Dne 7. ledna 1837 zveřejnil francouzský malíř divadelních dekorací Louis Jacques Mande Daguerre vynález fotografického procesu, který poskytoval trvanlivé pozitivní snímky. Zrodil se nový informační fenomén – fotografie. Pryč jsou však doby choulostivých skleněných desek a těžkých, rozměrných a neohrabaných fotoaparátů. I když má experimentování s klasickou fotografií svůj půvab, čas oponou trhnul a fotografickou scénu ovládla digitalizace. Přístroje jsou dokonalé, nabízejí široké spektrum funkcí a následná úprava digitálních snímků „na počítači“ dělá zázraky. Dovedou sice udělat technicky dokonalé snímky, ale zvolit ten nejzajímavější a nejpůsobivější záběr dovede jen člověk.
Žádný učený nespadl z nebe. Především je třeba intenzívně fotografovat a získat dostatečnou praxi. Na škodu však není ani trocha teorie. Internet nabízí v tomto směru začátečníkům i pokročilým účinnou a všestrannou pomoc. Pro začátek doporučujeme stránku www.dobre-svetlo.cz. V kostce jsou zde uvedena všechna témata, o kterých by měl vážnější zájemce o fotografování aspoň něco vědět. Oddíl „O teorii“ pojednává o oku, kompozici obrazu a významu barvy. V části „O technice“ jsou praktické informace o obsluze fotoaparátu, o příslušenství, fotografování s bleskem i o zpracování a archivaci digitálních snímků. Rozhodně si také prohlédněte fotografie několika mladých autorů - a porovnejte je se svými výtvory.
Publicista a spisovatel Ondřej Neff je zakladatelem velmi populární a kvalitní fotografické stránky www.digineff.cz. Z mnoha rubrik upozorňujeme jen na několik základních, tvořených desítkami článků:
- Pojmy – technické záležitosti, týkající se digitální fotografie.
- Fotografujeme, Tvorba – konkrétní rady pro fotografování různých objektů a v různých situacích.
- Editujeme – úpravy fotografií pomocí grafických editorů.
- Galerie – desetitisíce amatérských fotografií, přehledně rozčleněných do mnoha tématických skupin. Zde můžete načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu, případně vystavit své zdařilé snímky.
- Recenze – tato kapitola vám pomůže při výběru vhodného typu fotoaparátu.
Dalším kvalitním, podobně zaměřeným fotografickým portálem, je www.fotografovani.cz. S předchozím webem má některé části společné (např. Galerii), jiné části jsou obsahově odlišné.
Technik, projektant či vědec libovolného zaměření by měl být schopen kvalitně fotograficky dokumentovat svou práci. Přesvědčte se na stránce www.sciencephoto.com, že i vědecké a technické fotografie mohou mít kromě hodnoty dokumentační i velkou hodnotu estetickou.