Biografie

Článků v rubrice: 182

Václav Klement - vlastenecký knihkupec

Václav Klement se narodil 16. října 1868 ve Velvarech a zemřel 10. srpna 1938 v Mladé Boleslavi. Jak je zřejmé, slaví tento průkopník českého průmyslového podnikání v letošním roce hned dvě výročí.

Fotogalerie (2)
Václav Klement

Dětství malého Václava nebylo příliš šťastné. Záhy ztrácí matku a přes zřejmé nadání ke studiu musí ve čtrnácti letech do práce. A tak si alespoň měšťanskou školu dodělává jako knihkupecký učeň ve Slaném. Po vyučení pracuje v Praze, odkud odchází do Mladé Boleslavi ke knihkupci Novotnému, po jehož smrti pak vede knihkupectví sám. Mladý Klement nadšeně holduje tehdy módnímu sportu – cyklistice, a ta jej nakonec uvede na zcela nečekanou životní dráhu.

Když se mu jednou jeho bicykl porouchal, napsal výrobci – drážďanské firmě Seidel & Naumann – dopis s žádostí o opravu. Jako vlastenec píše samozřejmě česky a když mu firma stručně odepsala, že požaduje-li odpověď, musí použít „pro nás srozumitelný jazyk“, rozhořčí ho to natolik, že se rozhodne spolu s přítelem Václavem Laurinem založit vlastní opravnu a později i výrobnu jízdních kol nesoucích název Slavia.

V roce 1895 se Klement vydal do Paříže a přivezl odtud u nás dosud neznámý dopravní prostředek – motocykl. Během několika let se pak v Mladé Boleslavi zrodí první prototypy motocyklů Slavia. První motocykl určený k prodeji a zároveň historicky první motocykl české výroby pak vyjel z dílen továrny Laurin & Klement v roce 1899. Zpočátku nešel moc na odbyt, teprve po úspěšných výsledcích mladoboleslavských strojů na závodech po Evropě se situace začala obracet. Skutečný přelom pak přišel po fenomenálním vítězství Václava Vondřicha na tehdy nejslavnějším motocyklovém závodě Coup Internationale des motocyklettes na silničním okruhu u Dourdanu ve Francii roku 1905.

Ve stejném roce pak továrna uvedla na trh první osobní automobil nesoucí značku Laurin & Klement. V dalších letech začala automobilka z Mladé Boleslavi vyrábět i nákladní vozy, sanitky, poštovní vozy a ještě do roku 1914, do začátku 1. světové války, se stává největším výrobcem automobilů v celém Rakousku-Uhersku. Exportuje vozy nejen po celé Evropě, ale vyváží automobily například až do Japonska. K takovému rozvoji je ovšem potřeba kapitál, a tak oba společníci převedli firmu na akciovou společnost, ve které se Václav Klement stal generálním a Václav Laurin technickým ředitelem.

V roce 1925 slavná značka Laurin & Klement z chladičů automobilů mizí. Podnik přechází do vlastnictví plzeňských Škodových závodů a automobily z Mladé Boleslavi od této chvíle nesou neméně slavné jméno Škoda.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nová metoda odsolování

Stovky milionů lidí již dnes žijí v oblastech s nedostatkem vody. OSN předpovídá, že do roku 2030 bude až polovina světové populace žít v oblastech s vysokým nedostatkem vody. Krize má nastat i ve vyspělých zemích. Např.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail