Biografie

Článků v rubrice: 183

Arcitypograf český

Nositel tohoto čestného titulu, vystihujícího jeho zásluhy o rozvoj našeho knihtisku, Jiří Melantrich Rožďalovský z Aventina, se narodil v roce 1511, tedy právě před 500 lety. Stalo se tak v Rožďalovicích, městečku poblíž Nymburka. Svou bohatou a záslužnou pouť životem ukončil 19. listopadu 1580 v Praze, ve svém domě v někdejší Sirkové ulici, která dnes nese jeho jméno.

Fotogalerie (4)
Jiří Melantrich z Aventina

Pod svým původním jménem Jiří Černý-Niger studoval na pražské univerzitě, kde roku 1535 složil bakalářské zkoušky. Vydal se pak na zkušenou do ciziny a setrval tam bezmála sedm let. Velký dojem v něm zanechal Filip Melachton, originální teolog a profesor řečtiny na univerzitě ve Wittenbergu. Podle jeho přízviska Melantrich (Černovlásek) si změnil jméno a uvažoval dokonce o studiu teologie. Pak ho však v Norimberku zaujalo knihtiskařské řemeslo. První zkušenosti získal ve slavné Frobeniově tiskárně v Basileji, po návratu domů u tiskaře Güntera v Prostějově a nakonec v pražské tiskárně Bartoloměje Netolického. Tu pak v roce 1552 převzal, přestěhoval z Malé Strany na Staré Město a vybudoval z ní nejvýznamnější český tiskařský a – jak bylo tehdy obvyklé – i nakladatelský podnik.

Bible „melantriška“

Ještě jako Netolického společník prosadil roku 1549 vydání české Bible a vydal ji pak ještě sedmkrát. Stala se tak populární, že se jí běžně říkalo „melantriška“. Melantrich spolupracoval s celou řadou vzdělanců, zejména profesorů pražské univerzity. Během svého působení vydal na 200 tisků náboženské, ale zejména naučné literatury. Vydával knihy v češtině, němčině, latině i řečtině. Mezi nejznámější patří Koldínova Práva městská, především však bohatě ilustrovaný Mattioliho Herbář, do češtiny přeložený Tadeášem Hájkem z Hájku. Vedle těchto tiskařských „klenotů“, univerzitních tisků, učebnic či úředních spisů se však nevyhýbal ani „lidové četbě“. Tiskárna musela vydělávat, a tak v jeho produkci nalezneme i knížečky o lazebnici Zuzaně, Bruncvíkovi, Eulenšpíglovi, kalendáře, snáře a dokonce i knížky, které bychom dnes označili jako horory ba dokonce i kreslené příběhy, jakési předchůdce dnešních komixů.

 

Melantrichova životní dráha byla velmi úspěšná. Pořídil si v Sirkové ulici na Starém Městě pražském dům (dnes už bohužel neexistující), kde ve druhém patře pod půdou zřídil tiskárnu, po celém domě byly různé kotce a sklady knih či tiskařského materiálu. Rozsáhlé sklepení skrývalo sudy s vínem, s kterým obchodoval a v jednom traktu domu dokonce rozléval ve výčepu. Stal se měšťanem a konšelem Starého Města, roku 1577 získal erb a přídomek z Aventina, pravděpodobně podle stejnojmenného pahorku v antickém Římě, kde byla otevřena první veřejná „knihovna“. Krátce před tím, roku 1576, si vzal za společníka svého zetě Daniela Adama z Veleslavína, který po Melantrichově smrti převzal nejen tiskárnu a nakladatelství, ale i pomyslnou pochodeň české vzdělanosti, jazyka a národního cítění. Přestože se dnes toto období české literatury označuje jako doba Veleslavínská, je nutno uznat, že onu pochodeň zapálil právě Melantrich.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail