Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Kdo by neznal Jana Ámose Komenského a jeho průkopnický nápad s metodou „Škola hrou“? Jeho vzdělávací metoda nalezla ohlas také u autorů mnoha webových stránek a s několika zahraničními jsme se seznámili už v předchozích dílech.
Dnes si podrobněji prohlédneme jednu z mála českých s adresou http://kdf.mff.cuni.cz/piskac . Má titul „Školská fyzika převážně vážně“ a jedná se o velmi inspirující materiál, vytvořený středoškolským kantorem z brněnského gymnázia. Je zaměřena na praktickou aplikaci „školy hrou“ ve výuce fyziky, zejména na základní škole a v nižších ročnících víceletého gymnázia. Autor ji rozdělil do 10 kapitol, věnovaných experimentům s využitím jednoduchých pomůcek, vytvořených vlastníma rukama.
Experimenty: tato kapitola je převzata z dřívější verze stránek ( http://www.jaroska.cz ) a desítky původních pokusů jsou zde doplněny řadou dalších námětů. Už nemusíte „vyrábět“ náboj ebonitovou tyčí a liščí kožešinou, ale stačí “škrtnout“ upraveným piezoelektrickým zapalovačem plynu. Vyřazená disketová nebo CD mechanika neskončí v popelnici, ale stane se zdrojem řady zajímavých pokusů. Každý pokus je podrobně popsán nejen po stránce technické, ale je připojeno i vysvětlení jeho fyzikální podstaty.
Jak na to: spousta praktických kutilských rad, které se uplatní nejen při výrobě učebních pomůcek.
Vědecké hračky: toto téma je velmi populární na zahraničních stránkách a autor se z nich nechal inspirovat. Důležité však je, že všechny uvedené náměty jsou skutečně ověřené, doplněné obvykle sérií názorných fotografií. Napadlo by vás třeba, že zákony optiky se dají demonstrovat pomocí obyčejné potravinářské želatiny a laserového ukazovátka?
Na stránce pochopitelně nechybí ani rozsáhlý seznam fyzikálních odkazů a ukázky fyzikální tvořivosti autorových žáků. Z nich je zřejmé, že fyzika na gymnáziu „Jaroška“ nepatří k nejnudnějším předmětům...
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.