Počítače a internet

Článků v rubrice: 111

Energie, technika, fyzika (8)

Kdo by neznal Jana Ámose Komenského a jeho průkopnický nápad s metodou „Škola hrou“? Jeho vzdělávací metoda nalezla ohlas také u autorů mnoha webových stránek a s několika zahraničními jsme se seznámili už v předchozích dílech.

Dnes si podrobněji prohlédneme jednu z mála českých s adresou http://kdf.mff.cuni.cz/piskac . Má titul „Školská fyzika převážně vážně“ a jedná se o velmi inspirující materiál, vytvořený středoškolským kantorem z brněnského gymnázia. Je zaměřena na praktickou aplikaci „školy hrou“ ve výuce fyziky, zejména na základní škole a v nižších ročnících víceletého gymnázia. Autor ji rozdělil do 10 kapitol, věnovaných experimentům s využitím jednoduchých pomůcek, vytvořených vlastníma rukama.
Experimenty: tato kapitola je převzata z dřívější verze stránek ( http://www.jaroska.cz ) a desítky původních pokusů jsou zde doplněny řadou dalších námětů. Už nemusíte „vyrábět“ náboj ebonitovou tyčí a liščí kožešinou, ale stačí “škrtnout“ upraveným piezoelektrickým zapalovačem plynu. Vyřazená disketová nebo CD mechanika neskončí v popelnici, ale stane se zdrojem řady zajímavých pokusů. Každý pokus je podrobně popsán nejen po stránce technické, ale je připojeno i vysvětlení jeho fyzikální podstaty.
Jak na to: spousta praktických kutilských rad, které se uplatní nejen při výrobě učebních pomůcek.
Vědecké hračky: toto téma je velmi populární na zahraničních stránkách a autor se z nich nechal inspirovat. Důležité však je, že všechny uvedené náměty jsou skutečně ověřené, doplněné obvykle sérií názorných fotografií. Napadlo by vás třeba, že zákony optiky se dají demonstrovat pomocí obyčejné potravinářské želatiny a laserového ukazovátka?
Na stránce pochopitelně nechybí ani rozsáhlý seznam fyzikálních odkazů a ukázky fyzikální tvořivosti autorových žáků. Z nich je zřejmé, že fyzika na gymnáziu „Jaroška“ nepatří k nejnudnějším předmětům...

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail