Biografie

Článků v rubrice: 179

Pod značkou L & K

Mechanik a konstruktér Václav Laurin je dnes tak trochu ve stínu svého společníka, znamenitého obchodníka a (dnešní terminologií) manažera Václava Klementa. Nespravedlivě, neboť co by bylo platné Klementovo obchodní nadání, kdyby se neopíralo o skvělé výrobky. A ty byly úkolem a také zásluhou Laurinovou.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Václav Laurin se narodil 27. září 1865 ve vesničce Kamení u Pěnčína nedaleko Turnova a zemřel 4. prosince 1930 v Mladé Boleslavi. Tedy před 80 lety. V Mladé Boleslavi se vyučil strojníkem a osvědčil mimořádné nadání i manuální zručnost. Například v roce 1893 s úspěchem obstál v Drážďanech při zkouškách z obsluhy parních strojů. V Turnově se pak stal společníkem Josefa Krause, majitele místní dílny na opravy a seřizování bicyklů, jak se tehdy říkalo jízdním kolům.

Do tandemu s Klementem
Pravděpodobně už tehdy se seznámil s mladoboleslavským knihkupcem Václavem Klementem, což zcela zásadně ovlivnilo jeho životní dráhu. Klement byl totiž nejen nadšený cyklista, ale stejně horlivý vlastenec. A tak když s ním jedna německá firma na výrobu jízdních kol odmítla korespondovat česky, rozhodl se pro ráznou odpověď – pro založení vlastní dílny, která by se zabývala výrobou a opravami jízdních kol. A ke spolupráci vyzval právě Václava Laurina. V roce 1895 si najali v Mladé Boleslavi, na místě zvaném U sedmi zlodějů, dílnu, kde pak pod jménem Laurin&Klement s pěti zaměstnanci vyráběli jízdní kola nesoucí značku Slavia. Klement se staral o obchody, Laurin o technickou stránku podnikání. Je asi zbytečné dodávat, že po jízdních kolech následovaly motocykly, automobily, letecké motory atd. Na jejich dílničce vyrostla dnešní proslulá mladoboleslavská automobilka.

Pod značkou Slavia i první motocykly
Václav Laurin byl mimořádně technicky nadaný, ale zároveň skromný muž. Svou práci miloval a častěji byl viděn v montérkách mezi mechaniky v dílnách, než v kanceláři. A tak je jeho životopis spíš popisem života a rozvoje firmy.

Podnik od počátku mimořádně prosperoval, už v roce 1898 si společníci postavili na volném pozemku za Mladou Boleslaví novou továrnu, kde zahájili výrobu „motorových dvoukolek“. Pod tradiční značkou Slavia se tu rodily první zahraniční konkurence schopné motocykly v Rakousko‑Uhersku. V roce 1905 k nim přibyly i první automobily značky Laurin&Klement. Rozhodující podíl na vývoji a konstrukci motocyklů i automobilů měl Václav Laurin. Stejně tak tomu bylo i nadále, kdy se výrobní škála v továrně rozšiřovala a značka začala mít světovou pověst. Vždyť automobily Laurin&Klement se vyvážely dokonce až do Japonska.

Od automobilu přes letecký motor až k motorovému pluhu
Laurin měl spoustu nápadů na technická vylepšení. Například do prvního lehkého automobilu z roku 1905 – populární dvoumístné voituretty s dvouválcovým motorem – zabudoval svůj vlastní zapalovací systém. Už v příštím roce zahájila firma jako první v Čechách sériovou výrobu motorových vozidel, v roce 1909 přišla s prvním speciálním leteckým motorem a prvním osmiválcovým motorem ve střední Evropě. Roku 1913 zkonstruoval Václav Laurin první motorový pluh v Rakousku‑Uhersku schopný tovární výroby.
V roce 1925 slavná značka L&K zmizela – továrna z ekonomických důvodů fúzovala s plzeňskými Škodovými závody. Nezmizela však její historie i kvalitní výrobky a nezmizel ani Václav Laurin, zůstal v automobilce jako její technický ředitel.

A ještě…
S automobilismem je spojena hned celá řada letošních jubilantů. Rozhodně nelze zapomenout na německého konstruktéra Gottlieba Daimlera (1834–1900), jednoho z „otců“ automobilu, tvůrce prvního rychloběžného spalovacího benzínového motoru, motocyklu (ještě dřevěného) a automobilu s benzínovým motorem. Další tři – Američan Charles Goodyear (1800–1860), Skot John Boyd Dunlop (1840–1921) a Francouz Edouard Michelin (1859–1940) – se pak zasloužili především o vývoj pneumatik.


 

Další informace na:
http://www.www.3pol.cz/cz/rubriky/biografie/1612-vaclav-klement-vlastenecky-knihkupec

 

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Startuje desátý ročník fyzikální soutěže Vím proč

Do poloviny května se mohou žáci základních a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Využití umělé inteligence k objevení terapeutických protilátek

Bývalý vědecký pracovník EMBL (Evropská mikrobiologická laboratoř) zakládá start-up DenovAI – pro širší, rychlejší a levnější objevování ...

První důkaz jaderného štěpení ve hvězdách

Analýza poznatků získaných o 42 starých hvězdách v Mléčné dráze odhalila náznaky jaderného štěpení. Znamená to, že ve vesmíru mohou existovat prvky mnohem ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail