Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 207

Skládku nahradí solární park

V roce 1947 založili v bažinách a mokřadech na západní straně ostrova Staten Island – od roku 1898 jedné z částí New Yorku – největší skládku na světě. Dostala jméno Fresh Kills a měla sloužit dvacet let. Do jejího osudu významně zasáhl nápad proměnit ji ve víceúčelovou rekreační a residenční oblast. Původní záměry se ale „poněkud protáhly“ a v provozu byla až do roku 2001. Zaujímala plochu 890 hektarů. Současné plány hovoří o tom, že v rámci revitalizace zde bude v provozu městská solární elektrárna.

Fotogalerie (2)
Nová solární elektrárna v New Yorku bude mít výkon asi 10 MW (foto: NYC major office)

Novou solární elektrárnu postaví na rozloze 20 hektarů elektrárenská společnost SunEdison. Elektrárnu bude tvořit 30 až 35 tisíc vysoce výkonných fotovoltaických solárních panelů. S výstavbou by se mělo začít příští rok a první dodávky elektřiny se očekávají v roce 2016. Zařízení bude schopno generovat až 10 MW elektrické energie, což odpovídá potřebě asi 2 000 domácností. Tím se produkce solární energie v New Yorku zdvojnásobí.

Předcházela revitalizace

Území, na kterém bude stát nová solární elektrárna, se začalo postupně revitalizovat v roce 2008. Vzhledem k velké rozloze této lokality bude revitalizace probíhat v několika etapách a potrvá asi 30 let. První silnice se již postavily a začalo se s regulací vodních ploch. Celková plánovaná rozloha rekultivovaného prostoru je téměř 10 tisíc hektarů. Fresh Kills Park tedy bude téměř třikrát větší než proslulý Central Park (340 ha). Zahrne dostatek prostoru pro nejrůznější rekreační činnosti a sportovní programy, včetně naučných stezek, běžeckých tras, koridorů pro jízdu na koni, cyklostezek, kanálů pro kanoistiku a míst pro pikniky.

Po teroristických útocích 11. září 2001 byla právě sem na největší skládku světa Fresh Kills odvezena asi třetina trosek zřícených věží newyorského Světového obchodního centra. Odhaduje se, že jich byly asi 2 milióny tun. Několik tisíc detektivů a dalších specialistů zde identifikovalo ostatky 300 obětí.

O tématu také v:

http://www.nyc.gov/html/dcp/html/fkl/fkl_index.shtml - oficiální stránky New Yorku s projektem rekultivace a využití území.

Karel Sedláček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail