Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
Co dělá včelař v zimě? Zabývá se včelami, nebo může odpočívat až do jara? Určitě nezahálí. Jeho činnost opět – stejně jako v článku o včelích aktivitách v zimě (3pol.cz/1173‑co‑delaji‑vcely‑v‑zime) – tak trochu souvisí s fyzikou.
Většina včelařů přidává včelstvům na jaře rámky s mezistěnami. Mezistěny jsou desky z včelího vosku, na kterých je vyražen reliéf šestiúhelníků. Po obvodech těchto šestiúhelníků včely vystavují buňky pro vajíčka i med. K větším rámkům se mezistěna připevňuje pomocí drátku, který je rámem provlečen. Mezistěna se položí na drátek. K oběma koncům drátku včelař přiloží vodivé kontakty z transformátoru. Drátek se průchodem elektrického proudu silně zahřívá, vosk u drátků se začíná tavit a mezistěna se pak připevní k drátku, tedy i k rámku. Musíme však tavení zastavit včas, jinak by mezistěna mohla projet skrz celý rámek.
Získaný vosk je možné znovu roztavit a nechat pomalu ztuhnout. Nečistoty mají většinou větší hustotu než vosk, a proto se po ztuhnutí voskového „koláče“ usazují na jeho spodní části, odkud je můžeme jednoduše seškrábat.
Včelař může včelí vosk vyměnit za mezistěny. Pokud mezistěny nepotřebuje, může z vosku vyrábět svíčky, může ho použít při roubování stromů, nebo ho může prodat do výkupu.
Včelí vosk má mnohostranné využití. Vyrábějí se z něho například různé kosmetické přípravky (masti), přidává se do přípravků na údržbu dřevěného nábytku i podlah, z vosku se také vyrábějí pěkné voňavé svíčky, vosk naše babičky používaly k maštění plechů na pečení, včelí vosk obsahují i různé cukrovinky – například lentilky, z vosku si můžeme udělat hezké vánoční ozdoby.
Vybírání měli
Před konzumací zimních zásob se včely musí do voskem zavíčkované buňky doslova prokousat. Zbytky vosku padají na dno úlu. Na dno úlu padají také mrtvolky včel i roztočů Varroa. Právě množství mrtvých roztočů vypovídá o intenzitě napadení včel. Na podzim včelaři vkládají na dno úlu podložky, ze kterých ke konci ledna zbytky vosku s mrtvými roztoči a včelami sbírají. Po odebrání mrtvých včel a usušení posílají tuto tzv. měl k vyšetření do laboratoře. Na základě výsledků vyšetření měli se rozhoduje o dalším postupu. V případě většího napadení včel roztočem Varroa se nařizuje povinné jarní léčení tzv. nátěrem plodu (natírání zavíčkovaných buněk se včelími plody emulzí proti roztočům).
· Varroáza – Původce varroázy je roztoč varroa destructor. Roztoč – můžeme si ho představit jako včelí klíště – klade vajíčka do buněk plástů, kam matka nakladla vajíčka. Vylíhlou larvu roztoči na různých místech nabodávají a vysávají z ní hemolymfu. Roztoči nabodávají a vysávají hemolymfu i dospělým včelám. Tím jsou larvy i včely oslabovány a mohou zemřít na jakoukoli jinou chorobu. Napadené larvy se pak nemusejí přeměnit ve zdravé včely.
· Mor včelího plodu – Mor včelího plodu je bakteriální nákaza včel. Larvy včel, které se nakazí touto bakterií, hynou v buňkách plástů. Včely uhynulou larvu přenášejí ven z úlu a tím roznášejí spory moru dál. Dospělým včelám mor nevadí, neonemocní.
· Nosema – Nosemová nákaza včel je parazitární onemocnění, které je způsobeno prvokem Nosema apis. Prvok napadá žaludek, odkud se šíří do tenkého střeva a výkalového vaku. Ve výkalovém vaku může mít nakažená včela až několik desítek spor. Spory naruší zažívací orgány včely a včela postupně hyne.
Za chladného počasí se používá aerosolová metoda. Léčivo se do úlu rozprašuje pomocí drobných kapiček, které se mohou lépe dostat do zimního chomáče včel.
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?