Biografie

Článků v rubrice: 177

James Dyson – nejúspěšnější vynálezce současnosti

V rubrice Biografie jsme už představili dlouhou řadu objevitelů a vynálezců z nejrůznějších oborů vědy a techniky, jejichž jména nacházíme ve světových encyklopediích. Jedním z těch, kteří do nich ale teprve vstupují, je britský vynálezce a průmyslník, Sir James Dyson (nar. 1947). Na jeho jméno a na jeho firmy je zatím registrováno 1600 patentů na téměř 400 vynálezech, z nichž některé každodenně používáme. Vděčíme mu například za bezsáčkové vysavače, hygienické osušovače rukou na toaletách a nejnověji i za tiché bezlopatkové ventilátory. Dyson v nich využil fyzikální principy objevené svými předchůdci, na rozdíl od nich je ale dokázal sám prosadit do výroby, kterou rozběhl v globálním měřítku.

Fotogalerie (4)
James Dyson se svými nejvýznamnějšími vynálezy – vlevo bezlopatkový ventilátor Air Multiplier, vpravo s ručním vysavačem s technologií Radial Roof (zdroj: Designweek.co uk)

Od zahradního kolečka k revolučním vysavačům

James Dyson se proslavil už jako student techniky na britské Royal College of Art, když roku 1970 v televizi BBC předvedl kutilsky zhotovené zahradní kolečko, jehož přední kolo nahradil dutou koulí skrývající uvnitř bateriový elektropohon. Prakticky se ale tento vynález uplatnil až u jeho dnešních podlahových vysavačů s pojezdovou koulí „Dyson Ball“, díky které se s přístroji snadněji manévruje. Svůj pravděpodobně nejvýznamnější revoluční vynález – bezsáčkový vysavač G-Force – představil světu roku 1983. Deset let ale musel bojovat s výrobci klasických vysavačů a zejména náhradních sáčků, než vysavače s cyklonovými odlučovači prachu prosadil nejprve doma v Británii, potom v USA a Japonsku, a dnes už po celém světě. S vypůjčenými penězi v roce 1993 vybudoval v britském Malbury moderní továrnu a vlastní výzkumné a vývojové středisko, v němž dnes zaměstnává 1 600 inženýrů a techniků. Z ekonomických důvodu ale výrobu bezsáčkových vysavačů přesunul roku 2002 do Malajsie.

Převratná konstrukce praček neuspěla, rychlosušič rukou ano

Neúnavný vynálezce se krátce předtím pokusil prosadit nový typ praček ContraRotator, vybavený nikoliv jedním, ale dvěma bubny otáčejícími se proti sobě, což mělo zrychlit praní prádla. Vzhledem k silné konkurenci na trhu však o poměrně drahou exkluzivní pračku nebyl zájem, a výrobu musel zastavit.

Ztrátu ale rychle v roce 2006 nahradil patentem hygienického rychlosušiče rukou Dyson Airblade pro hotely nebo restaurace po celém světě. Vložené ruce pokropí a osuší proudem vzduchu o rychlosti 700 km/h, což umožňuje dmychadlo, poháněné miniaturním reluktančním elektromotorem bez měděného vinutí. Ten dokáže až 110 000 otáček za minutu, a patří k nejdůležitějším Dysonovým vynálezům vůbec.

Jde o bezkomutátorový elektromotor, jehož rotor bez měděného vinutí nahradil neodymový magnet rotující v plovoucích ložiskách. Přepínání magnetického pole v cívkách statoru zabezpečuje mikroprocesor s IGBT tranzistory. Miniaturní turbínový rotor na jeho hřídeli pak může stlačovat vzduch pro rychlosušič, nebo vytvářet podtlak pro vysání prachu v dalších, neustále zdokonalovaných „generacích“ vysavačů.

Dysonovy vysavače

Poslední modely podlahových, ručních i robotických bezsáčkových vysavačů od Dysona jsou vybaveny sadou až 54 maličkých, nicméně mimořádně výkonných cyklonových odlučovačů s oscilujícími koncovkami. Na zrnka prachu ve vzdušném cyklonovém víru působí až stotisícinásobné přetížení, takže i nejmenší částice se bezpečně oddělují a vysavače se obejdou bez filtrů, které bylo u klasických vysavačů nutné prát nebo vyměňovat.

V Dysonově expozici na světové výstavě CES 2016 v Las Vegas doplnily vysavače s cyklonovou technologií Radial Roof Cyclone další překvapivé novinky: prach z vyjmuté nádobky lze hygienicky vyprázdnit do odpadu pouhým stisknutím tlačítka, robotické vysavače místo po kolečkách pojíždějí po samořiditelných pásových podvozcích, takže dokáží přejíždět vyšší dveřní prahy nebo okraje tlustých koberců apod.

Ventilátory bez vrtulí a lopatek

Nejmladším přírůstkem do rodiny vynálezů z dílny Jamese Dysona jsou domácí ventilátory Air Multiplier, které se obejdou, ač to laikům připadá neuvěřitelné, bez otáčejícího se lopatkového kola nebo vrtule. V podstavci ventilátoru s tvarem prstence nebo elipsy je skryt mikromotorem poháněný rotor velikosti tenisového míčku, který pláštěm stojanu nasává vzduch přes tlumič zvuku pracující na principu Helmholtzova dutinového rezonátoru, a poté ho vytlačuje úzkou mezerou po obvodu prstence nebo oválu tak, aby využitím Coandova jevu strhával až patnáctinásobek okolního vzduchu do nasměrovaného proudu. Zmenšit vznikající turbulence a maximálně snížit hluk trvalo laboratořím v Malbury na průhledných modelech a při použití vysokorychlostních videokamer tři roky. Do obchodů právě přichází již osmý model těchto téměř bezhlučných ventilátorů, které mohou běžet i v domácnostech se zvědavými dětmi bez dohledu rodičů...

„Dyson Award“ pro nejnadanější

Za svoje vynálezy, podíl na úspěchu britského průmyslu, a za podporu kreativního myšlení mladých návrhářů a studentů techniky, si James Dyson vysloužil řadu uznání, cen a vyznamenání. Je členem Britské královské inženýrské akademie, rytířem Britského Impéria a děkanem Britské královské akademie umění. V politických funkcích usiluje o zavedení Eura v Británii, finančně podporuje vědecké, umělecké a vzdělávací i charitativní akce. Nadace Jamese Dysona pomáhá zejména absolventům oborů průmyslového návrhářství a inženýrství. Každoročně udílený „Dyson Award“ získávají nadaní jednotlivci i kolektivy v několika kategoriích nejen z Británie, ale z celého světa. K zájmu o technické obory mají přivést mladé lidi i tzv. vzdělávací balíčky s pomůckami a rozebíracími modely, které Dysonova nadace zapůjčuje nebo bezplatně rozdává školám.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail