Praktické informace

Článků v rubrice: 80

Jak přežít jarní únavu aneb „Je mi pod psa a nevím proč“

Snad už jen naši předkové a samozřejmě severnější sousedé znají pukání ledů, jímž se hlásí jarní tání. My jsme uvyklí spíše studeným plískanicím, střídaným slunečnými dny, vůni čerstvě rašící trávy a odpadkům a psím nadělením, objevujícím se pod roztátým sněhem.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Přesto je jaro obecně považováno za období, kdy by měly odeznít zimní deprese a s prodlužujícím se dnem a tím i s větší porcí slunečních paprsků by se naše nálada měla zlepšovat. Většina lidí skutečně s příchodem jara pookřeje, na tvářích se objeví úsměvy a jak dlouhé kabáty a zimní bundy vystřídají trička a minisukně, mnohým se začnou zapalovat lýtka. O to bolestnější je situace těch, které jaro místo radosti uvítá smutkem a únavou a pro které jsou jasné barvy jen urážkou, vmetenou jim do tváře. Pro tento stav se vžil pojem jarní únava.

Ve skutečnosti má každé roční období své stinné stránky. V létě se čas od času vyskytují deprese prázdninové u jedinců, jimž scházející strukturovanost dní nahradí prázdnota, protože nemají kamarády, s nimiž by mohli trávit volný čas, či jim ekonomická situace nedovolí vydat se se svými přáteli třeba do ciziny, a tak zůstanou sami. Podzim s sebou přináší zvýšenou zátěž psychickou i fyzickou, začíná škola, končí zkouškové a sluníčka je čím dál tím méně. Zima zas některé z nás vede k hluboké závisti k medvědům, kteří ji mohou přečkat v zimním spánku. No a jaro má svou jarní únavu.

Vyřeší to vitamíny?
Po fyziologické stránce přináší jaro lidskému organismu jak pozitiva tak negativa. Zatímco prodlužující se délka dní stimuluje jak tělo, tak psychiku, začíná se projevovat nedostatek vitamínů a člověk, vyčerpaný dlouhou zimou, je náhle náchylnější k nemocem a snadněji se unaví. Kdyby však šlo jen o to, bylo by řešení jednoduché. Zkrátka bychom spolykali pár vitamínových tablet a hned by nám bylo lépe. Někdy to skutečně stačí. Ale ne vždy je řešení tak prosté. Málokoho udiví, když se v blátivé zimě cítíte nešťastní a unavení. Když však všichni začínají pookřívat a vám při tom není o nic lépe, nemáte už pro svůj stav vysvětlení.

Nebezpečné jaro

Právě v kontrastu s dobrou náladou okolí, se vším tím růstem a květem kolem, na člověka nejtíže dopadají symptomy toho, čemu se v odborných kruzích říká depresivní onemocnění. Málokdo si uvědomuje, co nám jasně ukazuje statistika, že totiž k sebevraždám nedochází za chmurných a deštivých dní, ale spíše ve dnech plných slunce a zpěvu ptáků, a že jako nejrizikovější se jeví právě jarní měsíce, především pak duben v těsném závěsu s květnem a březnem. Ale nemusí být hned tak zle...
Jarní únava se může projevovat problematikou na první pohled mnohem méně závažnou, než jsou deprese tak hluboké, že u nich hrozí riziko suicidia. Ale i zvýšená úzkost, nadměrná spavost či naopak potíže s usínáním, snadná unavitelnost, neklid, podrážděnost nebo prostě špatná nálada vám mohou způsobit nemalé potíže. Novější výzkumy totiž prokázaly, že model "fyzická porucha vede k poruše psychické" může fungovat i naopak. Dlouhotrvající stres, smutek, či jakákoliv "duševní bolest" mohou vést ke změnám ve struktuře mozku, které posléze způsobí přetrvávání psychických potíží i v době, kdy již vnější zátěž pomine. Léčba pak naopak spočívá ve snaze o zhojení poškozených mozkových struktur a může proto být poněkud zdlouhavá. A tady někdy nastupuje i tak zvaná farmakoterapie, tedy terapie pomocí léků, především antidepresiv, v kratším časovém horizontu pak anxiolytik.
Jak se dostat Z "pod psa"?
Co si tedy máme počít, pokud se i přes jásavé barvy okolí cítíme stále "pod psa"? Tak především, uvědomit si, že se nejedná o problematiku výjimečnou či neřešitelnou. Rozhodně nejsme se svými problémy sami a existuje řada cest, jak se jich zbavit či je alespoň zmírnit. Z těch, které závisí přímo na nás, je to především pravidelný a dostatečný spánek a zdravá, plnohodnotná strava s dostatkem vitamínů. Nebojte se taky na chvíli vysadit, najít si trochu času na sebe, odpočinout si. Však on vám ten jarní úklid neuteče a zkouškové je až v červnu. Raději vynechejte drogy, i takové jako je káva či alkohol. Krátkodobě vám sice pomohou, ale v širší perspektivě mají na váš organismus i psychiku účinky spíše destruktivní. Pobavte se s kamarády, ale nebojte se občas zůstat sami se sebou. Ani přílišná samota, ani utíkání do víru zábavy nejsou to pravé. Popovídejte si s někým o tom, co vás trápí. A nebojte se říct si o pomoc odborníkům, psychologům či psychiatrům, když cítíte, že je situace vážná. A nezapomeňte, že zatímco pesimisté si myslí, že horší to už být nemůže, jen pravý optimista si je vědom, že může být ještě mnohem hůř.

 

Tip pro vás

Únava vlastně znamená snížení schopnosti vykonávat činnost a obvykle vyplývá z předchozího úsilí, psychologicky je pak provázena subjektivně pociťovanými projevy zhoršeného vnímání, snížené pozornosti či zpomalené výbavnosti. Po patřičném odpočinku pak odezní. Pokud nikoliv, mluvíme o únavě chronické, která se posléze stává více či méně překážkou v běžném životě. V případě únavy jarní se pak obvykle připojují i jiné potíže, jako je všeobecně špatná nálada, smutek, podrážděnost či deprese.

 

Ivana Kuglerová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail