Počítače a internet

Článků v rubrice: 98

Fyzika na webu 1.

Českých internetových stránek věnovaných popularizaci energetiky a fyziky není nadbytek. Proto je dobré obracet se na stránky zahraniční, kde je paleta širší. Chce to jenom maličkost – umět aspoň trochu anglicky, německy nebo francouzsky...

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Jedna ze sekcí amerického Enviromental Education Center je věnována radioaktivnímu záření. Na adrese http://www.epa.gov/radiation/ najdeme srozumitelně zpracovaný materiál o vzniku a vlastnostech různých druhů záření (Understanding Radiation), odkaz Becoming Aware nás zavede k přehledu webových stránek věnovaných zdrojům záření. Ochraně před radioaktivním zářením je věnován oddíl Protecting, kde je i formulář pro interaktivní výpočet dávky záření. Dozvíme se i o problematice jaderných odpadů, jejich recyklaci a likvidaci. V sekci Perspectives stojí za „prolistování“ také odkaz Students&Teachers.
Mendělejevovu tabulku najdeme na českém i zahraničním webu v mnoha variantách. Americká stránka http://ie.lbl.gov/education/isotopes.htm je užitečná pro ty, kteří potřebují detailní informace o stabilních i radioaktivních izotopech všech prvků. Na dílčí stránce http://ie.lbl.gov/education/glossary/glossaryf.htm je rozsáhlý slovník „jaderných“ pojmů, některá hesla jsou doplněna názornými animacemi, objasňujícími například průběh jaderných reakcí nebo vznik různých druhů záření.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail