Biografie

Článků v rubrice: 183

Václav Klement – vlastenecký knihkupec

Václav Klement se narodil 16. října 1868 ve Velvarech a zemřel 10. srpna 1938 v Mladé Boleslavi. Jak je zřejmé, slaví tento průkopník českého průmyslového podnikání v letošním roce hned dvě výročí.

Fotogalerie (2)
Vozy Laurin & Klement v prvních letech 20. století.

Dětství malého Václava nebylo příliš šťastné. Záhy ztrácí matku a přes zřejmé nadání ke studiu musí ve čtrnácti letech do práce. A tak si alespoň měšťanskou školu dodělává jako knihkupecký učeň ve Slaném. Po vyučení pracuje v Praze, odkud odchází do Mladé Boleslavi ke knihkupci Novotnému, po jehož smrti pak vede knihkupectví sám. Mladý Klement nadšeně holduje tehdy módnímu sportu – cyklistice, a ta jej nakonec uvede na zcela nečekanou životní dráhu.

Když se mu jednou jeho bicykl porouchal, napsal výrobci – drážďanské firmě Seidel & Naumann – dopis s žádostí o opravu. Jako vlastenec píše samozřejmě česky a když mu firma stručně odepsala, že požaduje-li odpověď, musí použít „pro nás srozumitelný jazyk“, rozhořčí ho to natolik, že se rozhodne spolu s přítelem Václavem Laurinem založit vlastní opravnu a později i výrobnu jízdních kol nesoucích název Slavia.

V roce 1895 se Klement vydal do Paříže a přivezl odtud u nás dosud neznámý dopravní prostředek – motocykl. Během několika let se pak v Mladé Boleslavi zrodí první prototypy motocyklů Slavia. První motocykl určený k prodeji a zároveň historicky první motocykl české výroby pak vyjel z dílen továrny Laurin & Klement v roce 1899. Zpočátku nešel moc na odbyt, teprve po úspěšných výsledcích mladoboleslavských strojů na závodech po Evropě se situace začala obracet. Skutečný přelom pak přišel po fenomenálním vítězství Václava Vondřicha na tehdy nejslavnějším motocyklovém závodě Coup Internationale des motocyklettes na silničním okruhu u Dourdanu ve Francii roku 1905.

Ve stejném roce pak továrna uvedla na trh první osobní automobil nesoucí značku Laurin & Klement. V dalších letech začala automobilka z Mladé Boleslavi vyrábět i nákladní vozy, sanitky, poštovní vozy a ještě do roku 1914, do začátku 1. světové války, se stává největším výrobcem automobilů v celém Rakousku-Uhersku. Exportuje vozy nejen po celé Evropě, ale vyváží automobily například až do Japonska. K takovému rozvoji je ovšem potřeba kapitál, a tak oba společníci převedli firmu na akciovou společnost, ve které se Václav Klement stal generálním a Václav Laurin technickým ředitelem.

V roce 1925 slavná značka Laurin & Klement z chladičů automobilů mizí. Podnik přechází do vlastnictví plzeňských Škodových závodů a automobily z Mladé Boleslavi od této chvíle nesou neméně slavné jméno Škoda.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail