Biografie

Článků v rubrice: 179

Pod značkou L & K

Mechanik a konstruktér Václav Laurin je dnes tak trochu ve stínu svého společníka, znamenitého obchodníka a (dnešní terminologií) manažera Václava Klementa. Nespravedlivě, neboť co by bylo platné Klementovo obchodní nadání, kdyby se neopíralo o skvělé výrobky. A ty byly úkolem a také zásluhou Laurinovou.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Václav Laurin se narodil 27. září 1865 ve vesničce Kamení u Pěnčína nedaleko Turnova a zemřel 4. prosince 1930 v Mladé Boleslavi. Tedy před 80 lety. V Mladé Boleslavi se vyučil strojníkem a osvědčil mimořádné nadání i manuální zručnost. Například v roce 1893 s úspěchem obstál v Drážďanech při zkouškách z obsluhy parních strojů. V Turnově se pak stal společníkem Josefa Krause, majitele místní dílny na opravy a seřizování bicyklů, jak se tehdy říkalo jízdním kolům.

Do tandemu s Klementem
Pravděpodobně už tehdy se seznámil s mladoboleslavským knihkupcem Václavem Klementem, což zcela zásadně ovlivnilo jeho životní dráhu. Klement byl totiž nejen nadšený cyklista, ale stejně horlivý vlastenec. A tak když s ním jedna německá firma na výrobu jízdních kol odmítla korespondovat česky, rozhodl se pro ráznou odpověď – pro založení vlastní dílny, která by se zabývala výrobou a opravami jízdních kol. A ke spolupráci vyzval právě Václava Laurina. V roce 1895 si najali v Mladé Boleslavi, na místě zvaném U sedmi zlodějů, dílnu, kde pak pod jménem Laurin&Klement s pěti zaměstnanci vyráběli jízdní kola nesoucí značku Slavia. Klement se staral o obchody, Laurin o technickou stránku podnikání. Je asi zbytečné dodávat, že po jízdních kolech následovaly motocykly, automobily, letecké motory atd. Na jejich dílničce vyrostla dnešní proslulá mladoboleslavská automobilka.

Pod značkou Slavia i první motocykly
Václav Laurin byl mimořádně technicky nadaný, ale zároveň skromný muž. Svou práci miloval a častěji byl viděn v montérkách mezi mechaniky v dílnách, než v kanceláři. A tak je jeho životopis spíš popisem života a rozvoje firmy.

Podnik od počátku mimořádně prosperoval, už v roce 1898 si společníci postavili na volném pozemku za Mladou Boleslaví novou továrnu, kde zahájili výrobu „motorových dvoukolek“. Pod tradiční značkou Slavia se tu rodily první zahraniční konkurence schopné motocykly v Rakousko‑Uhersku. V roce 1905 k nim přibyly i první automobily značky Laurin&Klement. Rozhodující podíl na vývoji a konstrukci motocyklů i automobilů měl Václav Laurin. Stejně tak tomu bylo i nadále, kdy se výrobní škála v továrně rozšiřovala a značka začala mít světovou pověst. Vždyť automobily Laurin&Klement se vyvážely dokonce až do Japonska.

Od automobilu přes letecký motor až k motorovému pluhu
Laurin měl spoustu nápadů na technická vylepšení. Například do prvního lehkého automobilu z roku 1905 – populární dvoumístné voituretty s dvouválcovým motorem – zabudoval svůj vlastní zapalovací systém. Už v příštím roce zahájila firma jako první v Čechách sériovou výrobu motorových vozidel, v roce 1909 přišla s prvním speciálním leteckým motorem a prvním osmiválcovým motorem ve střední Evropě. Roku 1913 zkonstruoval Václav Laurin první motorový pluh v Rakousku‑Uhersku schopný tovární výroby.
V roce 1925 slavná značka L&K zmizela – továrna z ekonomických důvodů fúzovala s plzeňskými Škodovými závody. Nezmizela však její historie i kvalitní výrobky a nezmizel ani Václav Laurin, zůstal v automobilce jako její technický ředitel.

A ještě…
S automobilismem je spojena hned celá řada letošních jubilantů. Rozhodně nelze zapomenout na německého konstruktéra Gottlieba Daimlera (1834–1900), jednoho z „otců“ automobilu, tvůrce prvního rychloběžného spalovacího benzínového motoru, motocyklu (ještě dřevěného) a automobilu s benzínovým motorem. Další tři – Američan Charles Goodyear (1800–1860), Skot John Boyd Dunlop (1840–1921) a Francouz Edouard Michelin (1859–1940) – se pak zasloužili především o vývoj pneumatik.


 

Další informace na:
http://www.www.3pol.cz/cz/rubriky/biografie/1612-vaclav-klement-vlastenecky-knihkupec

 

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail