Praktické informace

Článků v rubrice: 80

Když žárovky zavoní

Světlo, zvuk i vůni do domácností přinášejí dálkově ovládané LED-žárovky, které letos v lednu představil francouzský výrobce AwoX na světovém veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 (Consumer Electronic Show) v Las Vegas. Jak se ukazuje, úsporné LED se šroubovací paticí, které se dnes povinně zavádějí místo „edisonových“ žárovek se žhnoucím vláknem, ještě neřekly své poslední slovo. V „inteligentních“ domácnostech budou časem spolupracovat běžně s veškerou elektronickou a telekomunikační technikou – zejména s osobními smart-mobily a tablety.

Fotogalerie (6)
Předvádění prvních Bluetooth hrajících žárovek na berlínské výstavě IFA2014 (Foto IFA)

Současné diody LED (Light-Emmiting Diode) snižují spotřebu elektřiny oproti klasické žárovce až o 90 % a přitom vykazují nejméně třicetinásobnou životnost. Baňka s kombinací modrých, červených a zelených LED v kombinaci s luminofory poskytuje ideální vjem bílého denního světla, které lze změnami napětí stmívat a měnit jeho barevnost. AwoX do kónicky tvarované baňky dokázal nejprve integrovat funkci oblíbených „vonných“ svíček, a krátce na to i proměnit žárovku ve zvukový reproduktor. Ze žárovek tak učinil multifunkční výrobek typu „dva v jednom“ či dokonce „tři v jednom“". Ovládání LED pak revolučně přenesl na bezdrátový přenos ručním ovladačem, smart-phonem, domácím počítačem nebo tabletem, a to prostřednictvím v domácnostech zaběhnutých funkcí Wi-Fi nebo Bluetooth.

Svítící voňky

Jako první přichází na trh (včetně českého) „provoňující“ LED AwoX Aroma LIGHT Color s dálkově regulovatelným jasem, teplotou a barevností světla. Provoz řídí ovladač WiFi ze vzdálenosti až 20 m. Výkon LED je sice jen 7 W, její světelný ekvivalent (500 lumenů) však odpovídá 25W žárovce. V průhledné hlavici je vysunovací zásobníček na nejrůznější esenciální oleje s difuzorem, který po zapnutí žárovky bezhlučně rozptyluje do místnosti vůni, jejíž intenzitu lze řídit ovládačem nebo smartphonem. K ovládání si uživatel může běžným způsobem stáhnout potřebné programy pro většinu rozšířených iPadů, iPodů, počítačů a tabletů. Zabudovaný časovač umožňuje naprogramovat vypnutí a zapnutí difuzéru vůně a její intenzitu.

Žárovko, zahraj!

Naplnit místnost reprodukovanou hudbou a rádiem dokáží podstatně dražší „hrající“ LED AwoX StriimLIGHT, vybavené do pláště integrovaným reproduktorem s výkonem 10 W. Název je odvozen od jejich schopnosti streamovat (kontinuální přenos audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem, především na iternetu) hudbu. Hudbu nebo internetové rádio tak můžeme kdekoliv v domácnosti či kanceláři poslouchat bez přenášení přehrávačů nebo počítače, bez natahování kabelů, a to v každé místnosti, v níž LED našroubujeme do stropního nebo stolního svítidla. Například v koupelnách tak poskytnou nejen intimní osvětlení, ale i romantickou hudbu. V dětském pokoji zase přehrají dětem před spaním vybranou pohádku.

Hlasitost zvukové reprodukce lze plynule regulovat, stejně jako načasovat zapnutí a vypnutí. Uvedené LED se standardním závitem patic E27, nejnověji i v provedení MINI pro stolní lampy s paticí se závitem E14, se již nabízejí v šesti typech v našich internetových obchodech. Moderním domácnostem tak otevírají neobyčejné možnosti nastavení či naprogramování playlistů z poslechu internetových rádií, nebo z rychle přibývajících hudebních služeb internetu. Dají se i pospojovat do více bytových zón a synchronně lze ovládat až osm LED.

Chytré a voňavé LED jsou prvním praktickým krokem nové oblasti průmyslu, označovaného jako „internet věcí“. Ten slibuje automatickým propojením funkcí veškeré techniky kolem nás zvýšit světovou ekonomiku tak, aby se zlepšily podmínky našeho života.

Video

S ovládáním světla a reprodukce zvuku LED žárovky AwoX StriimLIGHT vás seznámí youtube na adrese: https://www.youtube.com/watch?v=m9J5I0mkDbM

 

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

60 let od plné elektrifikace Československa

Systematická elektrifikace nově vzniklého Československa začala už v roce 1919 a původně se počítalo s jejím dokončením do roku 1945. Nakonec se i kvůli hospodářské krizi a druhé světové ...

Jak se starat o domácí počítače, aby vydržely co nejdéle

Práce online z domova, videohovory s rodinou a přáteli, distanční vyučování a další – pandemie koronaviru přinesla mimo jiné zvýšené nároky na domácí ...

Lídrem vodíkové energetiky je Evropa

Světovým lídrem ve výrobě a energetickém využití vodíku je v současnosti Evropa. Celková evropská výrobní kapacita ve výši 1,2 GW ročně představuje množství, ...

Historická událost ve Spojených arabských emirátech

Srpen roku 2020 byl důležitým milníkem v programu mírového využití jaderné energie ve Spojených arabských emirátech (United Arab Emirates, UAE).

Klenot v krabici

Ač je loď Regine plující pod německou vlajkou velmi mohutnou lodí, musela být ještě víc přizpůsobena pro těžký náklad a být vybavena dvěma 750-tunovými palubními jeřáby.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail