Fyziklání 2021
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Své slavné závody a „formule“ mají dnes již i solární elektromobily. Vědí o nich však většinou jen zasvěcení a museli byste za nimi až do vzdálené Austrálie. Mladé vývojářské týmy automobilek General Motors, Ford a technické univerzity ve švýcarském Bielu se již v roce 1987 rozhodly porovnat výkony svých solárních vozítek vytrvalostním závodem. K tomu si vybraly 3021 km dlouhou a sluncem po celý rok doslova „vypraženou“ pouštní silnici spojující Darwin na severu Austrálie s jižním Adelaidem.
Na pouštní „dálnici“ sloužící zejména kamionové dopravě tehdy zvítězil futuristicky laděný, 12 solárními panely s 8800 křemíkovými články doslova „olepený“ americký „SunRaycer“ vybavený bicyklovými koly. Ve vybraných časech – vždy od 8.00 h ráno do 17,00 h odpoledne – jeho řidič John Harsvegern urazil tehdy určenou trasu za 5,2 dne. Komisaři mu vypočetli průměrnou rychlost 66,9 km/h.
90. léta patřila Hondě, v dalších letech následovaly univerzitní solarmobily
V devadesátých letech vítězily solarmobily Honda „Dream“. Při podmínce omezení plochy článků na maximálně 8 m2 dosahovaly průměrné rychlosti až 100 km/h. Při ní už lehoučkým, obvykle tříkolovým vozítkům s hliníkovou konstrukcí a kevlarovým pláštěm hrozí, že se převrátí náporem větru. Až do posledního závodu roku 2011 se na čelních místech mezi 30 až 40 solarmobily držely nejlépe vozy nizozemského týmu Nuon Solar z delftské univerzity. Vozy se během více než pět dnů trvajícího závodu setkávají i s nepříjemnými překážkami – od zvířat volně přebíhajícíchsilnici přes silný vítr až po okolní lesní požáry.
V posledním závodě roku 2011 si hlavní trofej odnesli dva studenti z japonské univerzity Tokai za průměrnou rychlost 91,54 km/h.
Do závodu se přihlásilo 37 univerzitních a továrních týmů z 21 zemí. Podle nových propozic musí řidič každého vozidla v kokpitu sedět a nikoliv – jako dříve z důvodu snížení odporu vzduchu – ležet. Jezdci mají v kokpitech k dispozici počítače a díky GPS dostávají přesné zprávy o počasí na trati. Půl hodiny denně musí na vyznačených místech zastavit, aby se mohli setkat s novináři a filmaři. Jezdci se mohou vystřídat, najíst či provést minimální povolené opravy. Jezdci s hmotností menší než 80 kg dostanou do vozu vyrovnávací olověné závaží.
Seznam týmů účastníků závodu 2013 a podrobnosti o jejich solarmobilech najdete na: http://www.worldsolarchallenge.org/about_wsc_2013/2013_team_list
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)