Recenze

Článků v rubrice: 71

Energie, technika, fyzika (24)

Fotogalerie (4)
Dobré světlo – fotografický magazín pro začátečníky i pokročilé

Dne 7. ledna 1837 zveřejnil francouzský malíř divadelních dekorací Louis Jacques Mande Daguerre vynález fotografického procesu, který poskytoval trvanlivé pozitivní snímky. Zrodil se nový informační fenomén – fotografie. Pryč jsou však doby choulostivých skleněných desek a těžkých, rozměrných a neohrabaných fotoaparátů. I když má experimentování s klasickou fotografií svůj půvab, čas oponou trhnul a fotografickou scénu ovládla digitalizace. Přístroje jsou dokonalé, nabízejí široké spektrum funkcí a následná úprava digitálních snímků „na počítači“ dělá zázraky. Dovedou sice udělat technicky dokonalé snímky, ale zvolit ten nejzajímavější a nejpůsobivější záběr dovede jen člověk.

Žádný učený nespadl z nebe. Především je třeba intenzívně fotografovat a získat dostatečnou praxi. Na škodu však není ani trocha teorie. Internet nabízí v tomto směru začátečníkům i pokročilým účinnou a všestrannou pomoc. Pro začátek doporučujeme stránku www.dobre-svetlo.cz. V kostce jsou zde uvedena všechna témata, o kterých by měl vážnější zájemce o fotografování aspoň něco vědět. Oddíl „O teorii“ pojednává o oku, kompozici obrazu a významu barvy. V části „O technice“ jsou praktické informace o obsluze fotoaparátu, o příslušenství, fotografování s bleskem i o zpracování a archivaci digitálních snímků. Rozhodně si také prohlédněte fotografie několika mladých autorů - a porovnejte je se svými výtvory.
Publicista a spisovatel Ondřej Neff je zakladatelem velmi populární a kvalitní fotografické stránky www.digineff.cz. Z mnoha rubrik upozorňujeme jen na několik základních, tvořených desítkami článků:

  • Pojmy – technické záležitosti, týkající se digitální fotografie.
  • Fotografujeme, Tvorba – konkrétní rady pro fotografování různých objektů a v různých situacích.
  • Editujeme – úpravy fotografií pomocí grafických editorů.
  • Galerie – desetitisíce amatérských fotografií, přehledně rozčleněných do mnoha tématických skupin. Zde můžete načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu, případně vystavit své zdařilé snímky.
  • Recenze – tato kapitola vám pomůže při výběru vhodného typu fotoaparátu.

Dalším kvalitním, podobně zaměřeným fotografickým portálem, je www.fotografovani.cz. S předchozím webem má některé části společné (např. Galerii), jiné části jsou obsahově odlišné.
Technik, projektant či vědec libovolného zaměření by měl být schopen kvalitně fotograficky dokumentovat svou práci. Přesvědčte se na stránce www.sciencephoto.com, že i vědecké a technické fotografie mohou mít kromě hodnoty dokumentační i velkou hodnotu estetickou.

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail