Štěchovická vodní elektrárna slaví osmdesátiny
Vodní elektrárna ve Štěchovicích zahájila provoz v létě 1944 jako druhý dokončený stupeň Vltavské kaskády. O tři roky později ji doplnila přečerpávací elektrárna ...
Udržitelný rozvoj je rozvoj, který uspokojuje potřeby současnosti, aniž je ohrožena schopnost budoucích generací uspokojovat své vlastní – potud definice ze zprávy Bruntladové z r. 1987. Až do doby asi před 30 lety se o udržitelnosti z hlediska dodávek energie uvažovalo jednoduše z úhlu dostupnosti paliva v poměru k míře spotřeby. Dnes, v kontextu obav ze změny klimatu a tváří v tvář válce, je situace složitější.
Vztah mezi spotřebou energie a lidským rozvojem je jasný. Spotřebou na hlavu a rok až asi 100 GJ – což je úroveň, které 80 % světové populace dosud nedosáhlo – může Země zásadně zlepšit zdraví, vzdělávací standardy a všeobecný blahobyt svého obyvatelstva.
Poptávka o energii
Jakýkoli přechod ke spravedlivější a udržitelnější budoucnosti proto musí být založen na přístupu k moderním, cenově dostupným a spolehlivým energetickým službám všem. To však zvýší celkovou poptávku po energii: v současnosti 4 miliardy nejchudších lidí na světě spotřebovávají jen 5 % množství energie, které využívají lidé žijící v rozvinutých ekonomikách.
Většina energie stále je a ještě dlouho bude z fosilních zdrojů
V současné době pochází více než 80 % spotřeby primární energie ze spalování ropy, plynu a uhlí – to se nezměnilo od roku 1990. Neregulované emise ze spalování paliv však způsobují změnu klimatu, škody na životním prostředí a předčasnou smrt odhadem 7 milionů lidí každý rok. Pokračující využívání fosilních paliv má proto hluboké vnitrogenerační a mezigenerační sociální, hospodářské a environmentální důsledky.
Neexistuje žádná technologie, která by byla zcela bez rizika pro lidi nebo životní prostředí. Slučitelnost jakékoli energetické technologie s cíli udržitelného rozvoje jako taková musí být posuzována v relativním vyjádření – ve světle alternativ.
Jaderná energie bude klíčová
Jako jediný osvědčený, škálovatelný a spolehlivý nízkouhlíkový zdroj energie bude muset hrát klíčovou roli jaderná energie, má-li svět snížit svou závislost na fosilních palivech. Obecněji je však tvrzení o jaderné energii jako udržitelném zdroji energie v zásadě nezpochybnitelné vzhledem k její nesmírně vysoké hustotě energie a zahrnutí nákladů na zdraví a životní prostředí. Využívání jaderné energie má řadu výhod udržitelnosti ve srovnání s alternativními energetickými zdroji.
Agenda OSN pro udržitelný rozvoj
V roce 2015 přijalo 193 členských států Organizace spojených národů (OSN) Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 – akční plán pro lidi, planetu a prosperitu, který je v souladu se třemi pilíři udržitelnosti. S cílem rozložit smělé ambice Agendy 2030 se OSN dohodla na 17 cílech udržitelného rozvoje, které budou použity jako vodítko a hodnocení pokroku.
Organizace jaderného průmyslu z celého světa uveřejnily zprávu o tom, jak bude jaderná energie přispívat k plnění „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ (SDG – Sustainable Development Goals).
Sedmnáct cílů SDG a pomoc jaderné energie a technologie
1/ Odstranění chudoby:
i/ Jaderná energie poskytuje dostupnou a spolehlivou elektřinu bez emisí skleníkových plynů nebo znečišťování ovzduší.
Ii/ Investice do jaderné energie rozvíjejí ekonomiku a zajišťují zaměstnanost.
2/ Odstranění hladu:
i/ Jaderná technologie pomáhá v boji proti škůdcům bez použití pesticidů.
Ii/ Jaderná technologie pomáhá vyvíjet nové plodiny, které jsou odolnější vůči účinkům změny klimatu a vyžadují méně vody.
ii/ Čerstvé potraviny lze déle skladovat, jsou-li ozářeny. Tento proces rovněž ničí E. Coli, listerii a salmonelu.
3/ Dobré zdraví a pohoda:
i/ Jaderná medicína pomáhá lékařům každoročně diagnostikovat a léčit miliony pacientů.
ii/ Jaderné materiály jsou nezbytné pro lékařský výzkum, protože jsou používány k analýze specifických molekul uvnitř těla.
iii/ Radioterapie pomáhá léčit mnoho druhů rakoviny.
iv/ Ozařování se používá ke sterilaci lékařských přístrojů jako stříkaček a katetrů a materiálů.
4/ Kvalita vzdělávání:
i/ Jaderný průmysl nabízí dlouhodobé vysoce kvalifikované zaměstnání.
ii/ Jaderné společnosti investují do výcviku a vzdělávání, aby pomohly vyškolit pracovníky tak, aby získali kvalifikaci potřebnou pro výstavbu a provoz svých jaderných zařízení.
5/ Rovnost pohlaví:
i/ Nedostatečný přístup k čisté, spolehlivé a dostupné energii neúměrně znevýhodňuje ženy a dívky.
ii/ Jaderné společnosti podepsaly iniciativu, která umožní mladým ženám získat kariéru v jaderných oborech a zamezí jejich diskriminaci.
6/ Čistá voda a hygiena:
i/ Jaderná technologie hraje důležitou úlohu umožňující přístup k čisté vodě a hygieně.
ii/ Odsolování mořské vody díky používání tepelné energie z jaderné elektrárny produkuje čistou pitnou vodu bez emisí skleníkových plynů, na rozdíl od používání fosilních paliv.
7/ Dostupná a čistá energie:
i/ Poptávka po elektřině se zvyšuje v důsledku rostoucího počtu obyvatelstva a rostoucí elektrifikace. Stamiliony obyvatel Země stále ještě nemají přístup k dostupné a čisté elektřině.
ii/ Krytí zvýšené poptávky po elektřině pomocí spalování fosilních paliv je již neudržitelné. Proto přechod k čistým technologiím, jako je jaderná energie, je životně důležitý.
iii/ Jestli má svět pomoci lidem zbavit se chudoby a získat elektřinu, bude nutno investovat do nízkonákladové a nízkouhlíkové jaderné energie.
8/ Práce a ekonomický růst:
i/ Výstavba nové jaderné elektrárny generuje tisíce pracovních sil v dané lokalitě a další tisíce v dodavatelských řetězcích.
ii/ Provoz jaderné elektrárny poskytuje zaměstnání stovkám vysoce kvalifikovaných pracovníků v místních komunitách po mnoho desetiletí.
iii/ Jaderná elektrárna přináší další investice ve prospěch lokální ekonomiky.
9/ Průmysl, inovace a infrastruktura.
i/ Inovativní projekty umožňují, aby jaderné reaktory byly provozovány v nových lokalitách a umožnily dekarbonizovat i jiné sektory než je energetika.
ii/ Vysokoteplotní reaktory nabízejí alternativu k fosilním palivům při získávání technologického tepla a nových způsobů výroby např. vodíku.
iii/ Inovace v oblasti jaderného paliva mohou zvýšit výkon reaktorů, které jsou dnes v provozu.
10/ Snížená nerovnost:
i/ Celkové výrobní náklady jaderné elektrárny jsou méně náchylné k nestabilitě cen než je tomu u elektráren spalujících fosilní paliva. Rostoucí palivové náklady mohou mít nepříznivý dopad na nízkopříjmové domácnosti.
ii/ Používání jaderné energie umožňuje zemím s omezenými domácími zásobami fosilních paliv, aby měly větší kontrolu nad svými energetickými systémy.
11/ Udržitelná města a komunity:
i/ Více než polovina obyvatel světových měst je svědkem zhoršování kvality ovzduší. Jedním z hlavních viníků znečišťování městského ovzduší jsou výfukové plyny z benzínových a naftových pozemních vozidel.
ii/ Používání jaderné energie k dobíjení elektrovozidel může snížit produkci emisí skleníkových plynů a snížit i znečišťování ovzduší ve městech.
iii/ Jaderné zdroje se mohou rovněž používat k dálkovému vytápění a snižovat znečištění způsobované fosilními palivy.
12/ Odpovědná spotřeba a výroba:
i/ Odpovědná spotřeba a výroba by měla umožnit všem těšit se z vysoké kvality života s dostatečným množstvím energie, aby všichni mohli dosahovat udržitelných rozvojových cílů.
Ii/ Jaderné elektrárny vyrábějí velké množství elektřiny při záboru minimální plochy a používají palivo, které může být mnohonásobně recyklováno.
13/ Působení klimatu:
i/ Účinky změny klimatu způsobované lidskými aktivitami jsou četné a dalekosáhlé.
ii/ Jaderné elektrárny každoročně snižují emise CO2 o více než 2 miliardy tun (Gt).
iii/ Nové jaderné elektrárny se mohou využívat v rozsahu, který by umožnil dekarbonizaci výroby elektřiny v jednotlivých zemích.
14/ Život ve vodě:
i/ Díky výrobě elektřiny bez produkce emisí CO2 mohou jaderné elektrárny přispět ke snížení acidifikace oceánů způsobené spalováním fosilních paliv.
ii/ Jaderná technika může pomoci při monitorování zdraví vodních ekosystémů.
15/ Život na zemi:
i/ Jaderná energie hraje důležitou úlohu při zachovávání biodiverzity díky jedinečně nízké fyzikální stopě.
ii/ Těžba uhlí nebo biomasy k výrobě elektřiny může vést k destrukci lesů.
16/ Mír, spravedlnost a silné instituce:
i/ Signatáři smlouvy o nešíření jaderných zbraní se zavázali nevyvíjet programy jaderných zbraní a spolupracovat na mírovém využívání jaderné technologie.
ii/ Jaderná technika může být rovněž využita k detekci zbraní a drog.
17/ Partnerství k plnění cílů:
i/ Při implementaci ostatních 16 udržitelných cílů musí spolupracovat vlády, občanské společnosti, vědci, akademie a privátní sektor, spojující dovednosti a expertízy k lepšímu dosahování společných cílů.
ii/ Rovněž organizace jako CNA, Foratom, JAIF, KAIF, NEI a World Nuclear Association vzájemně propojí zástupce různých jaderných organizací, které budou spolupracovat v různých oblastech společného zájmu.
Zdroj: World Nuclear News, 26.10.2021: Report highlights nuclear´s contributions to SDGs
Vodní elektrárna ve Štěchovicích zahájila provoz v létě 1944 jako druhý dokončený stupeň Vltavské kaskády. O tři roky později ji doplnila přečerpávací elektrárna ...
S Briefly Bio vědci již nebudou potřebovat znovu „objevovat Ameriku“, tedy trávit čas a zdroje experimenty, které nemohou reprodukovat. Říká se, že věda je v krizi reprodukovatelnosti. Např.
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.