Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Rekord do Guinessovy knihy

8. března 2002 bylo do české přílohy Guinessovy knihy rekordů zaznamenáno, že poprvé v dějinách člověk vlastní silou vyráběl na rotopedu elektřinu, aby si tak ohřál 1 litr vody. Za 30 minut usilovného šlapání dokázalo desetičlenné družstvo ohřát vodu z 19,86 na 80,40 °C.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Stalo se tak v Dukovanech, při soutěži Duhový šampionát, která byla vyhlášena pro střední školy právě při příležitosti té „kulaté“ výroby 200 mld kWh. Střední školy z celé republiky soutěžily nejprve korespondenčně ve znalostním kvízu o jaderné energetice. V semifinále se desetičlenná družstva nejlepších z nich utkala na speciálně upravených rotopedech, které přeměňovaly energii svalů soutěžících na energii rotace a pak na elektřinu, která v topné spirále zahřívala 1 litr vody. Ve finále, konaném právě 8. 3. v Dukovanech, nejusilovněji šlapali borci Gymnázia na Slovanském náměstí z Brna, druhé bylo gymnázium Strakonice a třetí gymnázium Jaroměř. Vítězové pro svou školu získali počítače v hodnotě 100 000 korun a pro sebe horská kola. „Nikdy by mě nenapadlo, jaká je to dřina! Ani klukům, co šlapali přede mnou, jsem nevěřila, teprve když jsem na kolo nasedla sama, zjistila jsem, že to není jako projet se po silnici,“ zadýchaně nám svěřila zpocená členka vítězného družstva. „Až si teď doma budu zapínat rychlovarnou konvici, tak si na to vždycky vzpomenu a budu si těch kilowatthodin zatraceně vážit.“

Petr Spilka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail