Počítače a internet

Článků v rubrice: 108

Energie, technika, fyzika (8)

Kdo by neznal Jana Ámose Komenského a jeho průkopnický nápad s metodou „Škola hrou“? Jeho vzdělávací metoda nalezla ohlas také u autorů mnoha webových stránek a s několika zahraničními jsme se seznámili už v předchozích dílech.

Dnes si podrobněji prohlédneme jednu z mála českých s adresou http://kdf.mff.cuni.cz/piskac . Má titul „Školská fyzika převážně vážně“ a jedná se o velmi inspirující materiál, vytvořený středoškolským kantorem z brněnského gymnázia. Je zaměřena na praktickou aplikaci „školy hrou“ ve výuce fyziky, zejména na základní škole a v nižších ročnících víceletého gymnázia. Autor ji rozdělil do 10 kapitol, věnovaných experimentům s využitím jednoduchých pomůcek, vytvořených vlastníma rukama.
Experimenty: tato kapitola je převzata z dřívější verze stránek ( http://www.jaroska.cz ) a desítky původních pokusů jsou zde doplněny řadou dalších námětů. Už nemusíte „vyrábět“ náboj ebonitovou tyčí a liščí kožešinou, ale stačí “škrtnout“ upraveným piezoelektrickým zapalovačem plynu. Vyřazená disketová nebo CD mechanika neskončí v popelnici, ale stane se zdrojem řady zajímavých pokusů. Každý pokus je podrobně popsán nejen po stránce technické, ale je připojeno i vysvětlení jeho fyzikální podstaty.
Jak na to: spousta praktických kutilských rad, které se uplatní nejen při výrobě učebních pomůcek.
Vědecké hračky: toto téma je velmi populární na zahraničních stránkách a autor se z nich nechal inspirovat. Důležité však je, že všechny uvedené náměty jsou skutečně ověřené, doplněné obvykle sérií názorných fotografií. Napadlo by vás třeba, že zákony optiky se dají demonstrovat pomocí obyčejné potravinářské želatiny a laserového ukazovátka?
Na stránce pochopitelně nechybí ani rozsáhlý seznam fyzikálních odkazů a ukázky fyzikální tvořivosti autorových žáků. Z nich je zřejmé, že fyzika na gymnáziu „Jaroška“ nepatří k nejnudnějším předmětům...

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail