Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

K opravdovým raritám patří počin rodinky čápa bílého, která si vybudovala hnízdo na stožáru vedení nízkého napětí. Pracovníci společnosti zajistili v okolí čapího hnízda důkladnou izolaci vedení a pravidelně jezdí kontrolovat stav a bezpečnost hnízda. Ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko vybudovala společnost v letošním roce na stožáru vysokého napětí unikátní hnízdo uzpůsobené pro vzácného dravce orlovce říčního, který by se díky této aktivitě mohl navrátit na naše území, kde naposledy hnízdil zhruba před sto lety, z nedaleké Saské Lužice. Hnízdo u Velkého rybníka u Rybniště bylo postaveno podle nákresu německých ochránců přírody. Orlovec říční se živí rybami a ze Saské Lužice k Velkému rybníku to pro něj není nijak daleko. Je tak šance, že by se tu pár orlovců říčních zabydlel. Do Českého Švýcarska se začal před více než deseti lety vracet i sokol stěhovavý, když němečtí ochránci přírody začali vypouštět sokoly z umělých chovů do volné přírody. Podařil se i návrat lososů, které začali před pěti lety rybáři vysazovat do místní říčky Kamenice. Loni pak rybáři chytili první lososy, kteří se vrátili z moře. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Území o rozloze 80 km2 tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě – Pravčická brána. Navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Ondřej Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail