Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Energetické a konzultační středisko EKIS pořádá za podpory ministerstva průmyslu a obchodu trojlístek vzdělávacích projektů „ENERGIS 24“. Projekt je určen pro všechny studenty odborných středních škol, kteří už o energetice sice hodně vědí, ale chtějí o problematice energetických zdrojů a potenciálu energetických úspor vědět ještě mnohem víc.
Témata
• Putování po zdrojích energie II (ropa, uhlí, zemní plyn, EVO, úspory energie)
• Putování po zdrojích energie III (dřevo, jádro, uhlí, slunce, voda, vítr, bioplyn)
• Cesta za vyšší účinností I (kogenerace stokrát jinak, EVO, ČOV, energie v budovách)
Termín
Cestovat se bude v září a říjnu tohoto roku. Jedná se o tři zhruba týdenní zájezdy. Program s energetickou tématikou zasahuje také do oblasti psychosociálního rozvoje osobnosti, výživových a myšlenkových směrů, školství i zdravotnictví a samostatného myšlení vůbec.
Podrobný program bude k dispozici vždy asi měsíc před odjezdem. První projekt začínáme již 10. 9. 2010. Loňského Putování po zdrojích I se zúčastnilo 40 studentů z celé ČR. Bude velmi užitečné, pokud se každý zájemce o letošní putování seznámí se sborníkem příspěvků a postřehů z minulého projektu. Ze všech projektů bude zpracován elektronický sborník a každý z účastníků získá certifikát o účasti.
Podmínky účasti
Za účast na týdenním zájezdu s plnou penzí s dopravou, ubytováním a řadou exkurzí s bohatým doprovodným programem studenti zaplatí 1500 až 2000 Kč, a to podle délky trvání projektu. Za čtvrtinu loňských účastníků projektu poplatek uhradila škola. To je jasným důkazem, že škola vysílá studenty s opravdovým zájmem o obor a dále ty studenty, kteří školu dobře reprezentují v různých soutěžích.
Bližší informace o projektu na: http://www.energis24.cz
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.