Biografie

Článků v rubrice: 183

Thomas Alva Edison

Legendární vynálezce – přihlásil celkem 1330 patentů z nejrůznějších oborů – se narodil 11. února roku 1847, tedy právě před 160 roky, v městečku Milano v americkém státě Ohio jako syn obchodníka a učitelky. Dá-li se o některých lidech říci, že svou prací změnili svět, Edison mezi ně určitě patří. Po neuvěřitelně plodném životě zemřel 18. října 1931 ve West Orange ve státě New Jersey.

Fotogalerie (1)
Vynálezce Thomas Alva Edison s jedním ze svých prvních modelů fonografu

Jeho život a kariéra se skutečně podobaly tradovanému „americkému snu“. Do značné míry to vystihovala jedna jeho starší životopisná knížka svým názvem Z kamelota světovým vynálezcem. O školu moc nedbal a jak bylo tehdy v Americe zvykem, už jako chlapec se snažil postavit na vlastní nohy. Ve dvanácti letech si vydělával kolportováním novin a později i drobnou žurnalistikou, v šestnácti získal náročné kvalifikované místo telegrafisty. Jako třiadvacetiletý si zařídil vlastní elektrotechnický podnik, ve kterém začal vyrábět svůj vynález – samočinný hlásič burzovních kurzů, zařízení pro USA, ráj obchodu a podnikání, jako stvořené. Vydělal na něm na tehdejší dobu obrovskou sumu přes 40 000 dolarů, které investoval do vybudování své proslulé laboratoře v Menlo Parku v Newarku ve státě New Jersey. „Kouzelník“ byl připraven.

SBĚRATEL PATENTŮ
Hlavní Edisonovou doménou byla elektrotechnika, nový a bouřlivě se rozvíjející obor. Ale kromě zásadního zlepšení žárovky, dynama, pojistek, akumulátoru a dalších objevů více či méně s elektrickým proudem souvisejících (elektrická lokomotiva, elektromobil, reostat, mikrofon ad.) a vytvoření funkčního, v praxi využitelného elektrického sytému od elektrárny až po spotřebič – což je asi jeho největší zásluha, zasahoval i do mnoha dalších oborů techniky. A tak jeho jméno nacházíme i v historii psacího stroje, rozmnožovacích strojů, fonografu, filmové kamery, rotační cementářské pece a dokonce i helikoptéry. Vynalézáním byl Edison posedlý – je známo, že s žárovkou prováděl tisíce pokusů a jeho agenti shánějící nejvhodnější materiál pro výrobu vlákna zbrousili všechny kouty světa. V té době prý zuhelnaťoval vše, co mu přišlo pod ruku. „Je možné,“ píše se v jeho životopise, „že kdyby přišel do laboratoře chromý, jeho berle by nastoupily tutéž cestu.“ Dokázal využít každou situaci – po léta si návštěvníci v jeho domě stěžovali, jak těžko se otevírá branka. Nakonec přiznal, že je připojena k čerpadlu a každý host mu jejím otevřením načerpá pár litrů vody ze studně do nádrže pod střechou domu.

MOŽNÁ NEVÍTE
Že jsme slavného vynálezce přivítali i u nás. Přijel na pozvání Emila Kolbena roku 1911 a navštívil brněnské Divadlo na hradbách, které už koncem 80. let 19. století vybavila pařížská pobočka Edisonovy společnosti elektrickým osvětlením a které se tak stalo prvním divadlem v Evropě osvětlovaným žárovkami. K tomu účelu byla vybudována i zvláštní elektrárna. Zlé jazyky vyprávějí, že zařízení vypovědělo službu právě v den, kdy vynálezce divadlo navštívil, po pravdě však nepátrejme. Edison se podíval i do Prahy, líbilo se mu v Mariánských Lázních, a když se cestou zastavil v hospodě v Habrech u Havlíčkova Brodu, tamní kronikář jej nechal podepsat do obecní kroniky.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail