Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 235

Nejvyšší v Čechách

Ve východních Čechách máme nejvýše položené energetické zařízení – trafostanici na Sněžce.

Nejvyšší hora České republiky – Sněžka v Krkonoších – se může pyšnit také nejvýše položenou trafostanicí v Čechách, umístěnou přímo na vrcholku. V roce 2006 prodělala trafostanice kompletní rekonstrukci, které předcházelo delší období příprav a jednání, při nichž bylo dohodnuto její přemístění z České boudy do objektu horní stanice lanovky. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, Českou boudu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.
„Původní trafostanici nahradilo moderní zařízení Dribo. Rekonstrukce rozvodny patřila k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoloval použití těžké techniky. Materiál se dopravoval vrtulníky a naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí, celá rekonstrukce včetně přeložení kabelů vysokého a nízkého napětí stála necelé dva miliony korun,“ říká Zdeněk Pavlovič, vedoucí odboru Obnova sítí pro oblast východních Čech ze společnosti ČEZ Distribuce, a. s.

Šárka Beránková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podvody s reklamou na internetu

Poslední čtvrtletí roku je v pohybu a inzerenti se horečně snaží utratit všechny své reklamní rozpočty a splnit roční cíle. Mnoho obchodníků však narazí na problém podvodného ...

ITER a umění rezonuje v obci La Roque d'Anthéron

Před pěti lety jsme napsali o zajímavé myšlence francouzského sochaře Jean-Paul Philippa oslavit stavbu tisíciletí – reaktor tokamak ITER - něčím výjimečným (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2514-sans-titre).

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail