Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Zákaz ztužených pokrmových tuků

Světová zdravotnická organizace (WHO) chce do roku 2023 ukončit průmyslově vyráběné tzv. trans tuky - trans mastné kyseliny. Podle WHO ve světě ročně umírá kolem 500 000 lidí v důsledku konzumace trans mastných kyselin v potravinách, a to zejména na srdeční nemoci. Trans tuky se průmyslově vyrábějí hlavně hydrogenací rostlinných olejů. Výsledkem je pevný produkt, snadno roztíratelný a dlouho skladovatelný (proto tak populární u výrobců), z něhož se vyrábějí takové potraviny, jako je margarín a tuky do pečiva. Výchozí surovinou jsou nejčastěji levné rostlinné oleje, např. slunečnicový, sójový a řepkový.

Fotogalerie (1)
Trans tuky obsahují například: sladké i slané pečivo, polevy, krémy, zmrzliny a nanuky, sušenky, perníky, oplatky, zákusky, chipsy a smažené výrobky, polotovary, jídla z fast-foodu atd. (foto MD)

Malé množství trans tuků se vyskytuje i v přírodě, ale WHO se zaměřuje na uměle vyráběné druhy. Ve světě rostla spotřeba trans tuků od 50. let, kdy potravinářský průmysl (a nezřídka dokonce i sami lékaři) přesvědčovali spotřebitele, aby nahrazovali nasycené tuky, tj. například máslo a sádlo, „zdravějšími“ hydrogenovanými margaríny, aby se snížila hladina cholesterolu. V roce 1986 byl průměrný příjem trans tuků ve Spojeném království kolem 5 gramů za den, což představovalo 2,2 % kalorií z potravin. Pak se ale přišlo na to, že ztužené tuky jsou mnohem větší zlo než přírodní máslo a sádlo. Trans tuky dokonce snižují hladinu ochranného HDL cholesterolu, čímž se stávají mnohem škodlivějšími, než jsou tuky ze živočišných zdrojů. V roce 2018 doporučuje WHO snížit podíl trans tuků v potravě na 1 %.

Potravináři se přizpůsobují

Výrobci potravin v mnoha zemích reagovali na obavy spotřebitelů z trans tuků tím, že měnili recepty tak, aby obsahovaly více zdravějších nenasycených tuků. Například žádný z mazacích tuků prodávaných dnes ve Spojeném království vůbec neobsahuje hydrogenovaný olej. Mnohé bohaté země šly ještě dále a legislativní cestou se zcela zbavují trans tuků v potravinách. V čele těchto zemí bylo v roce 2003 Dánsko, následovalo Rakousko, Maďarsko, Norsko a Švýcarsko. V USA tento proces právě probíhá. (Odhaduje se, že jen v USA zabijí potraviny nabité trans tuky ročně přes 30 tisíc Američanů.)

Ne všude se hledí na zdraví spotřebitelů

WHO ale varuje, že příjem trans tuků je stále velkým problémem v některých zemích jižní Asie a na Středním východě. Tak třeba na indických ulicích se strávníci setkávají s potravinami, které obsahují velký podíl hydrogenovaných olejů, což platí i o obchodech s rychlým občerstvením. U nás stále nalezneme trans tuky v cereálních tyčinkách, brambůrkách, sušenkách, krekrech a majonézách a zálivkách na saláty. Je proto načase, aby se tato praxe stala již minulostí. WHO chce zasáhnout – pozdě, ale přece.

(New Scientist, 2018, č. 3179, s. 24 – 25)

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail