Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Absolutní vítězkou 15. ročníku soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, jehož finále podběhlo letos 6. a 7. května, se stala Denisa Kalužová, studentka Mendelova gymnázia v Opavě (nyní studentka Univerzity Palackého v Olomouci), se svou o dva roky mladší sestrou Marií. Tématem jejich práce byla prevence kolorektálního karcinomu. Autorku vítězného projektu jsme požádali o stručnou informaci jak o tématu, tak genezi úspěšného projektu. Napsala nám:
Se sestrou jsme studovaly, trávily jsme společně hodně času a mohly jsme téma probírat skoro všude. Po předchozím projektu na téma Lynchův syndrom (nejběžnější vrozená predispozice ke vzniku rakoviny zažívacího traktu) a po mnohých diskuzích s veřejností jsme zjistily, že lidi nejvíce zajímá prevence. I když existuje řada informačních letáčků, často jsou pro veřejnost příliš odborné a nesrozumitelné, protože je píší lékaři. Nebo dotazům brání strach a stud o tématu vůbec hovořit.
Náš projekt se nám podařilo za aktivní pomoci sponzorů a konzultantů částečně prakticky realizovat a dále na něm pracujeme. Ačkoliv to měla být původně pouze seminární práce, podařilo se nám díky projektu poznat řadu nejen evropských zemí a jejich kulturu, a našly jsme si podobně zaměřené přátele po celém světě. Rozhodly jsme se pro směr, kterého se chceme v životě držet. Teoreticky i prakticky. Na cestě k úspěchu jsme zažily nejen pouze bádání, ale i spoustu legrace a zajímavých střetnutí, nezapomenutelných příhod a setkaly se s řadou osobností. V poslední době jsme byly v Bratislavě, kde probíhal „Týden vědy“, na kterém se představilo i pár projektů ze zahraničí.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.