Biografie

Článků v rubrice: 183

Z elektrického soudku

Tradičně se tvrdí, že žárovku vymyslel Edison. Ve skutečnosti to ale byli jiní a mezi nimi na předním místě anglický fyzik a chemik sir Joseph Wilson Swan. Letos si připomínáme 100. výročí jeho úmrtí.

Fotogalerie (1)
Sir Joseph Wilson Swan

J. W. Swan se narodil roku 1828 v Pallion Hall v Bishopearmouth poblíž Sunderlandu. Začal jako lékárnický učeň, později se stal společníkem firmy na výrobu chemikálií v Newcastlu. Žárovku s uhlíkovým vláknem vytvořil pravděpodobně v roce 1860, její životnost byla však velmi krátká. Po dalších a dalších experimentech ji poprvé představil veřejnosti až v prosinci 1878 na přednášce pro Chemical Society v Newcastle. I zde však dokázal svítit jen několik minut a teprve v lednu následujícího roku se mu podařilo s žárovkou, ze které byl vyčerpán vzduch, docílit kýženého úspěchu. Dne 3. února 1879 tleskalo jeho elektrickému osvětlení na 700 lidí v posluchárně literární a filozofické společnosti v Newcastlu. V listopadu roku 1880 pak získal na své „svítidlo“ patent, týkající se mimo jiné způsobu zpracování bavlny na vlákna do žárovek.

Nejprve vybavil elektrickými žárovkami svůj dům

Swan mohl začít s praktickým zaváděním elektrického osvětlení. První dům, který osvětlovaly žárovky, byl celkem logicky jeho vlastní v Low Fell, Gateshead. První veřejná místnost byla přednášková síň knihovny v Newcastlu. V roce 1881 založil Swan vlastní společnost The Swan Electric Light Company a začal s komerční činností. Ještě v témže roce „rozsvítil“ Savoy Theatre v City of Westminster. Toto londýnské divadlo se tak stalo první veřejnou budovou na světě, osvětlovanou výhradně elektrickým světlem. Swan tu instaloval na 1 200 žárovek, jimž proud dodával generátor umístěný u divadla. Za své zásluhy byl Swan povýšen do šlechtického stavu, zemřel 27. května 1914.

Letos má výročí i vynálezce a průmyslník George Westinghouse

Jen o dva měsíce dříve, 12. března 1914, zemřel další průkopník elektrizace, americký inženýr, vynálezce a průmyslník George Westinghouse. Jeho jméno je dnes mnohem známější než Swanovo, i když spíše jako název firmy, kterou založil.

G. Westinghouse se narodil v říjnu roku 1846 ve státě New York (USA). Byl to rozený vynálezce, obdržel více než 100 patentů. Vedle elektřiny jej zajímala i železniční doprava, v roce 1869 vynalezl samočinnou tlakovou brzdu, roku 1878 pneumatické železniční návěstidlo. V roce 1886 založil Westinghouse Electric Company a stal se tvrdou konkurencí dosavadnímu „elektrickému guru“ Edisonovi. Na rozdíl od něj preferoval střídavý proud (spolupracoval s ním např. i Nikola Tesla), což se ukázalo jako velmi prozíravé. Zemřel, jak jsme se již zmiňovali, v New Yorku v roce 1914, jeho firma však prosperuje dodnes na špici oboru, buduje i jaderné elektrárny. Do roku 2010 dodávala jaderné palivo i do Temelína.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné ...

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru.

Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti.

Nejvýše položený reaktor

V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě.

Start 35. ročníku korespondenčního semináře FYKOS

Zajímá Tě fyzika a přidružené přírodní vědy? Rád přemýšlíš o původu a fungování různých přírodních a fyzikálních jevů na Zemi i ve vesmíru?

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail