Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Žádný problém ! Pokud máte k dispozici PC s minimální konfigurací AT 486, s volnou 560 kB RAM, graf. kartou VGA 256 kB RAM a operační systém MS-DOS, můžete se stát operátorem svého jaderného reaktoru.
Simulační program se jmenuje „Primární okruh jaderné elektrárny“, autorem je Ing. Jiří Punčochář.
Je to dynamický matematický model, který umožňuje nejen zjednodušenou simulaci hlavních dějů v primárním okruhu skutečné jaderné elektrárny, ale i zasahování do těchto dějů a jejivh ovládání v reálném čase. Můžete regulačními tyčemi zvyšovat a snižovat výkon, ovládáte čerpadla, kompenzátor objemu chladicí vody a koncentraci kyseliny borité (absorbéru neutronů) v chladicí vodě. Všechny děje a okamžitý stav zařízení (teplota jaderného paliva, výkon reaktoru v procentech, údaje o čerpadlech, apod.) máte pod kontrolou díky přehlednému uživatelskému rozhraní programu. Systém má ruční i automatické řízení a několik stupňů havarijních ochran, takže při jakémkoli chybném zásahu do systému nebo při poruše zařízení, systém sám převezme řízení a v případě potřeby odstaví reaktor. Do průběhu simulace jde dokonce zadat několik typů poruch, např. únik chladící vody z primárního okruhu, výpadek čerpadla, atd. Havarijní ochrana v simulátoru je dokonalá (jako doopravdického), nikdy neselže, takže není možné simulovat např. roztavení palivových článků, protože reaktor je vždy včas odstaven.
Program je určen především k prvotnímu seznámení se systémem primárního okruhu jaderné elektrárny. Simuluje děje jen v rámci možností matematického modelu Má výborně propracovanou nápovědu a pro svoji názornost a poměrně snadné ovládání je vhodný i pro všechny typy škol.
Pokud máte o simulátor zájem, můžete ho zdarma získat v Informačním středisku Jaderné elektrárny Temelín. Volejte 0334/782639 nebo mailujte na malikm1.ete@mail.cez.cz.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.