Recenze

Článků v rubrice: 74

Energie, technika, fyzika (24)

Fotogalerie (4)
Dobré světlo – fotografický magazín pro začátečníky i pokročilé

Dne 7. ledna 1837 zveřejnil francouzský malíř divadelních dekorací Louis Jacques Mande Daguerre vynález fotografického procesu, který poskytoval trvanlivé pozitivní snímky. Zrodil se nový informační fenomén – fotografie. Pryč jsou však doby choulostivých skleněných desek a těžkých, rozměrných a neohrabaných fotoaparátů. I když má experimentování s klasickou fotografií svůj půvab, čas oponou trhnul a fotografickou scénu ovládla digitalizace. Přístroje jsou dokonalé, nabízejí široké spektrum funkcí a následná úprava digitálních snímků „na počítači“ dělá zázraky. Dovedou sice udělat technicky dokonalé snímky, ale zvolit ten nejzajímavější a nejpůsobivější záběr dovede jen člověk.

Žádný učený nespadl z nebe. Především je třeba intenzívně fotografovat a získat dostatečnou praxi. Na škodu však není ani trocha teorie. Internet nabízí v tomto směru začátečníkům i pokročilým účinnou a všestrannou pomoc. Pro začátek doporučujeme stránku www.dobre-svetlo.cz. V kostce jsou zde uvedena všechna témata, o kterých by měl vážnější zájemce o fotografování aspoň něco vědět. Oddíl „O teorii“ pojednává o oku, kompozici obrazu a významu barvy. V části „O technice“ jsou praktické informace o obsluze fotoaparátu, o příslušenství, fotografování s bleskem i o zpracování a archivaci digitálních snímků. Rozhodně si také prohlédněte fotografie několika mladých autorů - a porovnejte je se svými výtvory.
Publicista a spisovatel Ondřej Neff je zakladatelem velmi populární a kvalitní fotografické stránky www.digineff.cz. Z mnoha rubrik upozorňujeme jen na několik základních, tvořených desítkami článků:

  • Pojmy – technické záležitosti, týkající se digitální fotografie.
  • Fotografujeme, Tvorba – konkrétní rady pro fotografování různých objektů a v různých situacích.
  • Editujeme – úpravy fotografií pomocí grafických editorů.
  • Galerie – desetitisíce amatérských fotografií, přehledně rozčleněných do mnoha tématických skupin. Zde můžete načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu, případně vystavit své zdařilé snímky.
  • Recenze – tato kapitola vám pomůže při výběru vhodného typu fotoaparátu.

Dalším kvalitním, podobně zaměřeným fotografickým portálem, je www.fotografovani.cz. S předchozím webem má některé části společné (např. Galerii), jiné části jsou obsahově odlišné.
Technik, projektant či vědec libovolného zaměření by měl být schopen kvalitně fotograficky dokumentovat svou práci. Přesvědčte se na stránce www.sciencephoto.com, že i vědecké a technické fotografie mohou mít kromě hodnoty dokumentační i velkou hodnotu estetickou.

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail