Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

K opravdovým raritám patří počin rodinky čápa bílého, která si vybudovala hnízdo na stožáru vedení nízkého napětí. Pracovníci společnosti zajistili v okolí čapího hnízda důkladnou izolaci vedení a pravidelně jezdí kontrolovat stav a bezpečnost hnízda. Ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko vybudovala společnost v letošním roce na stožáru vysokého napětí unikátní hnízdo uzpůsobené pro vzácného dravce orlovce říčního, který by se díky této aktivitě mohl navrátit na naše území, kde naposledy hnízdil zhruba před sto lety, z nedaleké Saské Lužice. Hnízdo u Velkého rybníka u Rybniště bylo postaveno podle nákresu německých ochránců přírody. Orlovec říční se živí rybami a ze Saské Lužice k Velkému rybníku to pro něj není nijak daleko. Je tak šance, že by se tu pár orlovců říčních zabydlel. Do Českého Švýcarska se začal před více než deseti lety vracet i sokol stěhovavý, když němečtí ochránci přírody začali vypouštět sokoly z umělých chovů do volné přírody. Podařil se i návrat lososů, které začali před pěti lety rybáři vysazovat do místní říčky Kamenice. Loni pak rybáři chytili první lososy, kteří se vrátili z moře. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Území o rozloze 80 km2 tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě – Pravčická brána. Navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Ondřej Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail