Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 217

Co skrývá elektrická hora?

Uprostřed nejkrásnější oblasti severního Walesu, v Národním parku Snowdonia, hluboko ve skále, aniž by rušila ráz krajiny, pracuje největší přečerpávací elektrárna světa Dinorwic, schopná 16 sekund po stisknutí tlačítka dodávat do sítě špičkový výkon až 1860 MW.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

V obrovské skalní jeskyni dlouhé 180 m a vysoké jako petřínská rozhledna pracuje šest reverzních turbosoustrojí s Francisovými turbínami po 310 MW střídajících funkci elektrických generátorů s čerpadly.
Ledovcové jezírko Marchlyn Mawr pod vrcholkem hory bylo zvětšeno betonovou klenbovou přehradou tak, aby hladina v něm mohla kolísat o 34 m. Objem dolního jezera Llyn Peris byl zvýšen sypanými hrázemi tak, aby v něm hladina mohla kolísat o 14 m. Veškeré další objekty elektrárny, přívodní i odpadní kanály a potrubí, větrání 16 km dlouhých příjezdních a spojovacích tunelů a kaveren, i výkonová kabeláž, jsou skryty v rubaných štolách.

Nestěžují si ani ryby

Z horní nádrže o objemu 7 mil. m3 je vedena voda téměř dvoukilometrovým tunelovým přivaděčem do vyrovnávací komory, odkud se potom vertikální šachtou dostává přes obří kulové ventily do spirálových komor jednotlivých soustrojí. Načerpání plného objemu horní nádrže trvá 7 hodin. Z vynaložené energie pak soustrojí vrátí v elektrárenském režimu téměř 80 %. Každodenní oběh vody mezi nádržemi neohrozil chov vzácných druhů ryb, čímž se pyšní zejména Bangorská univerzita, která se od začátku stavby podílela na ochraně přírody.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail