Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Legendární vynálezce – přihlásil celkem 1330 patentů z nejrůznějších oborů – se narodil 11. února roku 1847, tedy právě před 160 roky, v městečku Milano v americkém státě Ohio jako syn obchodníka a učitelky. Dá-li se o některých lidech říci, že svou prací změnili svět, Edison mezi ně určitě patří. Po neuvěřitelně plodném životě zemřel 18. října 1931 ve West Orange ve státě New Jersey.
Jeho život a kariéra se skutečně podobaly tradovanému „americkému snu“. Do značné míry to vystihovala jedna jeho starší životopisná knížka svým názvem Z kamelota světovým vynálezcem. O školu moc nedbal a jak bylo tehdy v Americe zvykem, už jako chlapec se snažil postavit na vlastní nohy. Ve dvanácti letech si vydělával kolportováním novin a později i drobnou žurnalistikou, v šestnácti získal náročné kvalifikované místo telegrafisty. Jako třiadvacetiletý si zařídil vlastní elektrotechnický podnik, ve kterém začal vyrábět svůj vynález – samočinný hlásič burzovních kurzů, zařízení pro USA, ráj obchodu a podnikání, jako stvořené. Vydělal na něm na tehdejší dobu obrovskou sumu přes 40 000 dolarů, které investoval do vybudování své proslulé laboratoře v Menlo Parku v Newarku ve státě New Jersey. „Kouzelník“ byl připraven.
SBĚRATEL PATENTŮ
Hlavní Edisonovou doménou byla elektrotechnika, nový a bouřlivě se rozvíjející obor. Ale kromě zásadního zlepšení žárovky, dynama, pojistek, akumulátoru a dalších objevů více či méně s elektrickým proudem souvisejících (elektrická lokomotiva, elektromobil, reostat, mikrofon ad.) a vytvoření funkčního, v praxi využitelného elektrického sytému od elektrárny až po spotřebič – což je asi jeho největší zásluha, zasahoval i do mnoha dalších oborů techniky. A tak jeho jméno nacházíme i v historii psacího stroje, rozmnožovacích strojů, fonografu, filmové kamery, rotační cementářské pece a dokonce i helikoptéry. Vynalézáním byl Edison posedlý – je známo, že s žárovkou prováděl tisíce pokusů a jeho agenti shánějící nejvhodnější materiál pro výrobu vlákna zbrousili všechny kouty světa. V té době prý zuhelnaťoval vše, co mu přišlo pod ruku. „Je možné,“ píše se v jeho životopise, „že kdyby přišel do laboratoře chromý, jeho berle by nastoupily tutéž cestu.“ Dokázal využít každou situaci – po léta si návštěvníci v jeho domě stěžovali, jak těžko se otevírá branka. Nakonec přiznal, že je připojena k čerpadlu a každý host mu jejím otevřením načerpá pár litrů vody ze studně do nádrže pod střechou domu.
MOŽNÁ NEVÍTE
Že jsme slavného vynálezce přivítali i u nás. Přijel na pozvání Emila Kolbena roku 1911 a navštívil brněnské Divadlo na hradbách, které už koncem 80. let 19. století vybavila pařížská pobočka Edisonovy společnosti elektrickým osvětlením a které se tak stalo prvním divadlem v Evropě osvětlovaným žárovkami. K tomu účelu byla vybudována i zvláštní elektrárna. Zlé jazyky vyprávějí, že zařízení vypovědělo službu právě v den, kdy vynálezce divadlo navštívil, po pravdě však nepátrejme. Edison se podíval i do Prahy, líbilo se mu v Mariánských Lázních, a když se cestou zastavil v hospodě v Habrech u Havlíčkova Brodu, tamní kronikář jej nechal podepsat do obecní kroniky.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.