Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 222

Nejvyšší v Čechách

Ve východních Čechách máme nejvýše položené energetické zařízení – trafostanici na Sněžce.

Nejvyšší hora České republiky – Sněžka v Krkonoších – se může pyšnit také nejvýše položenou trafostanicí v Čechách, umístěnou přímo na vrcholku. V roce 2006 prodělala trafostanice kompletní rekonstrukci, které předcházelo delší období příprav a jednání, při nichž bylo dohodnuto její přemístění z České boudy do objektu horní stanice lanovky. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, Českou boudu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.
„Původní trafostanici nahradilo moderní zařízení Dribo. Rekonstrukce rozvodny patřila k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoloval použití těžké techniky. Materiál se dopravoval vrtulníky a naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí, celá rekonstrukce včetně přeložení kabelů vysokého a nízkého napětí stála necelé dva miliony korun,“ říká Zdeněk Pavlovič, vedoucí odboru Obnova sítí pro oblast východních Čech ze společnosti ČEZ Distribuce, a. s.

Šárka Beránková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail