Jak se snažíme usnout
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Vysokohorská alpská jezera lákala již od konce druhé světové války energetiky, aby využili nejen potenciální energii vody v elektrárnách umístěných v údolí, ale také k akumulaci elektrického proudu v přečerpávacích elektrárnách pro krytí špiček v odběru. Voda z údolních nádrží se v těchto elektrárnách čerpá do horních nádrží s vyuřitím levné noční elektřiny a v době energetických špiček „drahou“ elektřinu naopak vyrábí. V Alpách vznikly vedle řady menších tři velké elektroenergetické komplexy: v rakouském Kaprunu s celkovým výkonem 2100 MW, ve francouzských Alpách Grande Maison s výkonem 1224 MW a ve Švýcarsku v Grande Dixence s výkonem 1300 MW. V Glarnerských Alpách využili dokonce energetického potenciálu přírodního jezera Muttsee v nadmořské výšce 2474 m. Díky spádu více než tisíc metrů mezi umělou vodní nádrží Limmernsee a údolní nádrží v Tierfehdu získává dnes energetická společnost Axpo AG výkon okolo 450 MW. Z něho může využitím přečerpávacího soustrojí zejména v noci akumulovat 120 MW.
Nejvýše položená přečerpávací elektrárna světa
Naléhavá výzva EU, aby se na přelomu do 21. století zvýšila kapacita akumulačních vodních elektráren k vyrovnání přibývajících kolísavých výkonů větrných a fotovoltaických zdrojů, přivedla Axpo AG k odvážnému projektu na využití potenciální energie spádu mezi nádržemi Limmernsee a Tierfehd přístavbou vysokohorské přečerpávací elektrárny. Pod označením „Linth 2015“ schválila švýcarská vláda v září 2009 projekt nejvýše položené přečerpávací elektrárny světa za 2,1 miliard švýcarských franků. Okamžitě se rozběhla stavba přístupových cest a stavebních objektů, ovšem vzhledem k velmi náročným přírodním podmínkám (vichřice, mráz, laviny) zde může 125 zaměstnanců pracovat jen 6 měsíců v roce.
Přečerpávání vody z Limmernsee do Muttsee a její přepouštění zpět na turbíny zajistí 1000 m dlouhá dvojitá tlaková šachta s obřími kulovými uzávěry a vyrovnávací vrcholovou věží, a 700 m dlouhý štolový přivaděč o průměru 9,2 m. Tunely pro ocelové potrubí svařené z plechů tloušťky 50 až 120 mm razí poprvé na světě téměř svisle speciální tunelovací fréza TBM 2. Je dlouhá 130 m a váží 700 tun. Obě pracoviště – hráz Muttsee a přístupové šachty u Limmernsee – bylo možné zřídit jen pomocí dvou na sebe navazujících nákladních lanovek z údolí Tierfehdu. Kyvadlové lanovky s nosnými lany o průměru 90 mm díky spojovacím třmenům zvládnou přepravu až 40 tun nákladů – tedy i rypadla, vrtací stroje, stavební drtiče a těžkotonážní sklápěčky! Strojovny lanovek o výkonu po 1500 kW jistí dieselelektrické nouzové agregáty. Připojitelné osobní kabiny umožňují také přepravu pracovníků na směny.
Významnou očekávanou událostí stavby bude stěhování čtyř 250tunových transformátorů do budoucí podzemní transformovny. Dojde k němu v roce 2014. Na švýcarskou nadřazenou síť má být skvělé inženýrské dílo připojeno vedením 380 kV v létě 2015.
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...
Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.
Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...
Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.