Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Kontrola jízdenek, prosím!

Naši pradědečkové tuhle větu měli doslova pod kůží. Autobusy, tramvaje, metro, vlaky, letadla – vždy a všude je čekala kontrola, zda mají zakoupenou tu správnou jízdenku, zda si zaplatili za možnost strávit kus svého života v kovové schránce, pohybující se světem. A když to nebyla jízdenka, byla to myšlenka na to, jestli je v nádrži dost benzínu, v akumulátoru dost energie.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Statistici měli jako u všeho možného i zde odpověď na otázku, kolik času lidé strávili cestováním, přemisťováním z místa na místo. Sedmnáct procent života – celou jednu jeho šestinu – lidé zkonzumovali něčím, co samo o sobě nepřinášelo jakýkoliv pozitivní přínos ke kvalitě jejich života.
Samozřejmě nemluvím o tom, co lidé mohli najít tam, kam dorazili. Mluvím o čase, který strávili přesuny. Fantazie spisovatelů sci‑fi sice zpracovala různé varianty přesunu červími dírami, portály a kdoví čím ještě. Ale používali je jen jako zpestřující prostředek pro přenos děje na jiné místo, o dalších důsledcích moc nepřemýšleli.

Vynález teleportu nedávno oslavil padesáté výročí, ale skutečné rozšíření tohoto zařízení se stalo realitou až po objevu technologie permanentních prostorových bypassů, které bez výdeje energie – a tedy doslova a do písmene zadarmo – udržovaly spojení mezi jednotlivými teleporty. Okamžitě se začaly projevovat nové možnosti této technologie. Připomíná to prastarý vynález mobilních telefonů, nikdo z vědců ani umělců nedokázal předvídat, jak tento malý přístroj změní zvyky a životní styl i těch nejobyčejnějších lidí.

Čas, ušetřený cestováním, pro každého člověka více než sto tisíc hodin, o které si může jakoby prodloužit
život, přidat k němu nějakých dvanáct či ještě více let – to ve skutečnosti je jen třešnička na dortu časově bezztrátového cestování.

Sociální inženýři snad celé století vymýšleli, jak odstranit nezaměstnanost – a najednou se tu objevilo cosi, co ji tak nějak odbouralo samo od sebe. Mobilita pracovní síly bylo kdysi zaříkadlo, kterým se zaštiťovali politici a hlavně podnikatelé. Dnes můžete bydlet v horách v dřevěné chalupě z osmnáctého století a přitom každý rok střídat místo, kde pracujete. Každý z nás si může vybrat prostředí, které mu vyhovuje, stejně jako si může vybrat práci, která ho baví. A kde je, na tom nezáleží.
Asi byste nevěřili, že ještě před čtyřiceti lety přírodovědci byli ohroženým druhem – zájem o studia biologie a zoologie byl minimální právě i proto, že kvalitní vědecká práce v těchto oborech vyžadovala neustálé cestování po světě. Najednou se ale vědcům otevřela možnost obden střídat laboratoř a terén a nové objevy se začaly hrnout a valit a novináři, vždy vděční za poutavá témata, udělali pro tyto obory tak intenzivní promo akce, že přetlak zájemců o studia přírodovědných oborů byl větší, než o studium práv.

Přelidnění atraktivních míst, které zpočátku vyvolávalo protesty a snahy regulovat cestování teleporty, rychle skončilo. Kdo jednou pobyl na Velikonočním ostrově nebo na Bali spolu s dalším půlmilionem návštěvníků, si příští návštěvu dlouho rozmýšlel. Registrace DNA uživatelů teleportačních služeb znepříjemnila cestování zločincům a i nevelké vstupné, které se začalo vybírat od návštěvníků (na rozdíl od těch, kteří přicházeli tvořit hodnoty), zase posloužilo jako další zdroj pro zvelebování mnoha míst světa.

(Psáno v Anchorage a Kapském Městě, srpen 2073.)

PAGI
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail