Studenti

Článků v rubrice: 257

Dánsko našima očima aneb výměna studentů

Díky dlouholetým dobrým vztahům Gymnázia Boženy Němcové z Hradce Králové se školou v dánském Naestwedu se od 19. do 25. září 2011 mohla uskutečnit první část vzájemného poznávání obou škol. Hlavní roli zde sehrál matematicko‑fyzikální projekt. Studenti nám o spolupráci s dánskými kamarády napsali.

Fotogalerie (6)
Hradečtí studenti a malá mořská víla v Kodani

Zajímavé pokusy

Díky skvělé přípravě dánských kolegů jsme mohli vstřebávat nové dojmy už od prvních chvil. Přímo v naeastwedské škole proběhla řada fyzikálních pokusů, které by nebylo možné provést bez dostatečného vybavení a finančních prostředků.

Výpočetní technika nám pomohla překonat drobné komunikační potíže a počítače částečně pomohly i k lepšímu pochopení probírané látky. Během týdne stráveného v Dánsku jsme navštívili i univerzitu v Kodani, kde nám předvedli pokusy se supravodivostí využitím tekutého dusíku. Na programu byly i další, daleko složitější pokusy, které by na naší škole nešlo provést.

Muzeum, geocentrum, roboti

Po návštěvě kodaňské univerzity jsme ještě navštívili muzeum 2. světové války přibližující historii Dánska z té doby. To nám umožnilo diskutovat o podobnostech dánských a českých dějin. Velmi se nám líbila i návštěva geocentra, kde jsme zhlédli velmi zdařilé animace vývoje světa, dozvěděli se zajímavosti o některých, již dávno vyhynulých živočišných druzích a popovídali jsme si o ekologii. Tím ale program zdaleka nekončil. Následovaly další zajímavé zážitky, jako například pokusy o sestavování a programování robotů.

Co oceňujeme

Přínos cesty do Dánska vidím nejen z hlediska matematicko‑fyzikálního. Přirozeně, pro tyto dva předměty měla výměna studentů největší význam. Cenná ale rozhodně byla i cizojazyčná, především anglická konverzace: Poznání cizí země a jejich dějin v nás vyvolalo zájem o vše nové, s čím jsme se mohli seznámit, včetně dějinných a zeměpisných souvislostí. Na pobyt v Dánsku máme krásné vzpomínky.

Následovat bude návštěva dánských studentů u nás

V druhé části, která proběhne na jaře 2012, přijedou dánští studenti k nám do Čech. Vzhledem k tomu, že při naší návštěvě v Dánsku nám byl poskytnut veškerý komfort, byli bychom rádi, aby se i Dánové u nás cítili co možná nejlépe. Chtěli bychom jim ukázat elektrárnu na Labi, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a mnoho dalšího.

Denisa Malá z kvarty B gymnázia Boženy N
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail