Recenze

Článků v rubrice: 81

Jaderný reaktor na vašem PC???

Žádný problém ! Pokud máte k dispozici PC s minimální konfigurací AT 486, s volnou 560 kB RAM, graf. kartou VGA 256 kB RAM a operační systém MS-DOS, můžete se stát operátorem svého jaderného reaktoru.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Simulační program se jmenuje „Primární okruh jaderné elektrárny“, autorem je Ing. Jiří Punčochář.
Je to dynamický matematický model, který umožňuje nejen zjednodušenou simulaci hlavních dějů v primárním okruhu skutečné jaderné elektrárny, ale i zasahování do těchto dějů a jejivh ovládání v reálném čase. Můžete regulačními tyčemi zvyšovat a snižovat výkon, ovládáte čerpadla, kompenzátor objemu chladicí vody a koncentraci kyseliny borité (absorbéru neutronů) v chladicí vodě. Všechny děje a okamžitý stav zařízení (teplota jaderného paliva, výkon reaktoru v procentech, údaje o čerpadlech, apod.) máte pod kontrolou díky přehlednému uživatelskému rozhraní programu. Systém má ruční i automatické řízení a několik stupňů havarijních ochran, takže při jakémkoli chybném zásahu do systému nebo při poruše zařízení, systém sám převezme řízení a v případě potřeby odstaví reaktor. Do průběhu simulace jde dokonce zadat několik typů poruch, např. únik chladící vody z primárního okruhu, výpadek čerpadla, atd. Havarijní ochrana v simulátoru je dokonalá (jako doopravdického), nikdy neselže, takže není možné simulovat např. roztavení palivových článků, protože reaktor je vždy včas odstaven.
Program je určen především k prvotnímu seznámení se systémem primárního okruhu jaderné elektrárny. Simuluje děje jen v rámci možností matematického modelu Má výborně propracovanou nápovědu a pro svoji názornost a poměrně snadné ovládání je vhodný i pro všechny typy škol.

Pokud máte o simulátor zájem, můžete ho zdarma získat v Informačním středisku Jaderné elektrárny Temelín. Volejte 0334/782639 nebo mailujte na malikm1.ete@mail.cez.cz.

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail