Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Skeptici rozdávali Bludné balvany

Ironickou cenu Bludný balvan za matení české veřejnosti připravuje a uděluje zvláštní komitét Českého klubu skeptiků Sisyfos. V čele komitétu stanul zplnomocněný Sisyfův vyslanec, astrofyzik Jiří Grygar, který bludařskou soutěž vymyslel a uvedl v život. I letos se konala kostýmovaná šou v duchu antiky v posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců získal MUDr. Josef Hrušovský.
V medicíně se prý zklamal, vymyslel tedy kvantovou homeopatii. Homeopat se orientuje nejen v hmotném těle pacienta, ale i v jeho éterickém, astrálním, kauzálním a intuitivním těle. Je to kumšt, protože každé toto tělo se uplatňuje v jiné časoprostorové dimenzi a má jinou anatomii, ale to vůbec nevadí, říká Dr. Hrušovský, který umí bleskově mezi dimenzemi cestovat. V dimenzích se potkává se svými spolupracovníky – anděly, archanděly a eloi, s nimiž vytváří lékařská konzilia, a společně vyberou pro pacienta homeopatický lék.

Stříbrný balvan dostala, ale odmítla převzít, akademická malířka Jiřina Průchová.
Laureátka tvrdí, že elektronika a elektrické spotřebiče vydávají nebezpečné záření, a emitují jakýsi elektrosmog. Stačí ale ozdobit mobil nebo počítačovou myš nepatrným obrázkem – samolepkou z její nabídky – a nebezpečné záření je tím eliminováno, obranyschopnost organizmu posílena. Samolepky s pořizovací hodnotou tři koruny se prodávají za tři a více stovek.

Bronz si vydobyl Karel Gott.
Sisyfova družina ani nečekala, že si Zlatý slavík pro pouhý bronz přijde. Zvědavost fyziků čím a jak tento laureát měřil vibrace Země spojené s vibracemi živých organismů, které se prý zvýšily ze sedmi kmitů za vteřinu na jedenáct, tak zůstala neukojena. Rovněž další zpěvákova tvrzení, že umí na dálku očarovat bankovní konto a naučil se být nějakou dobu přítomen se svým duchem ve svém těle jsou fascinující, ovšem nedoložená.

V kategorii družstev získal za rok 2002 zlatý Bludný balvan WM magazín pod vedením Jiřího Wojnara.
Klíčový význam WM magazínu má rubrika Volná energie. Té je všude spousta, dokonce ve vakuu. Ovšem známe vědce! Fyzikové prý popírají možnost jejího čerpání z vakua jen proto, aby se zavděčili energetickým koncernům. Průkopnickým vynálezem založeným na tomto principu je generátor elektrické energie MEG, který neobsahuje žádné pohyblivé součásti, proto se nikdy neopotřebuje a je vhodný do domácnosti.

Stříbrný Bludný balvan si odnesl Jiří Mašek, šéfredaktor internetového magazínu http://www.osud.cz Osud si rád na internetu otevře každý, kdo se chce ujistit o tom, že všichni jdou všem po krku, a svět je otřesné místo k narození. Tak třeba armáda USA způsobila zaměřením svého tajného elektromagnetického systému HAARP umělé zemětřesení, v r. 1986 byl zničen raketoplán Challenger Teslovou houfnicí, řízenou KGB, letos zničený raketo-plán Columbia byl zase sestřelen skalárním dělem odněkud z Číny. Lhalo se nám také o výpravách lodí Apollo na Měsíc kolem r. 1970. Například Neila Armstronga tam při jeho pobytu a práci na povrchu sledovala nejméně dvě mimozemská UFO, ale zároveň na Měsíci vlastně vůbec nikdo nebyl, protože vše se vysílalo z filmových ateliérů.

Bronzový získal Český rozhlas 1 – Radiožurnál,
kde v hlavní denní zpravodajské relaci „Ozvěny dne“ v úterý 10. dubna 2002 po zprávě o vylosování pořadových čísel pro strany a hnutí pro červnové volby do poslanecké sněmovny se hlasatelka Pavla Kvapilová obrátila v přímém telefonátu na numeroložku Renátu Procházkovou, aby posluchačům objasnila, kterak výsledky voleb ovlivní čísla přidělená politickým stranám. Procházková neváhala a sdělila, že například číslo 22 je silné, protože 2 x 2 = 4. Proti tak logickému argumentu nelze přirozeně nic namítnout. Vzniká otázka, zda by se příští volby nemohly smrsknout na jednoduchou proceduru, kdy by se strany pouze přihlásily do voleb, volební komise by pod dozorem státní notářky vylosovala stranám čísla, sbor numerologů by ocejchoval sílu těchto čísel, a podle toho by se rozdělily poslanecké mandáty.

Součástí udílení cen byl skepticko – ezoterický seminář Umíme to lépe. Skeptička Olga Kracíková předvedla orientální tanec s talíři činek na plecích, což je úkon z oblasti tzv. tělesného magnetismu. Poté přivolaný lékař ovšem citoval svého kolegu z kožní kliniky, který ví vše o přilnavosti holé kůže. Skepse opět slavila svůj triumf.

Věra Nosková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail