Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Vliv středověkého osídlení na vlastnost půdy a současnou vegetaci

I krátkodobý vliv člověka vede k nevratným změnám půdních vlastností. A nejen v současnosti, je patrný i po 500 letech! Porozumíme-li nárokům na živiny základních rostlinných druhů, můžeme své znalosti využít nejen k identifikaci současných půdních vlastností, ale také k poodhalení účelů, pro něž půdu využívali naši předci.

Fotogalerie (2)
Lokalita bývalé vesnice Kří je přibližně uprostřed obrázku (zdroj Google)

Vědecký tým České zemědělské univerzity zkoumal zaniklou středověkou vesnici Kří ve Středočeském kraji. Místní osadníci tuto vesnici založili okolo roku 1357 a její zánik se datuje rokem 1420. Pro účely studie se na lokalitě identifikovala místa původní návsi a zemědělských usedlostí. Zde se podařilo zjistit umístění jejich dalších částí podle účelu využití – zahrady, dvorků, zemědělské budovy a vlastního domu sestávajícího z obytné části, předsíně a komory. Vědci na tomto území vymezili pokusné plochy, z nichž odebírali půdní vzorky a zaznamenávali četnost a pokryvnost jednotlivých druhů rostlin v bylinném patře.

Co výzkum zjistil

V místech, kde původně stály stavební objekty, se identifikovalo neutrální půdní pH a vysoká koncentrace živin. Důvodem může být skutečnost, že pro stavbu domů lidé využívali na vápník bohaté jílovité hlíny a dřevo. Nejvyšší koncentrace rostlinami využitelného fosforu byla naměřena na původních dvorcích těsně přiléhajících k domům. Zde se pravděpodobně shromažďoval organický odpad, popel ze dřeva, hnůj. Naopak nejnižší koncentrace živin v půdě byly v místech bývalé návsi a zahrad.

S tím souvisí i druhová rozmanitost rostlinné vegetace. Nejméně druhů bylo v bývalých zahradách (půda byla vyčerpaná pěstovanými rostlinami) a nejvíce v místech bývalých budov, kde byla také doložena až čtyřikrát vyšší biodiverzita, tj. rozmanitost rostlinných druhů.


Martina Feriancová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail