Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 200

Informační centrum na Hučáku Vás zve

Zájem o obnovitelné zdroje přilákal do Informačního centra na hradeckém Hučáku v loňském roce 14 159 návštěvníků, což je o 268 více než v roce 2013. Za dobu existence Centra od května 2008 do něj zavítalo 89 633 návštěvníků.

Fotogalerie (2)
Malá vodní elektrárna Hučák v noci (Foto: ČEZ)

 

Informační centrum Obnovitelné zdroje

Velcí i malí návštěvníci si v Centru mohou prohlédnout interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídek jsou i projekce tematického filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ nebo filmů „Obnovitelné zdroje“ a „100 let Šumavské energie“. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra.
Informační centrum se těší velké oblibě hlavně mezi učiteli a žáky základních a středních škol. K jeho větší návštěvnosti přispělo i vyhlášení soutěží pro širokou veřejnost a zařazení IC do regionálního rozvoje mezi akce města Hradec Králové. V průběhu celého roku zde probíhají různé akce, jako například konference, semináře, přednášky, výstavy a jiné.
Součástí prohlídek je neméně zajímavá návštěva plně funkční malé vodní elektrárny v Hradci Králové zvané „Hučák“, která své výročí 100 let od spuštění výroby elektrické energie oslavila v roce 2012.

 

Malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

Vodní elektrárna na řece Labi byla k provozu připravena již v roce 1911. První elektřinu dodala ke konci ledna 1912. Ve 20. letech minulého století se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu její rekonstrukce. V této podobě pracují všechna její soustrojí dodnes. Generátory jsou původní z roku 1912.
Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily tři Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů o výkonu 300 koňských sil vybudované v roce 1911 firmou Kolben. V roce 1925 došlo k jejich výměně. Dnešní elektrárna obsahuje tři vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s. Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.

 

Šárka Beránková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podvody s reklamou na internetu

Poslední čtvrtletí roku je v pohybu a inzerenti se horečně snaží utratit všechny své reklamní rozpočty a splnit roční cíle. Mnoho obchodníků však narazí na problém podvodného ...

ITER a umění rezonuje v obci La Roque d'Anthéron

Před pěti lety jsme napsali o zajímavé myšlence francouzského sochaře Jean-Paul Philippa oslavit stavbu tisíciletí – reaktor tokamak ITER - něčím výjimečným (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2514-sans-titre).

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail