Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
8. března 2002 bylo do české přílohy Guinessovy knihy rekordů zaznamenáno, že poprvé v dějinách člověk vlastní silou vyráběl na rotopedu elektřinu, aby si tak ohřál 1 litr vody. Za 30 minut usilovného šlapání dokázalo desetičlenné družstvo ohřát vodu z 19,86 na 80,40 °C.
Stalo se tak v Dukovanech, při soutěži Duhový šampionát, která byla vyhlášena pro střední školy právě při příležitosti té „kulaté“ výroby 200 mld kWh. Střední školy z celé republiky soutěžily nejprve korespondenčně ve znalostním kvízu o jaderné energetice. V semifinále se desetičlenná družstva nejlepších z nich utkala na speciálně upravených rotopedech, které přeměňovaly energii svalů soutěžících na energii rotace a pak na elektřinu, která v topné spirále zahřívala 1 litr vody. Ve finále, konaném právě 8. 3. v Dukovanech, nejusilovněji šlapali borci Gymnázia na Slovanském náměstí z Brna, druhé bylo gymnázium Strakonice a třetí gymnázium Jaroměř. Vítězové pro svou školu získali počítače v hodnotě 100 000 korun a pro sebe horská kola. „Nikdy by mě nenapadlo, jaká je to dřina! Ani klukům, co šlapali přede mnou, jsem nevěřila, teprve když jsem na kolo nasedla sama, zjistila jsem, že to není jako projet se po silnici,“ zadýchaně nám svěřila zpocená členka vítězného družstva. „Až si teď doma budu zapínat rychlovarnou konvici, tak si na to vždycky vzpomenu a budu si těch kilowatthodin zatraceně vážit.“
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.