Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 85

Minimundus zkrátí cestu kolem světa na půl dne

Zmenšit naši planetu tak, abyste mohli hezky pohromadě vidět téměř dvě stovky jejích nejznámějších historických i současných přírodních a technických divů a dokonce se s nimi i vyfotografovat, to vše nabízí zájmový park Minimundus v rakouském Klagenfurtu. Hlavní město Korutan je po dálnicích alpskými údolími dosažitelné od naší jižní hranice po pouhých čtyřech hodinách jízdy…

Fotogalerie (6)
Historický „mix“(zprava doleva): zámek Chenanceau, Opera v Sydney, věž katedrály v Utrechtu (foto Jan Tůma)

V parku táhnoucím se od břehu skvostného alpského jezera Wörthersee můžete hodiny procházet mezi 170 modely nejznámějších světových staveb, hradů, katedrál, ale i mezi nádražími nebo vyhlídkovými věžemi. Kolem vás projíždějí historické vláčky, ICE-expresy, tramvaje a lanovky. V přístavech kotví nejznámější lodi, z modelu odpalovací rampy startuje každou hodinu v řevu raketových motorů a oblacích dýmu legendární Space Shuttle. To vše (až na rozměry lodí) zde najdete v měřítku 1:25 a připadáte si jako pohádkový obr Guliver mezi trpaslíky... Nejvyššími modely jsou ve zmíněném měřítku betonová „jehla“ televizní věže CN-Tower v Torontu (zde 23 m vysoká), která o 10 metrů převyšuje vedle stojící historicky nejslavnější pařížskou Eiffelovku.

Jak se dostal Minimundus na světovou úroveň

Postavit „miniaturní svět“ u Klagenfurtu se pokusila po zkušenostech s úspěšným miniaturním Holandskem – Madurodamem – nedaleko Den Haagu privátní nizozemská skupina už v roce 1957. Projekt finančně zkrachoval, ale prozíravé vedení Klagenfurtu ho podpořilo. Svět miniatur, nejprve pod názvem Minieurop, na ploše 15 000 m2 slavnostně otevřeli roku 1959. O deset let později už zaznamenali miliontého návštěvníka! Na dnešních 26 000 m2 byl park rozšířen roku 1977.

Do budování modelů objektů z Evropy i z ostatního světa se zapojili také studenti místní školy architektů i se svými učiteli, a původní dřevěné modely postupně nahradila nová technika a trvanlivější materiály. Patronát nad rozvojem i provozem Minimundusu má dobrovolné sdružení „Rettet das Kind“ (Zachraňte děti), které ziskem ze vstupného (dospělí 13 eur, studenti a senioři 12 eur, s turistickou kartou 6,5 eur) podporuje děti postrádající rodičovskou péče, a buduje něco jako naše „Vesničky SOS“.

Modely budov jsou vystavěny jako v reálu z pískovcových stavebních kostek, z travertinu nebo z mramoru. Okna, dveře, rámy a zábradlí se odlévají z pryskyřic, figurky se vyřezávají ručně. Největší modely se odlévají z betonu. To v parku trvale zaměstnává 6 modelářů a další externisty. Jen pro představu – například model zámku Miramare byl slepen z 28 000 mramorových a 25 000 pískovcových bločků, což zabralo 26 měsíců. Není divu, že nejsložitější model vídeňského Dómu Sv. Štěpána se z travertinových kostek stavěl celé dva roky. Přišel na 700 000 eur (20 milionů Kč).

Co nejvíce zaujme?

Z hradů, zámků a paláců přitahuje největší pozornost rakouský vodní hrad Heidenreichstein, korutanský hrad Hochosterwitz, tyrolský hrad Churburg, francouzský zámek Chenonceau, věž Belem střežící lisabonský přístav, a samozřejmě šikmá věž v Pise, u které se návštěvníci snad nejvíce fotografují. Udivující detaily najdete na Čínské zdi, kolonádě římského Svatopetrského náměstí, na londýnském Toweru, a paláci Vecchio ve Florencii.

Mezi více než 80 historickými evropskými hrady a zámky jsou i další významné světové památky ostatních kontinentů, za kterými se jen tak snadno jako turisté nedostanete. Patří k nim pyramida v Gíze, Artemidin chrám v Efesu i legendární Tádž Mahál v Indii, stejně jako budova Opery v australské Sydney, Svatyni Kumbum v Tibetu nebo starojaponský hrad Ósaka. Také si můžete vyfotografovat původní stavbu Bílého domu ve Washingtonu, historickou budovu nezávislosti Independence Hall ve Philadelphii, kde byla roku 1776 vyhlášena nezávislost amerických kolonií, a pořídit „selfku“ pod Sochou svobody. Naši zem zatím reprezentuje jen model poválečné Staroměstské radnice s orlojem, který bohužel v době naší návštěvy nefungoval, i když byl vyveden do všech podrobností.

Na kolejištích mezi objekty projíždějí osobní i nákladní vláčky tažené historicky významnými parními i elektrickými lokomotivami. Nechybí historická visutá dráha v německém Barmenu, po jejíž mostové konstrukci spěchají současné moderní jednotky, pod nimi na vysokorychlostní trati Frankfurt-Kolín občas projede až pět metrů dlouhá souprava ICE-3. Železniční modeláři si tu vychutnají několik historických železničních nádraží, tlačítkem mohou vypouštět vláčky a sledovat pak jejich jízdu i křižování vlaků na výhybkách. Na řekách a kanálech byla k vidění generace slavných plachetnic, parníků a nákladních člunů. V zálivu u Liverpoolu v celé kráse kotvila Queen Mary, poněkud bez souvislosti vedle ní i slavný zadokolesový parník Natchez, patřící do New Orleans na Mississippi.

Do letošního října přibude další pozoruhodnost, na jejíž reálnou předlohu jsme z parku dohlédli přes Wörthersee: jde o nejvyšší dřevěnou světovou rozhlednu Pyramidenkogel, postavenou roku 2009, jejíž tři vyhlídkové terasy sto metrů nad vrcholkem hory umožní návštěvníkům Korutan obhlédnout ze zaskleného Skyboxu dvacetikilometrové jezero s nejteplejší vodou v Alpách a přes řeku Drávu se podívat do Itálie a Slovinských hor.

Příště i interaktivní svět

Aby park bavil a poučoval návštěvníky i v zimním období, kdy exponáty pokryje sníh až po střechy, dokončují stavbaři u parkoviště dvoupatrovou budovu; v ní najdou zejména rodiny s dětmi od příštího jara nejnovější interaktivní a robotickou zábavu. Několik videoprojektorů umožní divákům si vybírat zábavné a populárněvědecké programy. Například zažít v trenažéru přistávání letadlem na zvoleném mezinárodním letišti, prožít jízdu novým ICE rychlostí 330 km/h, odpovídat na cestovatelské kvízy, zahrát si fotbal, naučit se videotrikům v roli kameramanů i režisérů, zahrát si na diskžokeje na profesionální aparatuře apod.

Pozvánka na závěr

Rakouský Minimundus je nejprofesionálnějším ze stovky světových parků, jejichž přehled najdete na internetu pod „World in miniature“. Doporučujeme vyhledat dvou až třídenní autobusové poznávací nebo cykloturistické zájezdy, které nabízí řada cestovních kanceláří na internetu. Dva menší miniparky, propagující jen české stavební památky, najdete i u nás – park Miniuni v Ostravě, a Boheminium v Mariánských Lázních. Největším miniparkem se chlubí Čína. Park Shenzen Bay na 30 hektarech představuje 511 modelů v měřítku 1:15!

Web:

Úplný seznam všech 170 v parku postavených modelů najdete na internetové adrese www.minimundus.at, v katalogu při zakoupení vstupenky, a samozřejmě v němčině a angličtině přímo u každého exponátu.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail