U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu
Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění již v létě.
8. března 2002 bylo do české přílohy Guinessovy knihy rekordů zaznamenáno, že poprvé v dějinách člověk vlastní silou vyráběl na rotopedu elektřinu, aby si tak ohřál 1 litr vody. Za 30 minut usilovného šlapání dokázalo desetičlenné družstvo ohřát vodu z 19,86 na 80,40 °C.
Stalo se tak v Dukovanech, při soutěži Duhový šampionát, která byla vyhlášena pro střední školy právě při příležitosti té „kulaté“ výroby 200 mld kWh. Střední školy z celé republiky soutěžily nejprve korespondenčně ve znalostním kvízu o jaderné energetice. V semifinále se desetičlenná družstva nejlepších z nich utkala na speciálně upravených rotopedech, které přeměňovaly energii svalů soutěžících na energii rotace a pak na elektřinu, která v topné spirále zahřívala 1 litr vody. Ve finále, konaném právě 8. 3. v Dukovanech, nejusilovněji šlapali borci Gymnázia na Slovanském náměstí z Brna, druhé bylo gymnázium Strakonice a třetí gymnázium Jaroměř. Vítězové pro svou školu získali počítače v hodnotě 100 000 korun a pro sebe horská kola. „Nikdy by mě nenapadlo, jaká je to dřina! Ani klukům, co šlapali přede mnou, jsem nevěřila, teprve když jsem na kolo nasedla sama, zjistila jsem, že to není jako projet se po silnici,“ zadýchaně nám svěřila zpocená členka vítězného družstva. „Až si teď doma budu zapínat rychlovarnou konvici, tak si na to vždycky vzpomenu a budu si těch kilowatthodin zatraceně vážit.“
Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění již v létě.
Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.
Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...
Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.
Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.