Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

Fyzika na webu 3.

Fotografování je jeden z nejběžnějších koníčků. Předchůdcem fotoaparátu byla dírková komora, kterou používal už renesanční všeuměl Leonardo da Vinci.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

A mnoho lidí ji používá dodnes! Chcete-li ji také vyzkoušet, zvolte německou adresu www.die-lochkamera.de. Kromě teoretických i praktických informací od stručné historie dírkových komor přes základy optického zobrazování tu najdete i plánky různých variant jednoduchých dírkových komor (sekce "Projekte"). Hlavní částí těchto přístrojů je "nic" - tedy dírka - a proto je jí na stránce věnována hlavní pozornost. Pomocí formuláře pro on-line výpočet si můžete nechat vypočítat její parametry (sekce "Lochkamera-Rechner"). Součástí stránky je galerie fotografií z dírkových komor a pochopitelně i řada odkazů. Klikněte například na stránku s barevnými fotografiemi, pořízenými miniaturní dírkovou komorou, umístěnou v ústech (Die Kamera im Mund)!
Stránku příbramského Q-klubu www.quido.cz si určitě nenechete ujít. V sekci Fyzika kolem nás se dozvíte srozumitelným jazykem a s doprovodem obrázků, proč je za větru chladněji, co je to časová lupa, jak se razí tunel a mnoho dalšího. Dá se říci, že se jedná o moderní verzi kdysi velmi populárních Perelmanových knížek Zajímavá mechanika, Zajímavá astronomie atd. Jiná velmi zajímavá část stránky má název Objevy a vynálezy s dvěma stovkami popisů různých přístrojů a jevů.
Proudové motory od A do Z, tak by se dala charakterizovat stránka www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/shortp.html. Obsahuje fyzikální základy reaktivního pohonu, základy létání a to nejzajímavější - applety se simulací činnosti různých typů motorů (třeba Rocket Modeler).
Kdybyste se chtěli se spolužáky zapojit do mezinárodního projektu "ENERGIE - posviťme si na úspory" nebo jiných ekologických aktivit,najdete podrobnosti na stránce eww.terezango.cz.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail