Bez zařazení

Článků v rubrice: 340

Člověk, odpadků král

Patříte k těm, kdo nevěnují pozornost takovým věcem, jako je třídění odpadů? Nevěříte tomu, že se skutečně recyklují? Zkuste si udělat malý test. Během jednoho týdne zkuste třídit všechno, co budete vyhazovat. A zjistíte, že množství odpadů, které mohou být znovu použity a vy je vyhazujete jen tak do koše, je alarmující. Až do okamžiku, než je vyhodíte do smíšené popelnice, to nejsou odpadky, ale suroviny.

Ať už jsme inteligentní více či méně, ruku na srdce, každý z nás si věci kupuje i podle toho, jak vypadá jejich obal. To ale výrobci vědí a předhánějí se v tom, jak nejatraktivněji své věci zabalí. A tak než se propracujeme ke koupenému výrobku, musíme překonat někdy i tři různé obaly. I když však obaly draze zaplatíme v ceně výrobku, chováme se k nim velmi macešsky. Většinou skončí v koši. Dříve se alespoň starý papír dal použít na podpal. Moderní domácnost s ústředním topením ale kamna podpalovat nepotřebuje.

POPELNICE PŘETÉKAJÍ ZBYTEČNĚ
Myslet si, že všechny odpadky se vyhazují do popelnice před domem, je dosti zpátečnické, pošetilé a hlavně neekologické. Papír, sklo, plasty a nápojové kartony, to vše lze recyklovat, jsou to suroviny, materiál, který je možné znovu použít na výrobu nových věcí.
Sklo se na dotřiďovací lince roztřídí na čiré a barevné, takto roztříděné se doveze do skláren, kde se přidává do tzv. sklářského kmenu. Sklo je surovina, která má neomezený počet recyklačních cyklů. Skleněná láhev může vzniknout znovu a znovu. Dotřídit se musí také papír. Jinak se totiž zpracovává papír novinový, kancelářský, jinak časopisy. Každou recyklací se zkracuje papírové vlákno, které se v daném materiálu nachází. Z recyklovaného papíru vzniká znovu novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka a nebo toaletní papír.

CO SE STANE S LAHVÍ OD COCA COLY?
Plastové PET lahve se na dotřiďovací lince rozdělí na čiré a barevné. Každý druh se zpracovává zvlášť. PET láhve se rozemelou na malinké kousky a pomocí obřího fukaru se oddělí etikety a víčka, mají totiž rozdílnou hustotu. Rozemleté kousíčky neboli vločky se nadále zpracovávají. Z umělých vláken se pak vyrábějí koberce, punčochy, výplně do zimních bund a spacáků. Ale také plastové lavičky, zahradní nábytek, ploty, či protihlukové stěny.

SKLÁDKY PRO DALŠÍ GENERACE
I když to prý s námi co se třídění týče není až tak špatné, pořád se hodně lidí vymlouvá na to, že hnízda s kontejnery na tříděný odpad jsou daleko, nevíme, co kam hodit a doma není místo, kam bychom dávali zvlášť to a zvlášť ono. A ten nepořádek, který by nám doma při třídění vznikl… Když se zeptáte kohokoli, zda by chtěl mít vedle svého domu spalovnu či skládku odpadu, všichni se zhrozí. Ti stejní lidé jsou ale až příliš často líní třídit. Přitom odpadky, které nevytřídíme, putují do směsného odpadu. Velká část těchto odpadků skončí na skládkách, protože se nedají ani spálit.
A co je větší zlo? Spalovny nebo skládky? Podle odborníků jsou spalovny zřejmě ekologičtější řešení, spalováním při vysokých teplotách se eliminují škodlivé sloučeniny, navíc se ohřívá voda například na vytápění domácností. Naproti tomu provoz a vybudování skládek stojí spousty peněz, další peníze spolkne jejich zabezpečení proti požáru a proti znečištění půdy a podzemní vody. V odpadcích na skládkách navíc probíhají různé chemické procesy ještě dalších třicet let poté, co se na skládku přivezou poslední odpadky. Je tedy více než jisté, že naše odpadky tu necháme jako pozdrav příštím generacím. Trochu smutné, nemyslíte?

1. Průměrný Čech (včetně starců a dětí)
vyprodukuje 150 až 200 kg odpadu ročně
2. Ročně vyhodí každý z nás 30 kg papíru, 25 kg plastových obalů, 15 kg skla, 5 kg kovů a 1,5 kg nápojových kartonů. Všechny tyto suroviny se dají recyklovat!
3. Každý Čech vytřídí ročně asi 35 kg odpadu. V Německu je to 60 kg.
4. V Česku se nejvíce odpadů vytřídí v Praze, dále pak ve středních a severních Čechách.

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT?

Papír
• Papíry a noviny nesmějí být mastné, znečištěné ani mokré. Noviny po malování a papíry umazané biologickými či chemickými látkami do modré popelnice nepatří.
• Nepatří sem vložky ani použité papírové kapesníčky. Lidé, kteří pracují na dotřiďovacích linkách, to jistě ocení. Dotřiďování probíhá totiž ručně.
• Se svorkami či kovovými sponkami stejně jako s fóliovými okénky na obálkách si nemusíte lámat hlavu. Chytré stroje si s nimi při zpracování poradí.

Sklo
• V televizní reklamě zelená popelnice na sklo vždycky „vyplivne“ kusy porcelánu, keramiky, autoskla, zrcadla a sklo protkané dráty, které se používá někdy jako výplň vchodových dveří. To všechno do zelené popelnice nepatří.
• Jsou-li na lahvích víčka z plastu nebo hliníku, víčka určitě odstraňte.

Plasty:
• Co do žluté popelnice nepatří? Staré linoleum, plastové trubky ani plasty od aut. Dále pak obaly od nebezpečných látek jako jsou motorové oleje, chemikálie, ředidla, barvy či domácí čističe jako například savo anebo iron.
• Plastové obaly a láhve musejí být prázdné. Můžete sem vyhodit i prázdné obaly od aviváže, od šampónu či krému.
• Kelímky od másla a jogurtů vymývat nemusíte. Jen je pořádně vyškrábejte. Zbylé nečistoty se odstraní při dalším zpracování.
• Šetřete místo v kontejneru a peníze za svoz odpadu a PETky zásadně sešlapujte. Víčko hoďte do kontejneru buď zvlášť a nebo láhev zavřete, až když je sešlápnutá.

Nápojové kartóny
• Třídit můžete i krabice od mléka, džusů, vína atd. Odborně se těmto krabicím říká „nápojové kartóny“ a patří do malých popelnic s oranžovým víkem. Když ve vaší obci takový kontejner není, hledejte, zda je na popelnici pro papír nalepena oranžová nálepka. Když nenajdete ani tento znak, zeptejte se na vašem obecním úřadě, jak máte nápojové kartóny třídit.
• Nápojový kartón před vyhozením stlačte. Když má plastový uzávěr, kartón stlačte a uzavřete. Tím nedáte kartónu šanci se zpátky nafouknout a ušetříte tak místo v kontejneru.

TIP
Informace najdete na: http://www.jaktridit.cz />Ptát se můžete také na vašem obecním či městském úřadě.

Kristýna Witnerová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co s bateriemi?

Minulý týden jsme oslavili Mezinárodní den baterií. Spojujeme dva příspěvky - jeden domácí a jeden zahraniční, abychom také trochu přispěli k osvětě kolem baterií a akumulátorů. V první polovině roku 2019 se ve světě prodalo více než jeden milion elektromobilů, ...

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail