elektrárnu připojeno 85 budov a tisícovka stožárů pouličních světel. Generální zkouška elektrárny v březnu se pro přílišný spěch nezdařila. Chybným zapojením se jedno z dynam odlehčilo, parní stroj se roztočil víc než dvojnásobnou rychlostí, takže došlo k zadření ložisek. Edison však během několika dnů dokázal vyřešit bezpečnější regulaci chodu strojů a zlepšil funkci ochranných pojistek.
„V těchto místech v letech 1882‑1904 stála a pracovala první veřejná elektrárna světa, postavená T. A. Edisonem.“
Právě ona odstartovala věk elektřiny, bez níž by svět a civilizace nikdy nedosáhly dnešní úrovně. Pro svoje exhalace jsou sice uhelné elektrárny nadále proklínány, avšak přechodem na střídavý proud, s dnešními výkonnými turboalternátory, mechanizovaným zauhlováním a mnohem vyšší účinností (35 až 42 %), svým výkonem okolo 54 GW pokrývají 45 % celosvětové spotřeby elektrické energie. Nejvýkonnější současná uhelná elektrárna Taichung Power Plant na Taiwanu s celkovým výkonem 5780 MW (srovnatelným se 6 Temelíny) disponuje patnácttisíckrát větším výkonem než její prapředchůdce z Perlové ulice!
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)