Fyziklání 2021
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Právě před rokem jsme na tomto místě vyhlásili literární soutěž čtenářů Třetího pólu.
Do redakce dorazilo 38 povídek. To je hodně, takový zájem jsme nečekali. Kámen úrazu byl ale v tom, že jen čtyři jakž takž splňovaly zadání. Podívejme se, jak to tedy dopadlo:
Porota složená z členů redakční rady uděluje dvě první místa. V kategorii „Můj oblíbený vynález a co by se stalo, kdyby nebyl objeven“ Blance Sekerové z Čáslavi za úvahu o televizi. V kategorii „Jak jsem se setkal s něčím nevysvětlitelným“ Adéle Křížové za povídku-reportáž Záhadné těleso. Uveřejňujeme je v časopise a autorům posíláme věcné ceny. Druhé dva příspěvky „Úchylka“ od Jana Burdíka a „Pan Collins a brzivlaky“ od Jany Poskerové najdete na webu. I jejich autoři dostali odměnu. Ostatní povídky jsou většinou sci-fi žánru a ty nejlepší z nich budeme postupně uveřejňovat v průběhu roku. Mimo soutěž jsme se rozhodli ocenit nápad pana Hlaváčka, který se nechal inspirovat článkem v lednovém čísle. Posuďte sami – není to skvělý nápad?
NÁPAD
Musím vám napsat, že se mi moc líbil článek o produktu Nucleostop. Napadlo mě, že by se mohl začít vyrábět nástavec na vodovodní baterie, který by oddělil živou vodu od mrtvé. Klíčem celého zařízení by místo tachyonového impulsu mohl být třeba efekt zacelování děr ve vodovodních trubkách (mrtvá voda přece spojila rozsekaného junáka a dala mu život). Pokud máte vodovodní trubky v pořádku, je to proto, že je máte plné mrtvé vody. Ale s naším produktem se vám to nestane! My vám z trubek vyrobíme cedník, který vám mrtvou vodu oživí!
j. hlaváček
POZOR, POZOR!
Na rok 2006 vypisujeme zbrusu novou soutěž! Pozorně čtěte článek „Nevyčerpatelná a čistá“ a napište nám vlastní vizi, jak řešit problém přenesení elektřiny z vesmíru na Zemi. Vaše řešení očekáváme do konce května. Odměnou budou nejen věcné ceny, ale i možná účast na mezinárodní konferenci.
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)