Počítače a internet

Článků v rubrice: 111

Fyzika na webu 3.

Fotografování je jeden z nejběžnějších koníčků. Předchůdcem fotoaparátu byla dírková komora, kterou používal už renesanční všeuměl Leonardo da Vinci.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

A mnoho lidí ji používá dodnes! Chcete-li ji také vyzkoušet, zvolte německou adresu www.die-lochkamera.de. Kromě teoretických i praktických informací od stručné historie dírkových komor přes základy optického zobrazování tu najdete i plánky různých variant jednoduchých dírkových komor (sekce "Projekte"). Hlavní částí těchto přístrojů je "nic" - tedy dírka - a proto je jí na stránce věnována hlavní pozornost. Pomocí formuláře pro on-line výpočet si můžete nechat vypočítat její parametry (sekce "Lochkamera-Rechner"). Součástí stránky je galerie fotografií z dírkových komor a pochopitelně i řada odkazů. Klikněte například na stránku s barevnými fotografiemi, pořízenými miniaturní dírkovou komorou, umístěnou v ústech (Die Kamera im Mund)!
Stránku příbramského Q-klubu www.quido.cz si určitě nenechete ujít. V sekci Fyzika kolem nás se dozvíte srozumitelným jazykem a s doprovodem obrázků, proč je za větru chladněji, co je to časová lupa, jak se razí tunel a mnoho dalšího. Dá se říci, že se jedná o moderní verzi kdysi velmi populárních Perelmanových knížek Zajímavá mechanika, Zajímavá astronomie atd. Jiná velmi zajímavá část stránky má název Objevy a vynálezy s dvěma stovkami popisů různých přístrojů a jevů.
Proudové motory od A do Z, tak by se dala charakterizovat stránka www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/shortp.html. Obsahuje fyzikální základy reaktivního pohonu, základy létání a to nejzajímavější - applety se simulací činnosti různých typů motorů (třeba Rocket Modeler).
Kdybyste se chtěli se spolužáky zapojit do mezinárodního projektu "ENERGIE - posviťme si na úspory" nebo jiných ekologických aktivit,najdete podrobnosti na stránce eww.terezango.cz.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Světový energetický výhled

Vlajková loď Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA ), sborník Světový energetický výhled publikovaný každoročně od roku 1998, je nejspolehlivějším ...

Obrovský skrytý oceán objevený pod Marsem by mohl obsahovat život

Geofyzici, kteří zkoumali data z přistávacího modulu NASA InSight, objevili pod povrchem Marsu gigantický skrytý oceán, který by podle nich mohl hostit život. Voda z podzemí by pokryla planetu kilometrem vody.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail