Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 490

Úspěšný test recyklovaného jaderného paliva REMIX

Recyklované jaderné palivo REMIX z uranu a plutonia prošlo v pětiletým provozním testem a je připraveno k pilotnímu provozu. Cílem paliva REMIX je snižovat spotřebu uranu a uzavírat jaderný palivový cyklus pro lehkovodní reaktory.

Fotogalerie (1)
Palivový soubor pro reaktor VVER-1000 (zdroj ČEZ, www.svetenergie.cz)

V polovině roku 2016 byly do třetího bloku Balakovské jaderné elektrárny vloženy tři palivové soubory VVER-1000 doplněné ke 300 normálním proutkům pěti speciálními palivovými proutky paliva REMIX. 17. září 2021 bylo oznámeno, že tento test byl úspěšný. Během pětileté zkoušky specialisté monitorovali neutronové a další charakteristiky experimentálních palivových souborů. Nebyly objeveny žádné deviace od normálního provozu, což potvrzuje projektové vlastnosti nového jaderného paliva. Zkušební palivové soubory budou ještě podrobněji zkoumány v Research Institute of Atomic Reactors v Dimitrovgradě kolem roku 2023 po jejich ochlazení a snížení nejvyšší úrovně radioaktivity. V další etapě zkoušek se uskuteční pilotní provoz s několika palivovými soubory, které budou obsahovat pouze palivové proutky REMIX.   

Pouze tři vsázky nového paliva za 60 let 

Jaderné palivo REMIX (od Regenerated Mixture) je vyrobeno z uranu a plutonia, získaných ve formě neseparované směsi z již použitého paliva. Uran a plutonium jsou doplněny nízkoobohaceným uranem, aby se získalo palivo se stejnými parametry, jako má normální palivo vyrobené pouze z čerstvého nízkoobohaceného uranu. Díky tomu nepotřebuje reaktor žádné úpravy, aby mohl palivo REMIX používat. Celý cyklus přepracování, recyklace a doplňování může být opakován pětkrát, pokaždé se odstraní odpadní štěpné produkty, které po vitrifikaci budou připraveny k uložení do trvalého geologického úložiště. Z teoretického hlediska by pak nový reaktor mohl být provozován po projektovanou dobu 60 let pouze se třemi palivovými vsázkami, a to díky jejich neustálé cirkulaci. 

V srpnu 2020 byla schválena výstavba úplné výrobní linky pro palivo REMIX. Uran-plutoniové pelety se budou vyrábět v Mining and Chemical Combine v Železnogorsku v Krasnojarském kraji, kde již existuje velký mezisklad pro skladování paliva pro reaktory VVER-1000. Pelety budou zapracovány do palivových souborů v Siberian Chemical Combine v Seversku, Tomská oblast. Až doposud se projekt REMIX zaměřoval na vytváření nové palivové strategie pro reaktory VVER-1000. V Rusku a v zahraničí se ale staví také novější typ reaktoru VVER-1200. 

Zdroj: World Nuclear News, 17.9.2021:  Successful test of recycled  REMIX fuel

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První dřevěná větrná elektrárna

Finský lesnický gigant Stora Enso a developerská společnost Modvion postavily na švédském ostrově poblíž Göteborgu první dřevěnou věž pro větrnou elektrárnu.

První malé jaderné reaktory by mohly být v provozu už koncem desetiletí

Malé modulární jaderné reaktory (Small Modular Reactors - SMR), které jsou v současnosti velkým tématem jaderné energetiky, vyvíjí na celém světě řada firem, a podle některých ...

Co se starými lithiovými bateriemi?

Současná globální snaha elektrifikovat dopravu (v zájmu ochrany klimatu) i snaha vyřešit skladování energie z obnovitelných zdrojů přináší jeden velký problém, ...

Češi jako 9. na světě před 65 lety úspěšně rozštěpili atom

Před 65 lety, v noci na 25. září 1957, se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci.

Prastarý zdroj kyslíku

Vědci předpokládají, že život na Zemi nejprve vznikl bez přítomnosti kyslíku. Poté, co se objevily organizmy schopné fotosyntézy, začal se v atmosféře obsah kyslíku zvyšovat, což anaerobní ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail