Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Celkový nominální výkon fotovoltaických panelů instalovaný na fotovoltaických elektrárnách v České republice je cca 2 000 MWp. Až na výjimky jde o fotovoltaické panely s fotovoltaickými články na bázi krystalického křemíku, které jsou zalité do fólie EVA (kopolymer etylenu a vinylacetátu). Aktuální je v současné době vývoj a testování fotovoltaických panelů nové generace s fotovoltaickými články zalitými do silikonového gelu.
Oproti stávajícím panelům mají panely nové generace řadu výhod. EVA začíná degradovat při teplotách nad 80 °C, rozkládá se na korozivní složky a hnědne. Snižuje se tak prostup viditelného záření a tím i účinnost fotovoltaicképřeměny energie. V podmínkách České republiky jsou v drtivé většině fotovoltaickéelektrárny konstruované s pevně fixovanými fotovoltaickýmipanely skloněnými k jihu bez koncentrace záření. I když tyto panely v naší zeměpisné šířce dané kritické teploty nedosahují, přesto postupně degradují. Životnost kvalitních fotovoltaickýchpanelů limituje obyčejně zalití v EVA a nikoliv samotné fotovoltaickéčlánky. Tato životnost se pohybuje okolo 25 let. Navíc použití zrcadlových koncentrátorů záření není vhodné – mohlo by totiž teploty panelů i v podmínkách České republiky zvýšit až nad kritickou teplotu a degradaci urychlit. Tím více pak v jižních státech.
O vhodnosti silikonového gelu pro další aplikace: Poulek, V. a kol., Polysiloxane Gel Lamination Technology, Praha: ILSA, 2013, 93 stran, ISBN 978-80-904311-8-8.
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.