Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 192

Island vrtá do Středoatlantského hřbetu

Existují dva druhy vrtů k získávání geotermální energie: běžné vrty a vrty velmi hluboké. Velmi hluboký vrt do hlouby 5 000 metrů se v současné době uskutečňuje v rámci projektu Iceland Deep Drilling v oblasti Reykjanes na jihozápadě Islandu. Cílem projektu bude získávat vysokoteplotní zdroj přímo ze zemského magmatu. Vrtat se začalo 12. srpna 2016 a předpokládá se, že už do konce tohoto roku se dosáhne oblasti s teplotou v rozmezí 400 °C až 1 000 °C. Vrt pronikne Středoatlantským hřbetem, který tvoří hranici mezi zemskými deskami.

Fotogalerie (2)
Středoatlantský hřbet se na povrchu Islandu znatelně rozevírá (foto Břetislav Dufek)

Sonda do zemského magmatu

Podél Středoatlantského hřbetu vystupuje magma vzhůru a vulkanická činnost ohřívá mořskou vodu, která infiltrovala horninu. „V minulosti už se uskutečnily vrty do tvrdých hornin do takovéto hloubky,“ říká Albert Albertsson z islandské geotermální společnosti HS Orka, která se účastní projektu. A dodává: „Ale nikoliv do takovéhoto fluidního systému.“ V této hloubce je tlak 200-krát vyšší než je tlak atmosférický. Sdružení energetických společností a výzkumníků očekává, že voda bude mít formu nadkritické tekutiny (supercritical fluid; plyn nad kritickým tlakem, s hustotou běžné kapaliny); a bude tak přenášet mnohem více tepla, než by mohla přenést kapalina či plyn za obvyklých podmínek. Po dosažení hloubky 5 km bude mít vrt energetickou kapacitu 50 MW, což je desetkrát více, než mají typické geotermální vrty. Bude moci zásobovat energií přibližně 50 000 domů, což je opět 10-krát více, než obvykle.

Dosavadní nejvýkonnější vrt

V roce 2009 při běžném vrtu geologové neočekávaně narazili na magma v geotermálním poli sopky Krafla na severovýchodě Islandu. Horké magma se krátce využívalo k experimentům, jako je čerpání horké vody do vrtu. Účelem bylo zjistit, kolik by bylo možné získat energie. Energie ale nikdy nebyla dodávána do sítě. V té době to byl nejvýkonnější geotermální vrt, který měl kapacitu 30 MW. Zrušen byl, když se objevily korozní problémy. Tentokrát je cílem vytvořit dlouhodobý energetický zdroj.

Potenciálních lokalit je víc

Arnar Gudmundsson z islandské vládní agentury pro rozvoj energetiky prohlásil, že pokud se podaří získat superkritickou páru z velmi hlubokého vrtu, bude to znamenat řádově větší množství získané energie z geotermálních vrtů. Veškerá elektřina na Islandu se získává z obnovitelných zdrojů energie, jako je vodní a geotermální energie, přičemž vodní energie se podílí asi 75 %. „Magmatické“ vrty by ale mohly tuto situaci radikálně změnit. Pokud by se mohla tato technologie uplatnit i jinde ve světě, mohla by znamenat globální převrat v energetice. Geolog Wilfred Eldedrs z University of California, Riverside, prohlásil, že potenciální lokality pro superkritické geotermální zdroje se vyskytují všude tam, kde jsou mladé vulkány.

Podle: Fred Pearce: Iceland deep drills for magma´s heat. New Scientist, 2016, č. 3097, s. 10.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyzikální soutěž Fyziklání 2020

Pozor, pozor, týmová soutěž pro fyzikální nadšence! Pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít 14. 2. 2020 do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy!

Trh s bateriemi je závislý na několika zemích

Drtivá většina surovin na výrobu lithiových baterií pochází jen z několika zemí světa. Trh s akumulátory je tak závislý na dodávkách z Konga, Číny, Austrálie, Chile a Argentiny. Ceny vzácných kovů může ohrozit politická situace v těchto státech.

Odstraňování uhlíku z atmosféry

Stále se mluví o nebezpečném globálním oteplování. Musí se dosáhnout nulových emisí uhlíku! volají klimaalarmisté. Může být odpovědí masové vysazování stromů? Zakládání rašelinišť? Nebo výroba dřevěného uhlí? Pomůže samotná zemská půda?

Nový zlatý kosmický věk

Průzkum vesmíru opět nabírá obrátky. Svědčí o tom snahy miliardářů vyvíjet velké rakety, a také soutěžení USA a Číny o návrat na Měsíc.

Jsou ateisté chytřejší než věřící?

Učenci si již více než tisíciletí všímají zvláštního vztahu: ateisté mají tendenci být inteligentnější než náboženští lidé. Není jasné proč. Autoři nové studie dostali nápad: „Náboženství je instinkt“, říkají, „a lidé, kteří mohou vystoupit nad instinkty, ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail