Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 85

Obří lodní výtah Niederfinow zlepší evropskou lodní dopravu

Pouhých 180 kilometrů od našich severních hranic se dokončuje unikátní stavba lodní zdviže, která středoevropskými vodními kanály propojí přes Magdeburg a Berlín severomořské přístavy s Polskem a Baltským mořem.

Fotogalerie (4)
Téměř 80 let od sebe dělí starou a novou lodní zdviž v brandenburském Niederfinowu. Princip zůstal zachován, stavební technologie však upřednostnila železobeton. (Foto Tůma)

Sama vodní cesta je stará už více než 400 let, jenže mezi Berlínem a Odrou musely čluny po staletí překonávat hraniční pohoří kaskádou primitivních plavebních komor, které plavbu zdržovaly a při nedostatku vody i znemožňovaly. Brandenbursko se proto před 90 lety rozhodlo u obce Niederfinow (60 km východně od Berlína) vybudovat v té době nejodvážnější lodní zdviž, která v protizávažími vyvážené vodní vaně zdvíhala čluny a plavidla s výtlakem až 1 000 tun z Oderského kanálu do jeho vrcholové části o 36 m výše. Ojedinělým inženýrským dílem, chráněným jako národní technická památka, v posledních letech proplouvá ročně kolem 5 tisíc nákladních člunů přepravujících asi 2,2 mil. tun nákladů, 4 200 vyhlídkových člunů s turisty, a nejméně 4 tisíce malých osobních motorových člunů. Zdálky viditelná 60 m vysoká ocelová konstrukce přitahuje ročně jako atrakce okolo 150 tisíc turistů, kteří mohou zdvíhání lodí ve vodní vaně sledovat nejen ze spodních parkovišť, ale i z vyhlídkových teras na samotné konstrukci, a obejít dílo během dvou hodin vyznačenými turistickými stezkami.

Lodní zdviž jako vana

Lodě z Oderského kanálu naplouvají sklopenou čelní stěnou do ponořené ocelové vany 85 m dlouhé, 12 m široké a 2,5 m hluboké. Po uzavření stěny se vana s vodou i čluny o hmotnosti 4 300 t začne šplhat rychlostí 0,12 m/s po ozubených hřebenech na ocelových sloupech čtveřicemi pastorků poháněných stejnosměrnými elektromotory. Pro plynulý a „měkký“ rozběh jsou napájené Ward-Leonardovými soustrojími ve strojovně ocelového monstra. Během 5 minut vana s nákladem odpovídajícím hmotnosti 75 000 osob zastaví o 36 m výše na úrovni hladiny horního kanálu. Čelo vany přisedne těsněním na čelo kanálového mostu, pojistná horní vrata kanálu se otevřou, čelo vany se sklopí, a plavidla z vany se vydají cestou k Berlínu. Za zázrak je pokládáno, že viditelně při tom nikde neunikne ani kapka vody! V době, kdy ještě nebyly známé dnešní pryžové těsnicí systémy, se v roli těsnicí hmoty prý využívaly do žlabů vtěsnané vepřové kůže.

Díky Archimedovu zákonu zdvíhání vyžaduje minimum energie

Podle Archimedova zákona vytlačí čluny vplouvající do vany množství vody odpovídající jejich hmotnosti, a to umožňuje naplněnou vanu se stálou hmotností (4 300 t) přesně vyvážit a tím snížit spotřebu energie k jejímu zdvihu či spouštění na minimum. Vana je totiž zavěšená na 196 ocelových lanech vedených přes lanové kladky na vrcholku 60 m vysoké příhradové konstrukce, na jejichž koncích jsou vyvažující protizávaží. Proti zřícení nebo nevyváženosti (například při přetržení některého lana, nebo utržení protizávaží) je vana chráněna propojením pohonů pastorků. Stejně tak i proti nedovolenému náklonu, kdy během tří sekund automaticky dojde k havarijnímu zastavení pohybu. Na unikátním kinetickém systému těžké vany, jejího pohonu, vedení a zabezpečení jsou podepsány světoznámé předválečné německé společnosti Demag, Siemens, Krupp a AEG, a není divu, že podobná, a na světě největší postavená vertikální vanová lodní zdviž na čínské přehradě Tři soutěsky (Three Gorges Damm) na řece Jang-Tse (s hmotností plné vany 15 000 t a výškou zdvihu 113 m), si tento zdvíhací systém objednala u německých zkušených firem.

Nový Niederfinow s dvojnásobnou kapacitou

Když se roku 2008 mohla zdviž pochlubit od počátku své existence 800 tisíci zdvihy(!), při kterých přepravila 160 miliónů tun nákladů, začala Spolková vláda spolu s Brandenburkem připravovat rekonstrukci tohoto tranzitního uzlu, který navíc zajišťuje vnitrozemskou vodní dopravu mezi Štětínem a Berlínem. Životnost ocelové konstrukce se totiž přiblížila k odhadovaným sto rokům, a proto bylo rozhodnuto o výstavbě paralelní lodní zdviže většího výkonu, jaký požaduje proplouvání dnešních rozměrnějších euročlunů a až 115 m dlouhých motorových člunů s více než stovkou kontejnerů, nebo těžkotonážních člunů s náklady až 2 300 tun. Projektu se ujala mostařská firma Bilfinger a po slavnostním poklepání na základní kámen v dubnu 2009 zahájilo konsorcium společnosti ARGE zemní práce. Předpokládané náklady jsou 285 miliónů eur. Pod ochranou betonového pažení byl terén do konce roku 2010 prohlouben pro betonovou základovou plochu zdviže, tentokráte s železobetonovou konstrukcí vysokou 66 m, a pro přívodní kanál s přístavem. Rýpadla a buldozery musely přesunout na 800 000 m3 zeminy. Pro nedostatek peněz byla v roce 2011 stavba zpomalena. Ve chvíli, kdy už stály železobetonové pylony konstrukce, která má opět s modernizovaným „pastorkovým“ pohonem vést, zdvíhat a spouštět ocelovou vanu dlouhou 115 m, 12,5 m širokou a 4 m hlubokou. Celkovou hmotnost 9 800 t s vodou a plavidlem bude zdvíhat osm elektropohonů s výkonem po 160 kW, s hydraulickým přitlačováním pastorků do ozubených hřebenů. Tentokrát však museli projektanti použít počítačové modelování vlivu teploty a zemětřesení na obří pohyblivou vanu.

Zajímavý cíl výletu

Vedle stojící a stále naplno sloužící výtah je neustále středem pozornosti turistů, pro které je u silnice Niederfinow-Liepe je zřízeno skvěle vybavené turistické Informační středisko. V něm návštěvníci obdivují zejména model zázraku z bílého betonu, který vyrostl jen o 200 metrů vedle historické zdviže a chybí už jen napojení dolního vjezdového koryta a přístaviště. Zpoždění o více než 5 let je ale v celém Německu kritizováno. Betonový Niederfinow 2 má být konečně uveden do provozu koncem letošního roku.

Možnost porovnat obrovský pokrok techniky v posledních sto letech a dokonce proplout kanálem a zažít zdvíhání a spouštění na vyhlídkových člunech (vstupné na starou zdviž 3 euro, dvouhodinová plavba 10 euro), stejně jako návštěvu zmíněného informačního centra doporučujeme o víkendu i kdykoliv po celý rok našim čtenářům. Podobné informace najdete na internetové adrese http://www.wsa-eberswalde.de/, kde lze vyhlídkové plavby i noclehy v Niederfinowu dopředu zajistit.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Viry jsou jedním z motorů přirozeného výběru

Pandemie COVID-19, která si doposud vyžádala již více než 3 miliony životů, odhalila, jak jsme vůči novým virům zranitelní. Nám se tato hrozba zdá nová, ale lidé bojují s nebezpečnými viry od počátku věků.

Autonomní létající záchranka

Uprostřed celosvětové pandemie COVID-19 začal pracovat tým složený z produktového designéra, strojního inženýra a lékařky na řešení rychlého a bezpečného transportu ...

25 let Dlouhých strání

Za 25 let provozu vyrobila největší česká přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách spolu s doplňkovou malou vodní elektrárnou v hrázi její ...

Semafor pro tokamak ITER

ITER bude prvním fúzním zařízením v měřítku reaktoru. Bude mít samozřejmě také velín, který si ve složitosti nezadá s běžnou jadernou elektrárnou.

Roboti a technologické trendy ve vzdělávání

Technologie hrají rok od roku výraznější roli nejen v průmyslu, ale i ve vzdělávání. Robotika je žhavým tématem současnosti. Hraje velkou roli při automatizaci v průmyslu, ve výzkumu, ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail