Centrální solenoid ITERu
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Tradičně se tvrdí, že žárovku vymyslel Edison. Ve skutečnosti to ale byli jiní a mezi nimi na předním místě anglický fyzik a chemik sir Joseph Wilson Swan. Letos si připomínáme 100. výročí jeho úmrtí.
J. W. Swan se narodil roku 1828 v Pallion Hall v Bishopearmouth poblíž Sunderlandu. Začal jako lékárnický učeň, později se stal společníkem firmy na výrobu chemikálií v Newcastlu. Žárovku s uhlíkovým vláknem vytvořil pravděpodobně v roce 1860, její životnost byla však velmi krátká. Po dalších a dalších experimentech ji poprvé představil veřejnosti až v prosinci 1878 na přednášce pro Chemical Society v Newcastle. I zde však dokázal svítit jen několik minut a teprve v lednu následujícího roku se mu podařilo s žárovkou, ze které byl vyčerpán vzduch, docílit kýženého úspěchu. Dne 3. února 1879 tleskalo jeho elektrickému osvětlení na 700 lidí v posluchárně literární a filozofické společnosti v Newcastlu. V listopadu roku 1880 pak získal na své „svítidlo“ patent, týkající se mimo jiné způsobu zpracování bavlny na vlákna do žárovek.
G. Westinghouse se narodil v říjnu roku 1846 ve státě New York (USA). Byl to rozený vynálezce, obdržel více než 100 patentů. Vedle elektřiny jej zajímala i železniční doprava, v roce 1869 vynalezl samočinnou tlakovou brzdu, roku 1878 pneumatické železniční návěstidlo. V roce 1886 založil Westinghouse Electric Company a stal se tvrdou konkurencí dosavadnímu „elektrickému guru“ Edisonovi. Na rozdíl od něj preferoval střídavý proud (spolupracoval s ním např. i Nikola Tesla), což se ukázalo jako velmi prozíravé. Zemřel, jak jsme se již zmiňovali, v New Yorku v roce 1914, jeho firma však prosperuje dodnes na špici oboru, buduje i jaderné elektrárny. Do roku 2010 dodávala jaderné palivo i do Temelína.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.
Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.
Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.