Biografie

Článků v rubrice: 179

Václav Klement - vlastenecký knihkupec

Václav Klement se narodil 16. října 1868 ve Velvarech a zemřel 10. srpna 1938 v Mladé Boleslavi. Jak je zřejmé, slaví tento průkopník českého průmyslového podnikání v letošním roce hned dvě výročí.

Fotogalerie (2)
Václav Klement

Dětství malého Václava nebylo příliš šťastné. Záhy ztrácí matku a přes zřejmé nadání ke studiu musí ve čtrnácti letech do práce. A tak si alespoň měšťanskou školu dodělává jako knihkupecký učeň ve Slaném. Po vyučení pracuje v Praze, odkud odchází do Mladé Boleslavi ke knihkupci Novotnému, po jehož smrti pak vede knihkupectví sám. Mladý Klement nadšeně holduje tehdy módnímu sportu – cyklistice, a ta jej nakonec uvede na zcela nečekanou životní dráhu.

Když se mu jednou jeho bicykl porouchal, napsal výrobci – drážďanské firmě Seidel & Naumann – dopis s žádostí o opravu. Jako vlastenec píše samozřejmě česky a když mu firma stručně odepsala, že požaduje-li odpověď, musí použít „pro nás srozumitelný jazyk“, rozhořčí ho to natolik, že se rozhodne spolu s přítelem Václavem Laurinem založit vlastní opravnu a později i výrobnu jízdních kol nesoucích název Slavia.

V roce 1895 se Klement vydal do Paříže a přivezl odtud u nás dosud neznámý dopravní prostředek – motocykl. Během několika let se pak v Mladé Boleslavi zrodí první prototypy motocyklů Slavia. První motocykl určený k prodeji a zároveň historicky první motocykl české výroby pak vyjel z dílen továrny Laurin & Klement v roce 1899. Zpočátku nešel moc na odbyt, teprve po úspěšných výsledcích mladoboleslavských strojů na závodech po Evropě se situace začala obracet. Skutečný přelom pak přišel po fenomenálním vítězství Václava Vondřicha na tehdy nejslavnějším motocyklovém závodě Coup Internationale des motocyklettes na silničním okruhu u Dourdanu ve Francii roku 1905.

Ve stejném roce pak továrna uvedla na trh první osobní automobil nesoucí značku Laurin & Klement. V dalších letech začala automobilka z Mladé Boleslavi vyrábět i nákladní vozy, sanitky, poštovní vozy a ještě do roku 1914, do začátku 1. světové války, se stává největším výrobcem automobilů v celém Rakousku-Uhersku. Exportuje vozy nejen po celé Evropě, ale vyváží automobily například až do Japonska. K takovému rozvoji je ovšem potřeba kapitál, a tak oba společníci převedli firmu na akciovou společnost, ve které se Václav Klement stal generálním a Václav Laurin technickým ředitelem.

V roce 1925 slavná značka Laurin & Klement z chladičů automobilů mizí. Podnik přechází do vlastnictví plzeňských Škodových závodů a automobily z Mladé Boleslavi od této chvíle nesou neméně slavné jméno Škoda.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Startuje desátý ročník fyzikální soutěže Vím proč

Do poloviny května se mohou žáci základních a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Využití umělé inteligence k objevení terapeutických protilátek

Bývalý vědecký pracovník EMBL (Evropská mikrobiologická laboratoř) zakládá start-up DenovAI – pro širší, rychlejší a levnější objevování ...

První důkaz jaderného štěpení ve hvězdách

Analýza poznatků získaných o 42 starých hvězdách v Mléčné dráze odhalila náznaky jaderného štěpení. Znamená to, že ve vesmíru mohou existovat prvky mnohem ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail