Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 218

Co skrývá elektrická hora?

Uprostřed nejkrásnější oblasti severního Walesu, v Národním parku Snowdonia, hluboko ve skále, aniž by rušila ráz krajiny, pracuje největší přečerpávací elektrárna světa Dinorwic, schopná 16 sekund po stisknutí tlačítka dodávat do sítě špičkový výkon až 1860 MW.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

V obrovské skalní jeskyni dlouhé 180 m a vysoké jako petřínská rozhledna pracuje šest reverzních turbosoustrojí s Francisovými turbínami po 310 MW střídajících funkci elektrických generátorů s čerpadly.
Ledovcové jezírko Marchlyn Mawr pod vrcholkem hory bylo zvětšeno betonovou klenbovou přehradou tak, aby hladina v něm mohla kolísat o 34 m. Objem dolního jezera Llyn Peris byl zvýšen sypanými hrázemi tak, aby v něm hladina mohla kolísat o 14 m. Veškeré další objekty elektrárny, přívodní i odpadní kanály a potrubí, větrání 16 km dlouhých příjezdních a spojovacích tunelů a kaveren, i výkonová kabeláž, jsou skryty v rubaných štolách.

Nestěžují si ani ryby

Z horní nádrže o objemu 7 mil. m3 je vedena voda téměř dvoukilometrovým tunelovým přivaděčem do vyrovnávací komory, odkud se potom vertikální šachtou dostává přes obří kulové ventily do spirálových komor jednotlivých soustrojí. Načerpání plného objemu horní nádrže trvá 7 hodin. Z vynaložené energie pak soustrojí vrátí v elektrárenském režimu téměř 80 %. Každodenní oběh vody mezi nádržemi neohrozil chov vzácných druhů ryb, čímž se pyšní zejména Bangorská univerzita, která se od začátku stavby podílela na ochraně přírody.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail