Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

Energie, technika, fyzika (5)

Elektrostatika je nejstarším „elektrikářským“ oborem – její vědecké začátky spadají už do počátku 17. století. Zdálo by se, že dnes, v době jaderných elektráren a supervýkonných počítačů už elektrostatika hraje jenom podružnou roli. Opak je ale pravdou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Prastaré poučky o přitahování a odpuzování elektrických nábojů dnes zažívají renesanci a aplikaci elektrostatiky najdeme i v těch nejmodernějších přístrojích. Namátkou – ve videokamerách, digitálních fotoaparátech, kopírkách a laserových tiskárnách, v lakovnách i odlučovačích popílku, piezoelektrické generátory jsou v našich mobilech i v ultrazvukových defektoskopech. Proto dnešní díl seriálu věnujeme právě elektrostatice:
Chcete-li se důkladně seznámit s konstrukcí klasických i moderních zdrojů elektrických nábojů, nalistujte stránku http://www.coe.ufrj.br/~acmq/electrostatic.html. Obrovské množství odkazů nabízí jak teoretické poučení, tak i podrobné návody na vlast-noruční výrobu některého z mnoha desítek – mnohdy konstrukčně velmi osobitých – přístrojů. Pokud si netroufnete na stavbu van de Graafova generátoru, zvolte jednodušší varianty přístrojů na stránce http://www.alaska.net/~natnkell/staticgen.htm. K jejich zhotovení stačí jen pár trubic z PVC, kousek kožešiny a jiné běžné materiály.
Výuka fyziky bez pokusů by byla pouhým biflováním. Velmi populární stránka http://www.ece.rochester.edu/~jones/demos přináší dostatek námětů nejen na elektrostatické pokusy, ale i na pokusy z ostatních oborů fyziky. Některé vámi vlastnoručně vyrobené pomůcky (třeba elektrofor, kondenzátor z CD nebo Franklinova blesková deska) by se mohly stát chloubou školního fyzikálního kabinetu! Pokud byste náhodou nenašli inspiraci na uvedených stránkách, zkuste ještě neméně populární stránku http://www.eskimo.com/~billb/emotor/vdg.html. Milovníci historie vědy a historických vědeckých přístrojů zvláště by neměli vynechat stránku http://ww1.arcsandsparks.com/webpages2/ />arcsandsparks. Fotografie stařičkých elektrostatických generátorů, kuriózních výbojových trubic nebo „lampových“ radiopřijímačů vyvolávají nejen shovívavý úsměv, ale i obdiv ke zručnosti a nápaditosti našich předků.
Elektrostatické odlučovače popílku v tepelných elektrárnách nebo teplárnách jsou dnes samozřejmostí. Zajímavý pohled na problematiku znečištění ovzduší nabízí univerzitní stránka
http://dc2.uni-bielefeld.de/dc2/abgas/. Podrobně je na ní popsáno několik desítek jednoduchých chemických pokusů s ekologickou tématikou a možná některý z nich zaujme i vás.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Data z mizejícího ledovce

Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.

Druhý pokus na ITERu na výbornou

Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.

Malé a velké reaktory

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.

Malinké želvušky přežijí i ve vesmíru

Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail