Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 202

Skládku nahradí solární park

V roce 1947 založili v bažinách a mokřadech na západní straně ostrova Staten Island – od roku 1898 jedné z částí New Yorku – největší skládku na světě. Dostala jméno Fresh Kills a měla sloužit dvacet let. Do jejího osudu významně zasáhl nápad proměnit ji ve víceúčelovou rekreační a residenční oblast. Původní záměry se ale „poněkud protáhly“ a v provozu byla až do roku 2001. Zaujímala plochu 890 hektarů. Současné plány hovoří o tom, že v rámci revitalizace zde bude v provozu městská solární elektrárna.

Fotogalerie (2)
Nová solární elektrárna v New Yorku bude mít výkon asi 10 MW (foto: NYC major office)

Novou solární elektrárnu postaví na rozloze 20 hektarů elektrárenská společnost SunEdison. Elektrárnu bude tvořit 30 až 35 tisíc vysoce výkonných fotovoltaických solárních panelů. S výstavbou by se mělo začít příští rok a první dodávky elektřiny se očekávají v roce 2016. Zařízení bude schopno generovat až 10 MW elektrické energie, což odpovídá potřebě asi 2 000 domácností. Tím se produkce solární energie v New Yorku zdvojnásobí.

Předcházela revitalizace

Území, na kterém bude stát nová solární elektrárna, se začalo postupně revitalizovat v roce 2008. Vzhledem k velké rozloze této lokality bude revitalizace probíhat v několika etapách a potrvá asi 30 let. První silnice se již postavily a začalo se s regulací vodních ploch. Celková plánovaná rozloha rekultivovaného prostoru je téměř 10 tisíc hektarů. Fresh Kills Park tedy bude téměř třikrát větší než proslulý Central Park (340 ha). Zahrne dostatek prostoru pro nejrůznější rekreační činnosti a sportovní programy, včetně naučných stezek, běžeckých tras, koridorů pro jízdu na koni, cyklostezek, kanálů pro kanoistiku a míst pro pikniky.

Po teroristických útocích 11. září 2001 byla právě sem na největší skládku světa Fresh Kills odvezena asi třetina trosek zřícených věží newyorského Světového obchodního centra. Odhaduje se, že jich byly asi 2 milióny tun. Několik tisíc detektivů a dalších specialistů zde identifikovalo ostatky 300 obětí.

O tématu také v:

http://www.nyc.gov/html/dcp/html/fkl/fkl_index.shtml - oficiální stránky New Yorku s projektem rekultivace a využití území.

Karel Sedláček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zátěžový test dobíječek elektromobilů

Premiérový český test souběžného dobíjení šesti elektromobilů na třech stanicích a současně málo vídané doplňování baterií 12 e-aut jedné značky v místě a čase.

Oblíbená Soutěž „Vím proč“ startuje pošesté

Na tři minuty se stát Newtonem, Einsteinem nebo Curie-Sklodowskou, natočit zajímavý fyzikální pokus a vyhrát 200 000 korun pro svou školu.

Plovoucí fotovoltaické elektrárny – řešení pro země s nedostatkem půdy

Kromě nestálosti a nepředvídanosti výroby jsou zřejmě největší nevýhodou solárních elektráren velké zábory zemědělské půdy. Tuto nevýhodu se stále více zemí snaží řešit umisťováním fotovoltaických panelů na střechy továrních hal, obchodních center, úřadů i obytných domů.

Jak améby zvládly bludiště

Možná jste slyšeli o pověstném labyrintu Jindřicha VIII., který se rozprostírá na ploše 1 300 m² poblíž paláce Hampton Court u Londýna. Labyrint byl založen kolem roku 1690, je ze sestříhaného živého plotu a abyste jej celý prošli, musíte ujít 800 m.

Vyrobte si model tokamaku 3D tiskem

Mnoho nadšenců již dnes vlastní 3D tiskárnu, nebo má přístup k nějaké profesionální. Což takhle vyrobit si tokamak? Totiž alespoň jeho názorný a rozebíratelný model. Program je nyní k dispozici volně na stránkách ITER pro studenty, učitele a „fúzní nadšence“ po celém světě.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail