Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 217

Co skrývá elektrická hora?

Uprostřed nejkrásnější oblasti severního Walesu, v Národním parku Snowdonia, hluboko ve skále, aniž by rušila ráz krajiny, pracuje největší přečerpávací elektrárna světa Dinorwic, schopná 16 sekund po stisknutí tlačítka dodávat do sítě špičkový výkon až 1860 MW.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

V obrovské skalní jeskyni dlouhé 180 m a vysoké jako petřínská rozhledna pracuje šest reverzních turbosoustrojí s Francisovými turbínami po 310 MW střídajících funkci elektrických generátorů s čerpadly.
Ledovcové jezírko Marchlyn Mawr pod vrcholkem hory bylo zvětšeno betonovou klenbovou přehradou tak, aby hladina v něm mohla kolísat o 34 m. Objem dolního jezera Llyn Peris byl zvýšen sypanými hrázemi tak, aby v něm hladina mohla kolísat o 14 m. Veškeré další objekty elektrárny, přívodní i odpadní kanály a potrubí, větrání 16 km dlouhých příjezdních a spojovacích tunelů a kaveren, i výkonová kabeláž, jsou skryty v rubaných štolách.

Nestěžují si ani ryby

Z horní nádrže o objemu 7 mil. m3 je vedena voda téměř dvoukilometrovým tunelovým přivaděčem do vyrovnávací komory, odkud se potom vertikální šachtou dostává přes obří kulové ventily do spirálových komor jednotlivých soustrojí. Načerpání plného objemu horní nádrže trvá 7 hodin. Z vynaložené energie pak soustrojí vrátí v elektrárenském režimu téměř 80 %. Každodenní oběh vody mezi nádržemi neohrozil chov vzácných druhů ryb, čímž se pyšní zejména Bangorská univerzita, která se od začátku stavby podílela na ochraně přírody.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energetika by měla respektovat fyzikální zákony, ne politická rozhodnutí

Německo ročně spotřebuje 2500 terawatthodin energie. Ve větrných a solárních elektrárnách ale vyrobí za rok jen 180 TWh, což pokrývá sotva sedm procent spotřeby. Mezi těmito dvěma čísly je obrovská propast. Německo, díky politickým rozhodnutím posledních let, čelí vážnému problému.

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail