Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 250

Nejvyšší v Čechách

Ve východních Čechách máme nejvýše položené energetické zařízení – trafostanici na Sněžce.

Nejvyšší hora České republiky – Sněžka v Krkonoších – se může pyšnit také nejvýše položenou trafostanicí v Čechách, umístěnou přímo na vrcholku. V roce 2006 prodělala trafostanice kompletní rekonstrukci, které předcházelo delší období příprav a jednání, při nichž bylo dohodnuto její přemístění z České boudy do objektu horní stanice lanovky. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, Českou boudu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.
„Původní trafostanici nahradilo moderní zařízení Dribo. Rekonstrukce rozvodny patřila k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoloval použití těžké techniky. Materiál se dopravoval vrtulníky a naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí, celá rekonstrukce včetně přeložení kabelů vysokého a nízkého napětí stála necelé dva miliony korun,“ říká Zdeněk Pavlovič, vedoucí odboru Obnova sítí pro oblast východních Čech ze společnosti ČEZ Distribuce, a. s.

Šárka Beránková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Thóriový SMR reaktor na Borneu

Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.

Jsou evropské země kyber-bezpečné?

68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.

Tore Supra tokamak je mrtev, ať žije tokamak WEST!

V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail