Počítače a internet

Článků v rubrice: 108

Energie, technika, fyzika (5)

Elektrostatika je nejstarším „elektrikářským“ oborem – její vědecké začátky spadají už do počátku 17. století. Zdálo by se, že dnes, v době jaderných elektráren a supervýkonných počítačů už elektrostatika hraje jenom podružnou roli. Opak je ale pravdou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Prastaré poučky o přitahování a odpuzování elektrických nábojů dnes zažívají renesanci a aplikaci elektrostatiky najdeme i v těch nejmodernějších přístrojích. Namátkou – ve videokamerách, digitálních fotoaparátech, kopírkách a laserových tiskárnách, v lakovnách i odlučovačích popílku, piezoelektrické generátory jsou v našich mobilech i v ultrazvukových defektoskopech. Proto dnešní díl seriálu věnujeme právě elektrostatice:
Chcete-li se důkladně seznámit s konstrukcí klasických i moderních zdrojů elektrických nábojů, nalistujte stránku http://www.coe.ufrj.br/~acmq/electrostatic.html. Obrovské množství odkazů nabízí jak teoretické poučení, tak i podrobné návody na vlast-noruční výrobu některého z mnoha desítek – mnohdy konstrukčně velmi osobitých – přístrojů. Pokud si netroufnete na stavbu van de Graafova generátoru, zvolte jednodušší varianty přístrojů na stránce http://www.alaska.net/~natnkell/staticgen.htm. K jejich zhotovení stačí jen pár trubic z PVC, kousek kožešiny a jiné běžné materiály.
Výuka fyziky bez pokusů by byla pouhým biflováním. Velmi populární stránka http://www.ece.rochester.edu/~jones/demos přináší dostatek námětů nejen na elektrostatické pokusy, ale i na pokusy z ostatních oborů fyziky. Některé vámi vlastnoručně vyrobené pomůcky (třeba elektrofor, kondenzátor z CD nebo Franklinova blesková deska) by se mohly stát chloubou školního fyzikálního kabinetu! Pokud byste náhodou nenašli inspiraci na uvedených stránkách, zkuste ještě neméně populární stránku http://www.eskimo.com/~billb/emotor/vdg.html. Milovníci historie vědy a historických vědeckých přístrojů zvláště by neměli vynechat stránku http://ww1.arcsandsparks.com/webpages2/ />arcsandsparks. Fotografie stařičkých elektrostatických generátorů, kuriózních výbojových trubic nebo „lampových“ radiopřijímačů vyvolávají nejen shovívavý úsměv, ale i obdiv ke zručnosti a nápaditosti našich předků.
Elektrostatické odlučovače popílku v tepelných elektrárnách nebo teplárnách jsou dnes samozřejmostí. Zajímavý pohled na problematiku znečištění ovzduší nabízí univerzitní stránka
http://dc2.uni-bielefeld.de/dc2/abgas/. Podrobně je na ní popsáno několik desítek jednoduchých chemických pokusů s ekologickou tématikou a možná některý z nich zaujme i vás.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail